Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

130-160 puan aralığı, üstün zekayı gösteriyor

130-160 puan aralığı, üstün zekayı gösteriyor

Kimi zaman ailelerin merakı kimi zaman ise uzman gereksinimi dolayısı ile çocuklara zeka testi yapılır. Peki, zeka testi süreci nasıl gerçekleşir, sonuçlar nasıl hesaplanır? Bu konu hakkında ailelerin merakını, Pedagog Elif İpek verdiği bilgilerle gideriyor.

17 Ocak 2013 Perşembe 13:44
Yazdır

Zeka testi, beynin farklı işlevlerini ölçerek yapılan, performansa dayalı bir testtir. Dünyada uygulanan farklı testler olmasına rağmen Türkiye’de çoğunlukla, uluslararası alanda güvenirliği ve Türkiye’ye uyarlaması yapılmış olan Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölceği (WISC) uygulanır. Testin uygulama öğretimlerini Türk Psikologlar Derneği yürütmekte ve sertifikalandırmaktadır.

Testin süresi yaşa göre faklılık gösterir

Test, 6-16 yaş grubundaki çocuk ve gençlere uygulanabilir. Soru-cevap ve masa başında yapılan uygulamalar yoluyla yapılır, yaklaşık 1 saat sürer fakat bu sure, yaşa göre farklılık gösterebilir. Test, zeka puanını bulmaya yarasa da uzmanlar tarafından daha çok çocuğun yaşadığı özgül öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, zekaya bağlı öğrenme problemleri gibi sıkıntıları tanımlamaya yardımda veya rehabilitasyon, eğitim programı hazırlamada kullanılır.

Test sonucunda eğitim geçmişi ve kültürel etmenlere bağlı sözel beceriler ve sözel olmayan somut durumlara verilen tepkiler yoluyla performans becerileri ölçülür ve bu beceriler zeka puanının elde edilmesini sağlar. Sözel ve performans becerilerin birbirleriyle olan ilişkisi, zeka puanından daha önemli bir veridir. Çünkü, testin uygulanmasını engelleyen özgül öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, ruhsal problem, geç konuşma gibi durumlar sonucu olumsuz etkileyebilir ve çocuk bu alanlarda eğitime tabi tutulur ve test tekrar edilirse sözel beceriler ve performans becerileri yükseleceğinden, çocuk teste daha yüksek beceri ile katılır, zeka puanı ise yükselir.

Aileler eğitim sonrası yapılan ikinci testte zeka puanının yükselmesini, çocuğun zekasının arttığı yönünde yorumlarlar fakat zeka arttırılabilir veya düşürebilir bir yapıda değildir. Testin zekaya bağlı performans ile ölçülmesi, eğitim sürecinde performansı etkileyen olumsuz durumun ortadan kalkması test sonucunu da etkiler.

İşte puanlar ve anlamları

Test sonucunda elde edilen 0-24 puan aralığı zihinsel engeli, 25-44 puan aralığı öğretilebilir zihin engelini, 45-75 puan aralığı eğitilebilir zihinsel engeli, 76-89 puan aralığı alt sınır zekayı, 90-110 puan aralığı normal zekayı, 111-129 puan aralığı parlak zekayı, 130-160 puan aralığı üstün zekayı, 160 ve üstü puan ise dahiliği gösterir.

Test tekrarı gereken durumlarda, en az 6 ay beklenmelidir fakat 1 yıl aralık ile yapılması çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Test, devlet hastanelerinde yapılabildiği gibi özel merkezlerde de uygulanabilir.

Anahtar Kelimeler: ustun zeka, zeki cocuk,
Bu haber toplam 2598 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Alerjiyi tetikleyen 10 besin
Bebek Masajı Sevginin İfadesidir
Sağlıklı bir gelecek, sağlıklı çocuklarla mümkün
Çocuğunuz Kepçe Kulak ise
Çocuklar İçin Ağız Bakım Rehberi
Çocuğumuzu ev kazalarından nasıl koruruz
Sebze ve meyve tüketen çocuklar daha zeki oluyor
Çocukların aşırı şeker tüketimine dikkat
Çocukların Saç Temizliği
Gelişim geriliği ve Tedavisi
Çocuklarda Gelişim Geriliği
Çocuğu stresten koruma yolları
Çocuklarda en fazla kreş enfeksiyonları görülüyor
Çocuklara diş hekimini sevdirmenin yolları
Kulak pamuğu işitme kaybına neden olabilir
Çocuklarda saç dökülmesine karşı özel formül
Hastalık sezonu başladı!
Çocukların korkuları yaşlarıyla birlikte artıyor
Süt dişlerinden sonra diş ipi kullanılmalı
Yüzme eğitimine olimpik havuzlarda başlanmaz!
Belirtiler Size Yol Gösterecek