Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Anne Sütü Ne Zamana Kadar?

Anne Sütü Ne Zamana Kadar?

Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini, 6 aydan itibaren uygun ek gıdalar başlanarak emzirmenin 12–24 ay sürdürülmesini öneriyor. Peki, bu konuda uzmanlar neler söylüyor?

16 Ocak 2013 Çarşamba 15:31
Yazdır

Pedagog Aylin Şimşek; “Toplumda anne sütünün sadece ilk 6 ay faydalı olduğu daha sonra bebeğin emmesinin faydasız olduğu görüşü oldukça yaygındır. Bu yanlış bir düşünce biçimidir. Eğer bugün bebekler ilk altı ayda sadece anne sütüyle beslense ve bu bebeklere ilk 6 aydan sonra 2 yaşına kadar anne sütünün yanında besleyici gıdalar verilse her sene 5 yaşın altındaki 1.5 milyon bebek ölümden kurtulacaktır” açıklamasında bulundu.

Eğer ilk 6 ay bebek memeyi reddediyorsa altında şu nedenlerin olabileceğini belirtiyor Şimşek: “Bebekteki orta kulak iltihabı, burun tıkanıklığı, ağzının pamukçuk veya diş çıkarmadan dolayı acıması, memeyi reddetmesine neden olabilir. Anneden ayrılma yeri bakıca ya da sık bakıcı değiştirme aile düzeninde değişiklik annenin adet görmesi veya annenin kokusundaki değişiklik de bebeğin memeyi reddetmesine sebep olabilir.”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Nilüfer Toprakçı ise 6 aydan küçük bir bebeğin biberona nasıl alıştırılması gerektiğine ve 6 aydan büyükler için beslenme şeklinin nasıl olacağına şöyle değindi:

“Eğer 6 aydan küçük bir bebek memeden ayrılmak zorunda kalırsa, biberon maması ile beslenecektir. Bu nedenle, öncesinde hem mamaya hem de biberona alıştırmak gerekir. Aşama aşama, her gün bir öğün emme yerine bir öğün biberona geçmek, biberon öğünlerinin sayısını giderek artırmak uygun olur. Ancak, anneden meme almaya alışan bebek onun verdiği biberonu almak istemeyebilir. İlk biberon denemelerini anne dışında biri yaparsa ve anne biraz uzakta olursa daha iyi sonuç alınabilir. Bebek yine de biberonu kabul etmezse, farklı biberon başlıkları denenebilir. Uyku arasında verilen biberon da daha kolay kabul edilebilir.

Bebek 6 ayını doldurmuş ise biberon gerekli olmayabilir. Artık ek gıdaları kaşık, bardak veya fincanla almaya başlayabilir. Yavaşça bir öğün emzirmenin yerine bir öğün ek gıda veya mama verilerek anne sütü ile beslenme azaltılabilir.”

Anahtar Kelimeler: anne sütü, anne sutu ne zamana kadar,
Bu haber toplam 3042 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebeğinizi Sütten Kesmeyin
Katı Gıda Obezite Nedeni mi?
Bebek emzirmenin altın kuralları
Başarılı Emzirme İçin İpuçları
Memeden kesme nasıl yapılmalı
Stressiz bebek iyi besleniyor
Bebeğimin Yemekleri
Bebekleri Beslemenin Püf Noktaları
Bebeğinizi Besleyebiliyor musunuz?
Bebek Mamalarının Saklama Koşulları
Bebeğin Güvenli Beslenmesi
9 Aylık Bebeğin Beslenmesi
Yenidoğan Bebeğin Suya İhtiyacı Yok
Prematüre Bebeklerin Beslenmesi
Emzirirken Sütün Rengi ve Miktarı Değişir mi?
Anne Sütü IQ’yu Etkiliyor
Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi
Bebeklere bal yedirmeyin
Anne Sütü Nasıl Isıtılmalı
Bebeği neden anne sütü ile beslemek gerekir?