Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Başarının sırrı doğru beslenmede gizli

Başarının sırrı doğru beslenmede gizli

“Ne yerseniz osunuzdur”, yani başarı için yemek yenmelidir. Doğru yiyecek, doğru zamanda ve devamlılık göstererek tüketildiğinde başarı artar. Çocuklar söz konusu olduğunda eldeki yiyecek kaynakları fazlasıyla verilmeye çalışılmaktadır. Oysa fazla tüketim beynin iyi çalışmasını engellemektedir.

16 Ocak 2013 Çarşamba 18:20
Yazdır

Çocuklar hayatları boyunca ortalama 2160 günlerini okulda geçirmektedirler. Bu günlere üniversite dönemi dahil değildir. Bu döneme çalışma hayatına yön verecek olan adımlar olan sınavlar eklendiğinde okul hayatı en değerli, bir o kadar da kritik zaman dilimi haline gelmektedir. Aynı zamanda bu dönem, çocukluk ve ergenlik dönemlerini de kapsamaktadır, bireyin hayatına yön veren sağlıklı yaşam kalitesinin belirlendiği süreçtir. ENT Tıp Merkezi’nden Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Meltem Hafızoğu Karakale, “Başarı yediğiniz yiyeceklerde saklıdır.” diyor.

Okul seçimi, etüt, dershane, özel öğretmenler ve akşamları birlikte çalışılan dersler sonunda başarı da gelmektedir. Bu başarının birtakım maddi bedelleri olduğu da açıktır. Peki, bu kadar harcama yapmadan, başarıyı daha da arttırmak mümkün müdür?

“Ne yerseniz osunuzdur”, yani başarı için yemek yenmelidir. Doğru yiyecek, doğru zamanda ve devamlılık göstererek tüketildiğinde başarı artar. Çocuklar söz konusu olduğunda eldeki yiyecek kaynakları fazlasıyla verilmeye çalışılmaktadır. Oysa fazla tüketim beynin iyi çalışmasını engellemektedir.

Gıdalarla karbonhidrat alınır. Vücuda karbonhidrat alındığında insülin değeri de artmaktadır. Eğer dengesiz ve fazla karbonhidrat alımı gerçekleşirse insülin salınımında da sorunlar olacaktır ve insülin direnci baş gösterecektir. Vücutta fazla insülin, özellikle bel çevresinde yağlanmaya neden olacaktır. Fazla yağlanma fazla kilo demektir. Pek çok anne-baba sınav nedeniyle çocuklarının aldığı kiloları yaz tatilinde verir düşüncesiyle önemsememektedir. Oysa bu kilo alımı okul başarısını düşürmektedir.

Bu durumu bir bir örnekle açıklayalım: Çocuk gün boyunca okuldaydı. Eve geldi ve yemek yedi. Yemekten sonra ders çalışması gerekmekteydi. Fakat yemeğini yedikten sonra öyle bir durgunluk ve uyku hali oldu ki, oturduğu yerde uyuyakaldı. Sonrasında, kendini ders çalışmaya zorlasa da aklına hiçbir şey girmedi.

Vücudu gün boyunca dengesiz beslendiği için glikoz ve ona bağlı insülin düzeyleri bozulmuştur. Eve geldiğinde ise yemekle birlikte glikoz düzeyi birden yükselmiş,  vücut bu duruma adapte olabilmek ve yeterli insülini üretebilmek adına duraklamış yani uyku hali emri vermiştir. Bu durumu önlemek mümkündür.

Bazı çocuklar vardır. Aslında çok başarılıdır. Hatta yılın başında çok iyi dereceler yapmış ama aylar içinde ortada hiçbir neden yokken başarısı düşmüştür. Çocuk moralsizdir, sürekli yorgun olduğunu dile getirmektedir. Aile uyku düzenine özen gösterdiği halde yorgunluk bir türlü geçmemektedir. Sınavdan sonra şu sözler duyulur: Aslında kapasitesi bunun çok üzerindeydi, nasıl bu sonucu aldı anlayamadık. Aylar içinde çocuğun nasıl beslendiğini hiç düşündünüz mü? Aylar içinde beslenmesinde oluşan eksiklikler başarı düzeyini düşürmektedir.

Çocuklara ne yedirmeli?

  • SU: Vücut suyunun %2 sinin azalması ile; yorgunluk, halsizlik, hafızada azalma, matematik zekada azalma ve konsantrasyon güçlüğü olmaktadır. Eğer çocuğunuz uyanık kalmak isteği ile kahve tüketiyorsa bu vücudundan fazladan su atımına neden olacaktır! Vücutta azalan su ile yorgunluk başlayacaktır. Günde 1-2 fincan kahve uyanık tutar ama gün içinde mutlaka su da içilmelidir. Fazla kahve içmek çarpıntı ve uyku haline neden olmaktadır. Günde 2.5 litre su kesinlikle içilmelidir. Dikkatinizi çekmelidir ki su içilmelidir. Su ile sıvı birbirine karıştırılmamalıdır. Sıvı su haricindeki tüm likitlerdir. Çay ve kahveyi; soda, gazoz, kola vb. içecekler su ile karıştırılmamalıdır. Gazoz, kola gibi içeceklerin içerisinde şeker (glikoz) olduğu unutulmamalıdır.(Glikoz-insülin dengesizliğini hatırlayınız).
  • YAĞ: Kontrolsüz yağ tüketimi kilo artışına neden olmaktadır. Büyüme ve gelişme sürecinde yağ mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Yağdaki sorun kullanılma şeklidir. Kızartma, kavurma gibi yöntemlerle yağın kullanımı kilo alımına neden olabilmektedir. Ayrıca yağın yapısında da değişiklikler oluşabilmekte ve vücuda zararlı hale gelmektedir. Yağ kullanırken miktarında aşırıya kaçılmamalıdır. İşlem görmemiş, yapısında yağ olan ürünler tercih edilmelidir. Badem, fındık, ceviz özellikle yenilmesi gereken gıdalardır. Zeytinyağı mutlaka yemeklerde ve salatalarda kullanılmalıdır.
  • PROTEİN: Büyüme, gelişme ve kaslar için çok önemlidir. Yetersiz alımında kişi bedenen ve ruhen güçsüz düşer. Düşüncelerini toplayamaz ve hafıza zayıflar. Protein diye alınan gıdaların kaliteli protein kaynakları olduğundan emin olunmalıdır. Doymuş yağı yüksek ve pişirme teknikleri yanlış proteinler yapıcı olmaktan çok yıkıcı etki gösterir ki bu da karaciğer yağlanması gibi problemler oluşturmaktadır. Proteinli gıdalar galeta ununa batırılmamalıdır, kızartılmamalıdır. Salçalı veya yoğurtla hazırlanmış baharatlı soslar ile lezzetlendirilebilir. Izgara(yağ konulmamış)et, balık, hindi veya tavuk fırın torbası kullanılarak pişirilmiş protein kaynakları pratik, lezzetli ve sağlıklı olacaktır.
  • VİTAMİN VE MİNERALLER: Gizli başarı anahtarlarıdır. Beyin yorgunluğu, dikkat toplayamama, hafıza zayıflaması, vücut yorgunluğu, uyuşukluk, kaslarda kramplar gibi pek çok problemin çözümü vitamin ve minerallerdir. Sebze ve meyveler önemli kaynaklarıdır.

    Uzun vadeli düşünerek aşağıdaki öneriler dikkate alındığında vücutla ilgili pek çok sıkıntıyı önleme ve iyileştirme şansı yakalanacaktır.


•    Enginar, fasulye, mantar, ıspanak, karnabahar, kereviz zihin yorgunluğuna iyi gelmektedir.
•    Elma, erik, mandalina, kaysı, kestane, muz, portakal yorgunluğa ve sinir sisteminin güçlenmesine yardımcıdır.
•    Tüm gıdaların hiç ya da az işlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kısaca dışarıdan fazla yiyecek tüketilmemelidir.
•    Kesinlikle öğün atlanmamalıdır. Öğün atlamak kan şekerinin düşmesine ve insülin düzeyinde dengesizliğe neden olur. Kaliteli ve doğru seçilmiş öğün menüleriyle zihin daha iyi çalışmaktadır.
•    Kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır. Evde peynirli ve sebzeli (pırasa, ıspanak vb.) börek ve gözlemeler hem pratik hem de lezzetli olacaktır. Müsli (taze meyve, ceviz, badem eklenmiş) ve omletlerde iyi birer seçenektir. Yağsız olarak yapılmış omleti, peynir eklenmiş 2 dilim çavdar ekmeğiyle tost makinesinde tost yapmak da lezzetli, doyurucu bir o kadar da sağlıklı bir öğün ile güne başlama şeklidir.
•    Yemek pişirme tekniklerine dikkat edilmelidir. Kızartma, yağda işlemler yerine Izgara(yağ eklenmemiş), fırında, buğulama, fırın torbasına konularak veya düdüklü tencerede pişirme teknikleri uygulayın.
•    Su, daha önce de belirtildiği gibi bol tüketilmelidir.
•    Sıvı olarak ıhlamur(uyumadan önce içilmeli).Fesleğen, melisa, adaçayı gibi bitki çayları sinirleri rahatlatır ve dinçlik vermektedir.
Limonata(şekeri az olmak kaydıyla),evde az şekerle yapılmış vişne vb. meyvelerle hazırlanan şuruplar asitli ve bol kafeinli içeceklere tercih edilmelidir.
•    Ders çalışırken bisküvi-cips gibi hazır gıdalar yerine evde hazırlanmış içinde badem ceviz olan pekmez veya az esmer şekerle hazırlanmış tam buğday unu kullanılmış ev kurabiyeleri (miktarı aşırıya kaçmamak koşulu ile) yenilmelidir. Bir kasede kuru üzüm, kaysı, badem, leblebi kabak çekirdeği(çok az), kuru erik ile atıştırma kasesi olarak kullanılması doğru bir seçimdir.
•    Okulda yemekhanelerden yemekler yenilebilir yahut evden getirilen sandviç veya lavaş arası et-hindi-tavuk konularak öğün sağlıklı hale getirilmelidir.
•    Sınav zamanı kilo kontrolü sağlamak için mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Böylece vücuda giren oksijen miktarı artacaktır. Unutmamalıdır ki beyinin en önemli enerji kaynağından biri oksijendir.
•    Vücudun direncinin düşmemesi(soğuk algınlığı, grip)  için mutlaka taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Taze sıkılmış meyve –sebze suları iyidir ama asıl iyi olan kendisini posasıyla tüketmektir. Böylece uzun süre tokluk sağlanır, kilo kontrolüne yardımcıdır.
•    Vücutta demir eksikliği gibi vitamin ve mineral eksiklikleri olabilmektedir. Geçmeyen uyku ve yorgunluk halleri en önemli belirtisidir. Bu durumda doktora danışılmalıdır.
•    Kişiye özel dengeli ve sağlıklı beslenme programları için diyetisyenden yardım alınmalıdır.

Anahtar Kelimeler: yemek, beslenme,
Bu haber toplam 2700 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Anneanne mutfağı kanserden koruyor
Besin allerjileri
Hamburger deyip geçmeyin!
Doğru beslenme okul başarısını etkiliyor
Sağlıklı dişler için beslenme çantasına özen göstermelisiniz
Kalsiyum ihtiyacını dondurmayla karşılayın
Yemek seçiyorsa çaresi var
Çocuklarda obezite
Mızmız çocuklara yemek yedirmenin yolu bulundu
Çocuklarda yeme problemi
İştahsız çocuğa diyetsel yaklaşım