Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Bebek Elbiseleri

Bebek Elbiseleri

Bebek yeni doğduğu anda cildi o kadar hassastır ki üzerine giydirdiğiniz giysiden çok çabuk etkilenebilir.

6 Haziran 2013 Perşembe 14:02
Yazdır

Yeni doğana kıyafet seçerken güvende ve rahat olması için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.


Yeni Doğan Bebeğe kıyafet alırken kendinize alıyormuşsunuz gibi düşünülmemelidir. Beğenilen bir kıyafeti sadece güzel göründüğü için alırken bebeğe alınan kıyafetin tehlikeleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneğin fiyonk ya da düğme gibi ayrıntılar çok şık dursa da bunlar alınırken kontrol edilmeli, çabuk çıkıp, kopmadıklarına bakılmalıdır. Aksi halde bebek bu düğmelerden ya da fiyonklardan birini yutma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Giysi düğmelerinin ağza yakın olmaması da önemlidir; çünkü biraz hareketlenmeye başlayan çocuklar özellikle de diş çıkarırken düğmeleri ısırmak isteyebilirler; bu da boğazına kaçmasına neden olabilir.

Kullanışlı Bebek Giysileri

Yeni doğan bebeğin giysisini özellikle ilk aylarda çok sık değiştirmek gerekebilir. Altını sıkça kirletiyor. Bunun için kullanışı kolay olan ürünler seçilmelidir.

Mesela çıt çıtlı tulumlar alttan kolayca açılabilir ve bez kolaylıkla değiştirilebilir. Yeni doğan bebeğin bezini kolaylıkla değiştirebilmek için çıt çıtlı badiler kolaylık sağlayacaktır. 

Yaka kısmında çıt çıt olan ya da boyun kısmı geniş olan giysilerle de bebeğin üzerini değiştirmek daha kolay olacaktır.

Mevsimlik Bebek Giysileri

Alışveriş yapmaya bebeğiniz daha doğmadan başladıysanız önceden kıyafet alma yanlışlığına düşebilirsiniz.

Bebeğin doğacağı ay iyi tespit edilmeli o mevsime göre giysiler seçilmelidir. Bebek İlk doğduğu aylarda genelde tulum tipi kıyafetler giydirmek çok daha kullanışlı olacaktır. Bu nedenle alışverişi çok fazla abartmamakta fayda vardır.

Bebek Giysilerinde Beden

Yeni doğan bebeğe giysi seçilirken bedeni yeni doğmuş bebek boyutlarında alınabilir; fakat şunu da göz önünde bulundurmak gerektir ki; gelecek hediyeler çoğunlukla yeni doğan bebek için olacak ve bunun için yeterince kıyafet birikecektir. Tavsiyemiz bebeğinize doğmadan çok fazla kıyafet almamanız ve doğmasını beklemeniz.

İkinci El Bebek Giysileri

Yeni Doğan bebeğe yakın çevreden verilen kıyafetlerin giydirilmesinde hiçbir sakınca yoktur; çünkü bebekler o kadar hızlı büyür ki zaten o kıyafetler de en fazla bir ya da iki kere giyilmiştir. Böylece maddi olarak da rahat edilmiş olur.

Yeni Doğan Bebek Giysilerinde Temizlik

Önce Yıkama

Yeni doğana giyecek bir şeyler aldığınızda mutlaka ona giydirmeden önce yıkamalısınız. Çünkü bebeğin hassas bir cildi vardır ve yeni kıyafetlere karşı alerjik bir durum ortaya çıkabilir.

Bunun nedeni kıyafetlerin mağazada beklediği süre içinde toz ya da kir gibi durumlara maruz kalmış olma ihtimalidir.

Deterjan

Yeni doğan giysilerini mutlaka bebekler için özel üretilen ürünlerle yıkamak gerekmez. Kendi kıyafetlerinizin yıkandığı deterjan ve yumuşatıcıyla da yıkanabilir.

Temiz Kıyafetler

Yeni doğan giysileri sürekli kirlendiği için sık sık değiştirilmesinde fayda vardır. Bunun için devamlı olarak kıyafet dolu bir çanta taşınabilir. Bu durumla baş etmek için ise haftanın bir günü bebeğin çamaşırlarına ayrılabilir ve kirlenenler toplu bir biçimde yıkanabilir.

Anahtar Kelimeler: yenidogan, bebek elbiseleri,
Bu haber toplam 5146 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebek Kıyafeti Seçmenin İncelikleri
Bebeğim ne zaman kendi yemek yiyebilir?
Bebeklerde Ağlama Sebebleri
Yenidoğan Bebeklerde
Yenidoğan Bebeklerin Fizili Görünümü
Tuvalet eğitimin tam zamanı…
Çocuklarda ilkyardım
Çocuklar için büyük tehlike