Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Bebeğinizin güvenliği konusunda bu noktaları atlamayın

Bebeğinizin güvenliği konusunda bu noktaları atlamayın

Bebeğinizin güvenliği konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar var. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildağ diyor ve bir noktada aileleri uyarıyor: “Ne kadar dikkat etseniz de, bazı potansiyel, düşmeyle ilgili tehlikeyi ve evinizdeki genel güvenlik prensiplerini gözden kaçırmanız olasıdır.”

15 Ocak 2013 Salı 15:31
Yazdır

Bebeğinizin güvenliği konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar var. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildağ diyor ve bir noktada aileleri uyarıyor: “Ne  kadar  dikkat  etseniz  de,  bazı potansiyel, düşmeyle ilgili tehlikeyi ve evinizdeki genel güvenlik prensiplerini gözden kaçırmanız olasıdır.”
 
Bebeğinizin güvende kalmasına yardımcı olmak:
 
Resim çerçevesi ve seramikler gibi bazı ağır ve kırılgan nesneleri bebeğinizin arabasından ve yatağından uzak tutun böylece uzanıp onları düşüremeyecektir.
 
Bebek yatağını ve bebek arabasını pencerelerden, pencere şeritleri ve avizelerden uzak tutun böylece bebeğin iplere karışmasını, boğulmasını ya da pencereden aşağıya düşmesini engellemiş olursunuz.
 
Ebeveynler, akrabalar ve bakıcılar bebeği taşırken, zayıf ışıklandırma, kalkmış halı ya da merdiven korkuluğunu tutamamak gibi nedenlere bağlı olarak düşürebilirler. Muhtemelen siz kendiniz evdeki bu tip tehlikelerin farkındasınızdır ve doğal olarak kendinizi bu tehlikelerden rahatlıkla uzak tutabilirsiniz. Ama akrabalarınız veya bakıcınız bunu yapamayabilir.
 
Perdelerin uzun ve sarkan kısımlarını duvara güvenli şekilde monte etmeniz daima tavsiye edilir. Çocuğunuzun üzerine düşebilecek ve ona ulaşımı engelleyebilecek şeylere özellikle dikkat edin.
 
Her odada kullanışlı duman detektörleri bulundurun. Eğer çok katlı bir evde oturuyorsanız her katta en az bir adet yangın söndürücü bulundurmalısınız. Bebek büyüdükçe yapacağınız gözlemle yapabileceği tehlikeli şeyleri düşünerek ona göre önlemleri geliştirmekte fayda vardır.
Bu konuların bebek doğmadan önce halledilmesi her zaman daha iyi olacaktır.
 
Balkon güvenliği:
 
Teras ve balkonlar genellikle çocuklar için tehlikeler taşır. Bu tehlikelerin en ciddi olanı korkuluklarda asılı kalmak ya da aşağıya düşmektir. Zaman zaman basında da gözlediğimiz tehlikeler konusunda uyanık olmanız gerekir. Bu yazının kaleme alındığı dönemde portatif bir masayı açmaya çalışırken ayakları arasında boğulan 4 yaşındaki bir kız çocuğu, bazen tehlikelerin hiç umulmadık yerlerden de gelebileceği konusunda uyanık olmamız gerektiğini gösteren acı bir örnektir.
 
Eğer teras ya da balkon korkuluklarınız bir bebeğin geçebileceği genişlikte yatay veya düşey aralıklara sahipse bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Bunların aralıklarını daraltmak gereklidir.
 
Eğer teras ya da balkonunuzdan yere uzanan dış merdivenler varsa mevcut korkuluklarınıza uygun bir kapı yapmanız en iyi yol olacaktır. Kapının kilidinin çocuğunuzun ulaşma mesafesinden uzak olduğundan emin olun.
 
Kazaları Önlemek:
 
 • Küçük sert nesneler ve yiyecek parçalarını çocuklardan uzak tutun. Çocuğunuzun bütün oyuncaklarını kontrol edin ki nefes borusunu tıkanmasına yol açabilecek şekilde ısırılıp yutulamasın. Oyuncak seçiminde yaşa uygun seçim yapmak gereklidir.
 
 • Bebeğiniz emeklemeye başlamadan önce evinizi emekleyen bir kişinin ulaşma mesafesindeki güvenli olmayan ocaklar, boşta duran elektrik telleri, prizler ( Koruma kapakları kullanın) için kontrol edin.
 
 • Çocukların tüm elbiseleri ateşe dayanıklı olmalıdır. Bunu her zaman sağlamak mümkün olmasada bilinmesi ve önerilmesi gereken bir konu olarak beyninizin bir köşesine yazınız.
 
 • Ulaşılabilir pencere ve merdivenlere parmaklıklar yerleştirin.
 
 • Tüm ilaç ve zehirli maddeleri ulaşılamayacak bir yerde ve kilitli tutun.
 
 • Bütün alçak dolaplara çocukların açamayacağı kapaklar yapın.
 
 • Bütün akvaryumlar ve balık havuzları kesinlikle ulaşılamaz olmalıdır. Hiçbir zaman bebeği içinde su olan bir küvetin yanında bırakmayın.
 
 • Haşlanmalara karşı tedbirli olun; tencere ve tavaların kulplarını daima çocukların ulaşamayacağı tarafa çevirin. Bebeğiniz kucağınızdayken hiçbir zaman sıcak içecekler içmeyin.
 
 • Bebeğinizi kremler ve şapkalarla güneş yanığına karşı koruyun.Yaz tatillerinde çocuklarınıza çok korumalı güneş kremleri kullanınız. Bu korumalarla bile 10:30-16:00 arası direk güneşe çıkarmayın
 
 • Suni solunum ve kalp masajını nasıl uygulayacağınızı öğrenin. Eğer kazalar meydana gelirse ilk yardımı acil olarak uygulamanız gerekebilir. Bu tip bir duruma karşı el altında bir ilkyardım seti bulundurmanız iyi olacaktır. Çocuğunuzun boğazına bir şey kaçtığında ne yapmanız gerektiğini bilin ve panik yapmadan uygulayınız.

Anahtar Kelimeler: bebek, güvenlik, tehlike,
Bu haber toplam 4462 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Erkek çocuğa gebelikte parasetamole dikkat
Yenidoğan sünneti için ideal zaman
Gebelik Döneminde Bebeklerin Büyüme Geriliği
Doğumda yeni trend "tohumlama"
Bebeklerde Reflü Oluşumunu Tetikleyen 6 Hata
Otizm'de Erken Tanı ve Tedavi Önemlidir
Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermek İçin Tavsiyeler
Bebeklerde Cilt Sorunları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
İkizlerde Özel Durum
Bebeklerde Sarılık
Yenidogan Bebeğe Testler
Bebeklerde İlk Muayene
Bebeğim Neden Kusuyor?
Yeni Doğan da Sünnet
Yenidoğan RS Virüsü
Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi
Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?
Bebeğinizin diş ağrısını nasıl hafifletirsiniz
Bebeklerde Süt Dişlerinin önemi
Kızamık hastalığına kırmızı alarm!
Çocukken mutlaka yaptırılması gereken aşılar
Suçiçeği virüsüne karşı 2. doz aşı ile, 2 kat koruma…
Aşı ile gripten korunun!
Çocuğunuzu zehirlenme tehlikesinden uzak tutun
Bebeklerin de kan şekeri düşüyor!
Doğuştan kalça çıkığı erken tanı ile kolayca tedavi ediliyor
Yenidoğanlarda göz hastalıkları
Çocuğunuzun işitme kaybını erken yakalayın
Erken ortodontik tedavi ile sağlıklı ve güvenli bir diş yapısı…
Biberon çürükleri ve süt dişlerinin önemi