Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Bebek Masajı Sevginin İfadesidir

Bebek Masajı Sevginin İfadesidir

Yeni doğan bebeğinize sevginizi sözcüklerle ifade edebilirsiniz ama hiçbir sözcük dokunmanın yerini tutamayacaktır.

22 Nisan 2015 Çarşamba 10:28
Yazdır

Sizin şefkatli dokunuşlarınız, onu sevdiğinizin en güzel ifadesidir. Bu dokunuşları, masaj teknikleri sayesinde daha faydalı hale getirebilirsiniz. Çünkü bebek masajı rahatlatıcı ve iyileştirici etkilere sahiptir.

Bebeğiniz ağladığında ya da huzursuz olduğunda her zaman aç olduğu ya da altını kirlettiği anlamına gelmez. Bazen bu sinyaller “sevilmek istiyorum” mesajı verir. Onun sevilme ihtiyacını karşılamanın yolu ise, şefkatli dokunuşlardan geçer. Bu davranışlar, bebeğinizin rahatlamasını ve kendini iyi hissetmesini sağlar; onu yatıştırır.

Her anne baba çocuğunu sevip okşar. Ancak bazen onlara nasıl dokunması gerektiğini bilemeyebilir. Ya da zarar vereceğim korkusuyla dokunmaktan kaçınabilir. Bunun için doğru masaj tekniklerini bilmekte fayda var. Bebek masajı, hem anne babaların hem de bebeklerin gevşemesini sağlayan bir dokunuş biçimidir. Bebek masajı size bebeğinizi daha iyi tanımanız ve anlamanız konusunda yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda ilişkinizin derinleşmesini sağlar.

Yüz masajı

Her iki elinizi kullanarak, parmak uçlarınızı dokundurmak şartıyla, bebeğinizin yanaklarına daireler çizin. Ellerinizi sanki daireler büyükten küçüğe doğru gidermiş gibi hareket ettirin. Bu hareketi cilt bakım ürünleriyle de yapabilirsiniz. Bu masaj tekniği, bebeğinizin cildini canlandırır; kan dolaşımını hızlandırır.

Ayak masajı

Bebeğinizin bir ayağını avuçlarınızın içine alın ve ayak tabanına baş parmaklarınızla dairesel hareketler yapın. Bu tekniği yine büyük dairelerden küçüğe doğru tekrarlayın. Ayaklarını rast gele ovarak da bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bu masaj ayak yapısını güçlendirici ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Bacak masajı

Bu hareketi yaparken bebeğinizin sırt üstü yatması gerekir. Bu pozisyondayken bir ayağını tutun ve bacağını hafifçe yukarı kaldırın. Diğer elinizi de ayaktan kalçaya doğru ovarak uzatın. Bacak kaslarını kuvvetlendirmek için ise, avuç içlerinizle bebeğinizin baldırlarını bir hamur gibi yoğurun. Bu hareketi her iki bacağa da uygulayabilirsiniz.

Göğüs masajı

Ellerinizi açarak bebeğinizin göğüslerinin üzerine koyun. Sonra omuzlarına doğru okşayın. Omuzlarına geldiğinizde köprücük kemiklerinin üzerini de ovalayın. Ya da parmak uçlarınızla bebeğinizin göğüs kafesinde sekiz çizermişçesine okşayın. Bu hareketler bebeğinizin soğuk algınlığına karşı iyileştirici özelliğe sahiptir.

Sırt masajı

Bebeğiniz yüz üstü yatar pozisyondayken ayak kısmına geçin. Masaja başlamadan önce göğsünün altına rahat etmesi için bir yastıkla destekleyin. Sonra ellerinizi sırtına koyarak omuzlarına doğru okşayarak ilerleyin. Aynı hareketi aşağı popoya doğru yapmayı ihmal etmeyin. Onu hoşlandırabilecek bir başka hareket de şudur: Her iki elinizin parmak uçlarını hafifçe büker konumda bebeğinizin omuzlarına koyun. Sonra parmak uçlarınızı omurganın sağ ve sol tarafında “S” şekli çizermiş gibi, sağa sola kıvırarak popoya kadar inin. Hareketin hızını yavaş yavaş artırın ve nihayet sırtını kuvvetli bir şekilde sallayın. Bebeğiniz buna bayılacaktır.

Anahtar Kelimeler: yeni, doğan, bebeğinize, sevginizi, sözcüklerle, ifade
Bu haber toplam 3609 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Alerjiyi tetikleyen 10 besin
Sağlıklı bir gelecek, sağlıklı çocuklarla mümkün
Çocuğunuz Kepçe Kulak ise
Çocuklar İçin Ağız Bakım Rehberi
Çocuğumuzu ev kazalarından nasıl koruruz
Sebze ve meyve tüketen çocuklar daha zeki oluyor
Çocukların aşırı şeker tüketimine dikkat
Çocukların Saç Temizliği
Gelişim geriliği ve Tedavisi
Çocuklarda Gelişim Geriliği
Çocuğu stresten koruma yolları
Çocuklarda en fazla kreş enfeksiyonları görülüyor
Çocuklara diş hekimini sevdirmenin yolları
Kulak pamuğu işitme kaybına neden olabilir
Çocuklarda saç dökülmesine karşı özel formül
Hastalık sezonu başladı!
Çocukların korkuları yaşlarıyla birlikte artıyor
Süt dişlerinden sonra diş ipi kullanılmalı
130-160 puan aralığı, üstün zekayı gösteriyor
Yüzme eğitimine olimpik havuzlarda başlanmaz!
Belirtiler Size Yol Gösterecek