Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Bebek Bakıcısına Sorular

Bebek Bakıcısına Sorular

Bebek bakıcısını seçmeden önce uzmanların "Olmazsa olmaz" dediği, aşağıda belirtilecek olan kritik soruları bakıcı adayına mutlaka sorun;

7 Haziran 2013 Cuma 12:33
Yazdır

- Önceden bakıcılık yaptınız mı?
- Eğer yaptıysanız kaç çocuğa baktınız?
- Mümkünse bu kişilerin telefonlarını alabilir miyim? Sorulan bu sorularla kişinin tecrübesi, referansları ve çocukları ne kadar tanıdığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta size verdiği telefonları arayarak çocuklara karşı tutumu hakkında da bilgi almış olursunuz.

- Bebek ve Çocuğun Beslenmesinde nelere dikkat edersiniz? Bu soru sağlıklı beslenme konusundaki yeterliliği ve çocuklara da bunu kazandırabilme yetisi hakkında sizi yönlendirecektir.

- Bebek ya da Çocuk Düştü ve Yaralandı, Ne yaparsınız?
- İlk yardım bilginiz ne kadar? Bu soruların yanıtıyla; çocuğunuzun merdivenden düşmesi, açıkta duran ilacı içmesi ya da yerdeki boncuğu ağzına atması gibi tehlikeli durumlardaki bakıcının mesleki yeterliliğini görebilirsiniz.

- Acil durumlarınız nelerdir? Acil bir durumda ne yaparsınız? Çocuk için acil durumları belirlemesi, kişinin öncelikleri ve acil kelimesinin onda yarattığı imajı görebilirsiniz.

- Kuralları nasıl uygularsınız?
- Çocuk için kurallarınız nelerdir?
- Disiplinli mi, esnek mi yoksa tutarlı mı? Bu sorular bakıcının hangi eğitim yöntemine yakın olduğu hakkında fikir verir.

- Çocukla ya da Bebekle Geçirdiğiniz Bir Günü Anlatır mısınız? Bu soru planlı ve düzenli olup olmadığı, günlük yaşamında nelere dikkat ettiği ve öncelikleri hakkında fikir verir. Çocukla yakınlığına ayna tutar...

- Tuvalet Eğitimi Sizi Ne Kadar Etkiler? Bir çocuğa tuvalet eğitimi verdiniz mi? Bakıcı adayının bu soruya vereceği yanıt; bez değiştirme, çocuğun tuvalet ihtiyacını karşılama gibi konulara hâkimiyeti hakkında size fikir verir.

- Bebek Çocuk Hastalıklarını bilir misiniz?
- Çocuk hastalandığında nelere dikkat edersiniz? Bu soru size; dadı adayının çocukların rutin geçirdiği kızamık, çiçek ya da bulaşıcı hastalıklara karşı nasıl davranması gerektiğini bilip bilmediği hakkında fikir verir.

- Bebek Çocuk bakımına ilişkin yeterlilik belgeniz, sertifikanız ya da diplomanız var mı? Bu soru; bakıcının çocuk bakma konusundaki yeterliliği hakkında resmi bilgi verir.

0 - 3 Ay Anne Sevgi ve İlgisi Şart

Çalışan anneler; en azından ilk 3- 6 ay bebeğinin bakımını üstlenmelidirler. 'Güven-güvensizlik dönemi' dediğimiz bu zaman diliminde; anne çocuk ilişkisinin temelleri atılmaktadır.

Doğru Bebek Bakıcısını Bulmak

Doğru bakıcı bulma konusunda önemli olan içinizdeki sesi dinlemektir. Yukarıdaki soruların hepsine olumlu cevap alsanız bile bakıcı adayı içinize sinmeyebilir. Çünkü bir anne gözünün görebileceği şeyleri tarif edecek cümleleri bulmak imkânsızdır!

Üstteki sorular, sizin için doğru bakıcı adayı hakkında bir fikir verecektir. Ayrıca verebilecek diğer öneriler şöyle sıralanabilir;

Bebek Bakıcısı Adayında Vücut Dili

Mülakat esnasında vücut diline dikkat edin.

- Çok gergin mi yoksa fazla mı rahat?
- Sizinle konuşmaları esnasında size gerçeği yansıtmadığına dair bir his veriyor mu?
- Giyim tarzı nasıl?

Bu gibi detaylarda çok büyük ipuçları yatmaktadır.

Bebek Bakıcısı Adayının Resmi Evrakları

Sabıka kaydı, nüfus cüzdanı örneği, ikametgâh... Bu evraklar, hem kişiye güveninizi sağlar; hem de ilerde istenmeyen durumlara karşı önlem almanızı kolaylaştırır.

Bebek Bakıcısının Görevleri


Hem ev temizliği, yemek, ütü hem de çocuğa bakım zor olabilir. Ve ilerde bakıcı ile aranız da sorunlara neden olabilir. Bu nedenle bakıcının görev listesi net ve kesin çizgilerle belirlenmiş olmalı. Abartılı olmayan, beklentisi yüksek, aşırı tavizkâr olmayan bir liste hazırlanmalı ve paylaşılmalıdır.

Bebek Bakıcısı İçin Deneme Süresi

Bir hafta ya da 15 gün! Bakıcının deneme sürecinde; yanında aileden biri olmalı ve bakıcı çocuk etkileşimini dikkatle izlemelidir. Çocuk hemen tek başına bakıcıya bırakılmamalıdır. Eğer kişi hakkındaki kanaat olumlu ise aşamalı olarak bakıcıya devredilmelidir.

Sık Sık Bakıcı Değiştirmeyin

Sık Sık bakıcı değişimi; hem çocuğu hem de ebeveynleri olumsuz etkileyecektir. Bakıcıyla aranızdaki olası sorunları önce konuşarak ve uzlaşmacı tutum ile çözmeye çalışın. Fevri kararlar almaktan kaçının.

Bakıcı İle İlgili Çocuğunuzu Dinleyin


Eğer çocuğunuzun bakıcısıyla ilgili tutumunda ve konuşmalarında şikayet veya reddetme tutumu varsa; neden böyle davrandığını araştırın. Çocuğun dadıyla etkileşiminde sorun olmamasını sağlayın.

Bakıcıyı Kıskanmayın

Çocuğunun dadıyla daha fazla vakit geçirmesi ve anneyle az görüşmesinin; aradaki sevgiyi azaltacağı düşünülür. Aslında yapılan araştırmalar da göstermektedir ki; çocuk anne ve bakıcı arasındaki farkı algılamakta, anneye duyduğu sevgiyi bakıcıda hissetmemektedir.

Ancak burada önemli olan çalışan annenin günün en az 1-2 saatini tamamen çocuğuyla kaliteli ve baş başa geçirmesi... Tamamen duygusal etkileşime dayalı olan bu uygulama, çocukla annesi arasındaki sevginin de sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır.

Bebek Bakıcısının Yaşı

Dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok genç yaştaki kişilerin yeterince tecrübesi olmaması, çok yaşlı bir kişinin de gerekli fiziksel aktiviteye sahip olmaması sizin ileride bakıcı değiştirmenize neden olabilir.

Aileden Bir Bakıcı

Bakıcı olacak kişinin aileden birinin olması daha sağlıklı olabilir. Bu babaanne, anneanne ya da diğer yakınlar olabilir... Nihayetinde aileden biri, her ne kadar anne gibi olmasa bile anneye yakın kalitede çocukla iletişim kurar ve bakar.

Elbette bu kişinin karakteri, anneyle olan iletişimi, çocuk bakımına karşı bakışı da önemlidir. İstekli olan aile yakınlarının çocuğa bakımı kabul etmesi dışarıdan bulacağınız bakıcıdan daha etkili olacaktır. Yakın çevrenizi araştırın...

Bebek Bakıcısının Yaşadığı Yer

Bakıcı adayının yaşadığı ortamı, semti ya da koşullarını da etüt etmenizde fayda var. Sizin evinize uzaklığı ya da yakınlığı da dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Anahtar Kelimeler: bebek bakıcısı,
Bu haber toplam 4976 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Oksiput Posterior
Bebeğinizin zeka gelişimini destekleyin
Ek Gıdalara Başlayan Bebeğe Ne Yedirmeli?
Küçük çocuklarda ebeveynden ayrılma endişesi
Bebekler 6 aylıkken dudak okumaya başlıyor
İyi bir baba-oğul ilişkisi nasıl olmalı?
Bebek Bakıcısı Ararken
Bakıcı Değiştirmek
Doğru Bebek Bakıcısı Seçimi Nasıl Olmalı
Bebeğimize Gülümsemek
Anne Karnında Gelişim
Bebeğin Temizliği ve Alışkanlıkları
Yenidoğan Bebeklerde Ağırlık
Bebek Gelişim Geriliği
Bebek ve Anne Bağı
Konuşma Öncesi Dönem
Parmak emme alışkanlığı nasıl engellenir?
Anne-baba ve bebek arasındaki iletişim
Bebeğimizin Açık Hava Gereksinmesi
EQ yükseltmenin 13 yolu
Çocuğunuzun konuşma becerisini artırın
Çocuğunuzun gelişim basamaklarını biliyor musunuz?
Bebek gelişimindeki sihirli sözcük: Hareket!
Ne zaman sünnet edilmeli?
Erken düşen süt dişleri gelişim problemlerine yol açıyor
Bırakın 2 yaşına kadar yalınayak dolaşsın
Çocuğunuzu hayvan sevgisi ile büyütün
Müzik eğitimi beyni zinde tutuyor
Ebeveynlerin korkulu rüyası; hiperaktivite
Bebeğimi ne zaman memeden kesmeliyim?