Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Bebeğim Ağlıyor

Bebeğim Ağlıyor

Vedalar, hiçbir zaman kolay değildir. Fakat kimi bebekler için annelerinin kollarından ayrılmak bir trajediye dönüşür. Bu dramatik tepkiler ebeveynlerin içini burksa da, çocukların ikinci yaşlarında neler yaşadığını bilen bir anne-baba için anlam kazanır.

15 Ocak 2013 Salı 22:56
Yazdır

Yaklaşık 18 aylık bir çocuğun beyni büyük bir gelişim evresindedir. Olgunlaşmanın en çok meydana geldiği alan, beynin negatif duyguları oluşturduğu bölgedir. Dolayısıyla, bu aşamada mutsuzluk hissinin kendini sık sık göstermesi gayet doğaldır. Yeni beyin aktiviteleri, bazen korkutucu gelse de yürüme, koşma ve benlik duyusunun güçlenmesi gibi büyük adımların gerçekleşmesinden dolayı bu dönem aynı zamanda oldukça heyecan vericidir. Ufaklık bu yeni güçlü duyularla uğraşırken, size her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyar.

Mutlu vedalar imkansız değildir. Yazımızda ayrılık kaygısı taşıyan bir yaşındaki çocuğunuzun beyninin içine girip, durumu kolaylaştırmanızı sağlayacak bazı öneriler bulabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZ NE DÜŞÜNÜYOR?

Belki beni unutur.

VEREBİLECEĞİNİZ EN İYİ CEVAP:

Yanında olun. Beraber olduğunuz zamanlarda onunla oynayın, ona bir şeyler okuyun, tüm dikkatinizi ona yoğunlaştırın. Yaptıklarınız ona, sizin ne kadar güvenilir olduğunuzu ve size istediği anda, kolayca ulaşabileceğini hatırlatır.

 

ÇOCUĞUNUZ NE DÜŞÜNÜYOR?

Annem ayrılacağı sırada ağlarsam, belki benimle biraz daha kalır.

VEREBİLECEĞİNİZ EN İYİ CEVAP:

Çocuklar deneyimlerden öğrenirler. Eğer gözyaşları sizin ayrılmanızı engellerse, onu her bıraktığınızda ağlamaya başlar. Bu davranışın yerine ona “Daha sonra görüşürüz” ya da “İşten sonra geleceğim” gibi bir cümle söyleyin ve hemen ayrılın. Davranışınız, onu, geri döneceğinize inandırır.

 

ÇOCUĞUNUZ NE DÜŞÜNÜYOR?

Anneme “Hoşça kal” demem, her şeyin bitmesi anlamına gelir.

VEREBİLECEĞİNİZ EN İYİ CEVAP:

Ne kadar üzülürseniz üzülün, ondan ayrılırken yalandan dahi olsa kayıtsız davranın. Böylece, ona ikinizin bazen ayrı olmanızın ne kadar doğal olduğunu gösterirsiniz. Onu bebek bakıcısına teslim etme işini bir başkasına verebilirsiniz. Hatta bazen bu işi babaya vermeniz işleri daha da kolaylaştırabilir.

 

ÇOCUĞUNUZ NE DÜŞÜNÜYOR?

Beni beşiğime koyuyorlar. Burada sonsuza dek kalacağım.

VEREBİLECEĞİNİZ EN İYİ CEVAP:

Endişesini azaltmak için o uyuyana kadar beşiğinin yanında kalın. Her gece biraz daha uzakta durun ve en sonunda onun görüş alanından çıkın; fakat onu duyabileceğiniz kadar ona, yakınında olun. Eğer çocuğunuz uykuya dalarken sizi çağırırsa, ilk seferinde yanına gidin. Zamanla, sözlü cevabınız onun yalnız başına uykuya dalmasına yeter. Uyku, çocukların sağlıklı ayrılık sınırlarını oluşturdukları ilk yerdir.

 

ÇOCUĞUNUZ NE DÜŞÜNÜYOR?

Eğer yatma zamanı yeterince sesli bir şekilde karşı çıkarsam, belki annem benimle uyumaya hatta oynamaya gelir.

VEREBİLECEĞİNİZ EN İYİ CEVAP:

Çocuğunuzu yatağınıza almayın ya da onun odasında uyumayın. Farklı uyuma alanları yaratırsanız, çocuğunuza sizi göremese dahi yanında olduğunuzu öğretirsiniz. Aynı zamanda, evdeki herkesin kendine ait özel zamana ve dinlenme mekanına ihtiyacı olduğunu da anlamasını sağlayabilirsiniz.

Ayrılma endişesi konusunda en önemli nokta, sakin olmaktır. Siz sakin olursanız, bebeğiniz de sakinleşir. Bütün çocuklar, anne-babalarından ayrılmanın hem heyecan verici, hem de güzel bir duygu olabileceğini öğrenirler. Unutmayın, bebeğinizin dünyayı kavraması biraz zaman alacaktır.

 

KORKUYU DİNDİRMEK İÇİN KOLAY YOLLAR

* Ondan ayrı olduğunuz zamanlarda onun yaptığı komik şeyleri listeleyin.

* Çocuğunuza her zaman onun yanında olacak bir obje verin.

* Kaçmayın. Gerçek vedalardan kaçınmanız, çocuğunuzun sizin bir anda ortadan kaybolduğunu zannetmesine yol açar.

* Geç kalmayın. Her zaman aynı saatlerde onu bırakın ve alın.

 

Doktor:

Bebek, ilk ilişkisini annesiyle kurar. Bu ilişki içinde iki temel gereksinimi vardır. Fiziksel (beslenme, koruma) ve sosyal (sevgi, ilgi ve duygusal yakınlık). Olumlu bir anne çocuk ilişkisinde çocuk zamanla annesini tüm gereksinimlerini karşılayan kişi olarak belirler, ona bağlılık duyar, bağlanır, ayrılmak istemez ve göremeyince ağlar. Çocuğun anneden kısa süreli ayrılmasına dayanabilmesi, belirli ölçüde bağımsızlığını kazanabilmesine bağlıdır. Bu da 24 ay civarında olur. Düzenli ve tutarlı bir alma-verme ilişkisi bebeğin zihninde annenin sürekliliğini sağlar. Anne varlığı, bebeğin öz benliğinde tasarım halinde oluşur.

Bu nedenlerle çocuğunuzun sizden ayrılmak istememesi çok normaldir. Güven duygusu oluştuktan sonra, sizin sürekli bakımınıza ihtiyacı azalmaya başladığında, zamanla bağımsızlığı öğrenecektir.

Doktor2:

“ÇOCUĞUNUZA GÜVEN AŞILAYIN”

Uzman Psikolojik Danışman Arzu Yeşilleten, mutlu vedaların imkansız olmadığını söylüyor ve annelere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Bir-iki yaş grubu arasındaki çocuklar annelerinden ayrılacaklarını hissettiklerinde ağlarlar ve huysuzluk yaparlar. Bunun nedeni çocuğun temel güvenini henüz kazanmamış olmasıdır. Dolayısıyla bu dönemde annelere büyük görevler düşüyor. Anneler bu dönemde çocuklarına yapacakları her şeyi anlatmalıdır. “Mamanı yedirdikten sonra markete gidip hemen geleceğim” cümlesinde olduğu gibi. Anne, çocuğuna bir bireymiş gibi davranırsa, planlarını onunla paylaşırsa, onun güvenini kazanabilir. Ancak çocuğa ihtiyacı olan güven verilmezse, bol ağlama sahneleriyle dolu vedalar yaşamak kaçınılmaz. Unutmayın çocuğunuzun bu tür ayrılık korkularını onunla kurduğunuz iletişim ve ona hissettirdiğiniz güven çözer.”

Anahtar Kelimeler: ağlıyor, vedalaşma,
Bu haber toplam 2975 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebek Beşiği Seçimi
Bebekte İnatçı Ağlama Niye?
Yenidoğan Uyku
İkizlerin Uykusu
Bebeğim Uyumuyor Neden?
Uyku Düzeni Nasıl Oluşur
Gece Uyutmayan Bebekler
Bebeğinizin Uykusu Bölünüyorsa
9-12 Aylık Bebeğin Uykusu
Bebeğin Gece Boyunca Uyuması
Uyumuyor Ağlıyor
Huzurlu Uyku İçin Öneriler
Uykusuz Geceler
Susun Bebeğim Uyuyor
Beşik Zamanı
Uyku Sorununa Son
Çocuğum Uyumuyor