Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Bebeğimizin Rahatı İçin

Bebeğimizin Rahatı İçin

Bebek kucakta, pusette, yatağında, hamakta, altı haftalıktan büyükse otomatik bebek salıncağında ritmik şekilde sallanabilir.

7 Haziran 2013 Cuma 12:06
Yazdır

Ancak, çok sert sallamanın boyunda zedelenmeye yol açabileceği unutulmamalıdır.
• Bebeği arabasıyla gezdirmek.
• Bebeğin annenin / bakıcının kucağında tutulması. Bazı bebekleri sıkıca kundaklar gibi sarmak da yararlı olabilir.
• Bebeğin kucağa alınıp annenin/bakıcının göğsüne yaslanmış şekilde ve ona sarılarak sıkıca tutulması bebekte güven hissi uyandırır. Bu arada sırtına hafifçe vurularak yapılan tensel temas da yararlı olabilir.
• Bebeğe ılık banyo yaptırmak.
• Bebeğe müzik dinletmek ya da şarkı söylemek. Hangi müzik türünden hoşlandığı belirlenmeye çalışılmalıdır. Bebek, beğendiği bir melodinin tekrar tekrar çalınması ya da söylenmesinden keyif alır.
• Birçok bebek vantilatör ya da elektrik süpürgesinin sesiyle, doğadaki seslerle ya da değişik insan sesleriyle sakinleşebilmektedir.Bu nedenle ritmik seslerden yararlanılabilir.
• Bebeğe masaj yapılması. Okşanmaktan ve dokunulmaktan hoşlanan bebekler için masaj, sakinleştirici olabilir.
• Annenin/bakıcının sırt üstü yatarak bebeği kendi gövdesi üzerine yüzükoyun yatırması ile bebek kısa bir süre sakinleşebilir.
• Basınç uygulama tekniği. Bebek kucağa alınır, annenin/bakıcının karnı üzerine yatırılır ve hafifçe sırtına vurulur ya da sırtı sıvazlanır. Bu, birçok bebeğin çok sevdiği bir yöntemdir.

Müzik Dinleme;

Müzik, çocuk gelişimine ve eğitimine olumlu katkıda bulunur. Müzikle uğraşmanın çocukların zeka düzeyini (10) artırdığı ileri sürülmektedir. Müzik eğitimi çocuklara yaşamları boyunca yararlı olabilecek birçok beceri kazandırır.

Anne karnında bebeğin sesleri duyabilmesi beynin ve duyu organlarının gelişimiyle ilişkilidir. Sağlıklı bir bebek, gebeliğin 20. haftasında sesleri duyabilir. Doğum öncesi dönemden başlayarak çocuğa özellikle çok sesli müzik dinletildiğinde beyin hücrelerinin bağlantılarının arttığı düşünülmektedir.

Günümüzde bebekler için hazırlanmış müziklerin dinletilmesi doğum öncesi ve sonrasında bebeğin rahatlamasına, zeka, sosyal beceri, yaratıcılık ve yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olur. Doğum öncesi kalp atışlarına benzeyen ritmik melodili müziklerle bebekte ritim duygusunun geliştirilebileceği belirlenmiştir.

Tensel Temas Masaj

Yapılan çeşitli araştırmalara göre, masaj yapılan bebekler daha sağlıklı olmaktadır. Yüzyıllardır özellikle Asya uygarlıklarında uygulanmakta olan bir bakım sanatı olan masajın yararları artık günümüzde bilim adamları tarafından da kabul görmektedir.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre, prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere hastanede uygulanan masaj tedavisi bebeklerin kilo almalarını hızlandırmakta, gelişimlerinin daha hızlı ve dengeli olmasını sağlamakta, daha uzun süre uyanık kalmalarına, daha canlı, hareketli olmalarına yol açmaktadır.

Ayrıca bu bebeklerin hastanede kalış süreleri de ortalama altı gün kısalmaktadır. Araştırmacılar, tensel temasın ve masajın yaşam kalitesini artırdığına ilişkin etkileyici veriler sunmaktadırlar.

Çocuğu ile ilişkileri kopuk, depresyondaki annelerden doğan bebeklerde büyüme geriliği ve gelişimsel testlerde düşük performans gösterdikleri bildirilmiştir. Belli bir süre masaj yapılanlarla yalnızca beşikte sallanan bebekler karşılaştırıldığında masaj uygulananların daha hareketli, daha uyanık oldukları, daha az ağladıkları belirlenmiştir.

Masaj uygulanan bebeklerin daha fazla kilo aldıkları, daha kolay uykuya daldıkları ve anneleri ile yüz yüze geldiklerinde daha yakın davranışlar sergiledikleri de gözlenen davranışlar arasında yer alır. Tensel temasın bağışıklık sisteminin uyarılmasında da doğrudan ya da dolaylı bir etkisi olduğu ileri sürülmektedir.

Tensel temasın anne üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bebeği okşama ve bebeğe dokunma, annenin rahatlamasını sağlar, süt salgısını artırır. Tensel temas anne-bebek arasındaki bağı da güçlendirir.

Kısacası, bebeğe sevgi ve şefkatle dokunma onun gelişimine büyük katkıda bulunur. Temel olarak bebeğin bedensel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyen bir etkinlik olan masaj bebeğin yaşam kalitesini artırır, anne ile iletişimini geliştirir, kas gelişimine katkı sağlar.

Bebeğin dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve uyumasına yardımcı olur, hareketliliğini artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve daha uzun bir süre anne sütü ile beslenmesini kolaylaştırır.

Anahtar Kelimeler: bebeginizin rahatı,
Bu haber toplam 3290 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Kundaklamak Kalçaya Zarar Veriyor
Doğum sonrası için çanta hazır mı?
Bebek Bakıcısında Püf Noktalar
Bakıcımız
Bebeğinizin Güvenliği
Bebeğin Evde Bakımı
Bebeklerde Göbek Bakımı
Yenidoğan ve Bakım
Bebekleri Giydirmek ve Taşımak
Yenidoğan Tırnak Bakımı
Erken Doğan Bebekler
Bebek Masajı
İkiz Bebek Bakımı
Bebeğinizin Banyosu
Bebek giysileri ayrı yıkanmalı
Yenidoğan Bebeği Kucaklarken Dikkat!
Bebeğinizin bakımı hakkında her şey
Yenidoğanın özellikleri ve bakımı
Pişik ve mantarı karıştırmayın!
Bebek Bezi Seçerken
Annelere 20 soruda “bebekleri anlama” rehberi
Yenidoğan bebeklere bakım kılavuzu
Yenidoğanlar hakkında merak ettiğiniz herşey
Bebeğinizin ilk günleri