Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Anneanne mutfağı kanserden koruyor

Anneanne mutfağı kanserden koruyor

Kanserdeki artışa dikkat çeken uzmanlar, Anadolu mutfağının hastalıktan korunmada etkili olduğunu söylüyor. Vurgu yapılan yemeklerden biri de tarhana çorbası...

16 Ocak 2018 Salı 18:05
Yazdır

Kilo, hareketsiz yaşam, beslenme alışkanlıkları ve çevre kirliliği nedeniyle kanserin görülme sıklığının arttığını belirten uzmanlar, Anadolu yemeklerinin hastalıktan korunmada olumlu etki yaptığı görüşünde.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği tarafından düzenlenen 10. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Emin Darendeliler, son dönemde kanser tedavisinde elde edilen sonuçların yüz güldürücü olduğunu söyledi.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Koca, akciğer kanserindeki artışa dikkat çekerek, sigara kullanmanın akciğer kanserine yakalanmak için yeterli bir neden olduğuna dikkat çekti: "Ülkemizde erkeklerin önemli bir kısmı bayanların da az sayılamayacak kadar bir bölümü tiryaki konumunda. Umuyoruz ki 10-15 yıl içinde akciğer kanseri ülkemizde artarak devam edecek. Bugün sigarayı bıraksanız bile etkisi yıllarca devam ediyor. ABD'de sigara ile savaş 1980'li yıllarda yapıldı. Sonuçlarını şimdi almaya başladılar. Bizde ise sigara kullanımına bağlı olarak akciğer kanserine yakalanma oranı artmaya devam ediyor. Sigara içmezseniz kanser olmuyorsunuz."

"Radyoterapi neler yapıyor" diye soran Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilgisayar teknolojinin ilerlemesi bize yeni ufuklar açtı. Çoklu solunum ayarlı makinelerimiz var. Hastanın tümörü akciğerde olduğu zaman nefesle birlikte hareket ediyor. Kısaca tümörü takip ediyoruz doğru yer ve zamanda radyoterapi yapıyoruz. Uyutulamayan hastalara da bir şey yapılamıyordu. Şimdi ise radyo cerrahi tedavisi yapılıyor. Bütün bu yenilikler tabii ki sigara kullanmaya sebep değil."

SAĞLIKLI BESLENMEK ÖNEMLİ

Kolon ve mide kanserine yakalanmada beslenmenin de önemli rol oynadığına işaret eden Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaşamın getirdiği hızlı tempoda insanların beslenme şekilleri değişiyor. Yarı işlemiş gıdalar beslenme alışkanlığımızı bozuyor.Bununla birlikte kilo alımı artıyor. Ortaya çıkan sonuçların hepsi kanserle ilişkili. Kilo, hareketsiz yaşam, beslenme alışkanlığının değişmesi, normal düzenin dışına çıkması, durumu iyice kötü hale getiriyor. Çözüm için çocuklarımıza annelerimizin, anneannelerimizin beslenme tarzını unutturmamalıyız. Orada zincir bizleriz. Bizlerin o zincirin halkasını kırmasında şiddetle yarar var. Anadolu mutfağında pişen yemekler sağlıklıdır."

Zorlu, dengeli beslenmek için, içinde bulunduğumuz coğrafyanın sebze, meyve, beyaz et ve tahıl ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Sağlıklı beslenmek için katkılı ve yarı mamul gıdalardan uzak durmak gerektiğini anlatan Zorlu, "Katkılı yarı mamul tavuk ürünleri köfte, salam gibi gıdaları yemeye itirazım yok. Ama 3 öğün yenmesine karşıyız. Bunu yapmamamız lazım. Süreklilik haline geldiği zaman işin boyutu değişiyor. Tarhana çorbası unutuluyor, sulu yemekler unutuluyor" dedi.

Kaynak: Posta Gazetesi

Anahtar Kelimeler: anane mutfağı, çocuk beslenme, kanser,
Bu haber toplam 2388 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Besin allerjileri
Hamburger deyip geçmeyin!
Başarının sırrı doğru beslenmede gizli
Doğru beslenme okul başarısını etkiliyor
Sağlıklı dişler için beslenme çantasına özen göstermelisiniz
Kalsiyum ihtiyacını dondurmayla karşılayın
Yemek seçiyorsa çaresi var
Çocuklarda obezite
Mızmız çocuklara yemek yedirmenin yolu bulundu
Çocuklarda yeme problemi
İştahsız çocuğa diyetsel yaklaşım