Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Bebekleri Beslemenin Püf Noktaları

Bebekleri Beslemenin Püf Noktaları

Bebeklerin beslenmesinde anneler birçok problemle karşılaşıyor

6 Haziran 2013 Perşembe 13:45
Yazdır

Bebeklerin bazı besinleri çok tercih etmesi, bazılarını ise yemekten kaçınması hemen her ailede problem haline geliyor.
Mesela; çocukların süt içmekten kaçınması oldukça sık görülen bir sorun. Oysa sütün çocuk sağlığı açısından çok önemli bir yeri var.

Bu yüzden çocuğun süt içmesini sağlayacak bir yöntem bulunması büyük önem taşıyor.

Süt içmeyen çocuklara sütlaç benzeri tatlılar hazırlanıp yedirilmesi bu yöntemlerden biri. Çocuğunuz kokusundan ya da tadından hoşlanmıyorsa sütün içine sevdiği meyveleri katmanızı öneririz.

Eğer et yemekten kaçınıyorsa, balık ya da tavuk etinden yemekler hazırlanmasında yarar var. Makarna seviyorsa makarnanın üzerine kıymalı sos yapılması, ya da mercimek, nohut, kuru fasulye gibi besinlere ağırlık verilmesi gerekli proteinleri almasını sağlayabilir.

Sebze yemekten kaçınan çocukların sevdiği yemeklere sebzelerin rendelenmiş olarak katılması tavsiye edebiliriz.

Çocuk eğer şekerli gıdalara düşkünlük gösteriyorsa bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor. Şeker yerine evde meyve bulundurulmasında yarar görülüyor. Çikolata ve şekerin ödül olarak kullanılmaması da şekere düşkünlüğü azaltmakta işe yarayabiliyor.

Bebeğe ne zaman katı besin verileceğini biliyor musunuz? 

Her bebek için farklı olsa da katı besinleri vermek için en uygun zaman, dördüncü ay. Daha erken başlanmamasının nedeni ise bebeklerin ağızlarının ve sindirim sistemlerinin tam olarak gelişmemesidir.

Bebeklerin Vitamin İhtiyacı

Bebeğinizin vitamine ihtiyacı olabilir mi? 

Bunu mutlaka doktorunuza sormalısınız. İyi hazırlanmış bir beslenme programı bebeğin vitamin ve demir ihtiyacını karşılayabiliyor.

Doktora sorulmadan kullanılan vitamin, bebeğin sağlığını ve gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle bebeğe yararlı olayım derken, zarar verebilirsiniz.

Bebek Yemek İstemiyorsa

Eğer bebeğiniz yemek yemek istemiyorsa, lütfen onu rahat bırakın. Sabırlı ve hoşgörülü olun. Bebek özellikle ilk beslenmeye başladığında, başarısız olabilirsiniz. Ancak azminizin neticesini göreceksiniz.

İyi bir etiket okuyucusu olmayı ihmal etmeyin. Mamaların etiketlerini çok iyi okuyun, içeriklerini öğrenin, kullanma talimatlarına harfiyen uyun.

Bebeklerde Alerjiye dikkat

Eğer bebeğinizin besin alerjisiyle karşı karşıya olduğunu düşünüyorsanız, belirtilerine dikkat edebilirsiniz. Nefes alma güçlüğü, kabızlık, ishal, kusma, deride kızarıklık, öksürük, burun akması ve göz sulanması besin alerjisinin belirtilerinden.

Eğer bebeğinize besin vermeye başladıktan ilk 3-5 gün içinde buna benzer belirtiler tespit ettiyseniz, doktora başvurmalısınız.

Bebeğinizi Beslerken Tabak Kullanın


Bebeğinizi beslerken asla kavanozun içinden alıp, yemek yedirmemelisiniz. Çünkü kaşığa bulaşan salyadaki enzimler, kavanoz içindeki mamayı sulandırıyor.

Bu nedenle bebeğin yiyeceği miktardaki mama bir tabağa alınmalı, ısıtılmalı ve bebeğe yedirilmeli. Yemeği tekrar kavanozun içine koymamalısınız. Mamada bakteri üremesine yol açabilir.

Biberonla Besleme

Eğer bebeğinize hazır mama vermek zorundaysanız, öncelikle hazırladığınız mamanın tarifine uygun olup, olmadığını kontrol etmelisiniz. Anlatılandan daha sulu veya koyu yapmamalısınız.

Her beslenmede bebeğin ne kadar mama aldığına dikkat etmelisiniz. Mamayı yedikten sonra biberonda arta kalan varsa, dökün. Her yeni öğün için yeni mama hazırlamalısınız.

Biberonun temizlik ve sterilizasyona özen göstermelisiniz. Biberonla beslenirken, bebeğin hava yutmasına engel olun.

Beklemiş Mama Bebeği Zehirliyor

İçinde bebek gelişiminde gerekli tüm vitaminleri barındırdığı için kullanımı çok yaygın olan ve çocuk doktorlarının da tavsiye ettiği hazır bebek mamaları, uygun şartlarda saklanmadığı zaman zehirlenmelere yol açabiliyor.

Uzmanlar, bozulmuş ya da bayatlamış mamaların bebeklerde yüksek ateş kusma ve ishalle ortaya çıkan ciddi zehirlenmelere yol açabileceğine dikkat çekti. Mama alırken son kullanma tarihine dikkat edilmesi çok önemlidir. Bunun yanında kutunun yırtık ya da delik olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Paketi açtıktan sonra mamanın rengine ve kokusuna dikkat etmek gerelkiyor. Kahverengileşme gibi renk değişikliği varsa, irili ufaklı topaklanmalar varsa mamanın bayat olabileceğini akla getirmek lazım. Topağı parmağınızın arasında ezdiğinizde dağılıyorsa sorun yok, ancak dağılmıyorsa o mamayı kesinlikle kullanmamalı’.

Bebek İçin Alerjik Besin, İnek Sütü

Çocuklarda bir veya daha fazla besine karşı bünyenin duyarlılık kazanması sonucu solunum, cilt ve diğer alerjik reaksiyonların oluştuğu durumu besin alerjisi olarak tanımlanmaktadır.

İlk bir yaş içinde yumurtanın beyazından (ovumukoit proteini) sonra en önemli alerjik besin inek sütüdür.

Sütün içinde bulunan 25 değişik proteinden sadece beşi alerjiktir. Bunlardan en önemlisi ısıya ve bazı enzimlere dayanıklı olduğundan değişmeden emilen beta laktoglobülindir.

İnek sütü ve yumurta dışında çocuklarda alerjinin en sık görüldüğü besinlerin fındık, fıstık türü yiyecekler ve gıdalardaki katı maddeler olduğu vurgulanmaktadır.

Besin alerjisi süt ve erken çocukluk dönemlerinde sıkça görülür, yaş ilerledikçe azalır. Alerjik çocuklarda astım bulguları ve egzama denilen cilt bulguları ortaya çıkar.

Kusma, ishal, karın ağrısı, bulantı, dışkıda kan, protein kaybı, barsakta emilim bozukluğu ve nadiren kolit görülebilir.

Besin alerjisi olduğundan şüphelenilen çocuklara cilt ve özel kan testleri yaptırılması gerekmektedir.
Besin alerjisinin özel tedavisi yoktur. Alerji yaptığı kesin olarak saptanan besin diyetten çıkarılırken, sistemik olarak klinik bulgusu olan hastalara semptomatik tedavi uygulanır.

Bebeklerde ise cilt testleri doğru sonuç vermez. Bu nedenle alerjinin iyileştiği sanılan bebek ve çocuklar, reaksiyon gösterilen besinleri tekrar aldıklarında hastalık tekrar eder.

Anahtar Kelimeler: bebek beslemek, beslemenin püf noktaları,
Bu haber toplam 4733 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebeğinizi Sütten Kesmeyin
Katı Gıda Obezite Nedeni mi?
Bebek emzirmenin altın kuralları
Başarılı Emzirme İçin İpuçları
Memeden kesme nasıl yapılmalı
Stressiz bebek iyi besleniyor
Bebeğimin Yemekleri
Bebeğinizi Besleyebiliyor musunuz?
Bebek Mamalarının Saklama Koşulları
Bebeğin Güvenli Beslenmesi
9 Aylık Bebeğin Beslenmesi
Yenidoğan Bebeğin Suya İhtiyacı Yok
Prematüre Bebeklerin Beslenmesi
Emzirirken Sütün Rengi ve Miktarı Değişir mi?
Anne Sütü IQ’yu Etkiliyor
Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi
Bebeklere bal yedirmeyin
Anne Sütü Nasıl Isıtılmalı
Anne Sütü Ne Zamana Kadar?
Bebeği neden anne sütü ile beslemek gerekir?