Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Anne Karnında Eğitim

Anne Karnında Eğitim

Uzmanlar hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi olan 3. ve 6. aylar arasında çocuğun zihinsel gelişiminin başladığını ve annenin heyecana bağlı ortamından etkilenen çocuğun, çeşitli uğraşlarından da etkilendiğini belirtiyorlar.

5 Haziran 2013 Çarşamba 15:57
Yazdır

Uzmanlar, anne karnındaki bebeğin, koşullama yöntemiyle yabancı dile, çeşitli sanatsal etkinliklere, bazı bilimlere yatkınlığı artırılabilir, düzenli uyku alışkanlığı kazandırılabilir görüşünde. Örneğin, hamileliğin 2. döneminde sürekli yabancı dil konuşan, dinleyen annenin çocuğunun o dile kolayca hâkim olabildiği; resime kendisini adayan annenin çocuğunun da resime karşı yetenek kazandığı saptanmış. Ayrıca matematik, fizik gibi bilimlerle ilgilenen annenin çocuğunun da bu bilimlere karşı başarılı olduğu görülmüştür" diyorlar.

Doğumdan sonra çocuğun uyku düzeninin ise hamilelik döneminde gürültülü ortamda bulunan, sesli müzik dinleyen anne adaylarının çocuklarında daha iyi olduğu, çocuğun gürültüden fazlaca etkilenmediği söyleniyor.

Hamilelik döneminde anneye verilen bu eğitimin doğumdan sonra da desteklenmesi gerekiyor. Anne, doğumdan sonra da çocuğunun kazanmak istediği yeteneği devam ettirmelidir. Örneğin, yabancı dil konuşma ve dinlemelerinin devam etmesi gerekir. Bu arada, hamilelik döneminde klâsik müzik ya da Türk sanat müziği dinleyen bir anne adayı, doğum sonrası, çocuğunun uyumasını istediği saatte aynı müziği dinleyerek uyku saatini ayarlayabiliyor.

Gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlaşan koşullama yöntemini Türkiye'de henüz yeterince uygulanmıyor. Ayrıca bu yöntem mutlak surette uzman kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: anne karnında eğitim,
Bu haber toplam 3553 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Doğum Koçu Nedir, Ne İşe Yarar ve dahası..
Bebeğinizi doğmadan görmek
Ebeliğin yeni hali "doulalık" nedir?
Anne Karnında Bebeğin Hareketleri
Bozulmuş Gebelik
Normal Olmayan Gebelikler
Anne karnındaki sorunlara 20 dakikada inceleme
Fetal Mr sayesinde bebeğinizle aranıza hiçbir şey giremez
Ultrasonda cinsiyet tahmini yanıltıcı olabilir mi?
Gebelik kontrolleri ihmale gelmez
Nst hakkında merak ettikleriniz
Doğacak bebeğinizin sağlığından emin misiniz?
Fetal ınternal monitorizasyon yöntemi ile;
Hamilelikte ultrason
Doğum öncesi tanı yöntemleri
3 boyutlu ultrason ile anne karnında ilk tanışma
Folik asit hamilelikte yüksek tansiyonu önlüyor