Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Bebekte İnatçı Ağlama Niye?

Bebekte İnatçı Ağlama Niye?

Acıbadem Kadıköy ve Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji uzmanı Dr. Enver Mahir Gülcan, “özellikle yeni doğan bebeklerde annelerin kâbusu haline gelen inatçı ağlamanın sebebi kolik’tir.

1 Nisan 2014 Salı 18:16
Yazdır

Birbirini izleyen 3 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 3 saatten fazla süren ağlama olarak devam eder”dedi.

Çocuk Gastroenteroloji uzmanı Dr. Enver Mahir Gülcan, “bazı bebekler çok kısa, bazısı ise uzun süre ağlayabilirler. Bebekten bebeğe değişen ağlama biçimlerine göre bazıları hafif, bazıları ise kuvvetle ağlarlar. Sakinleştirilmeleri ise, yine bebeğin karakterine göre değişik biçimlerde olur. Bebeklerin büyük çoğunluğundaki ağlama 2. hafta civarında başlar, 6. ile 8. haftalarda en üst seviyeye çıkar. Tüm bu nedensiz kolik ağlamaları 3. veya 4. aylarda azalır” dedi.

İnatçı ağlamanın bir hastalığa bağlı nedenlerinin de bulunduğunu belirten Dr. Enver Mahir Gülcan, hastalığa bağlı nedenlerden bazılarını şöyle sıraladı: Sindirim sistemi dışı nedenlerden kaynaklı idrar yolu enfeksiyonu ve fıtık, sindirim sistemi hastalıklarından olan inek sütü alerjisi, gastroözefageal reflü, laktoz intoleransı gibi bozukluklar olarak sıralanabilir.

Ayrıca Kolik’in yol açtığı inatçı ağlamanın, hastalığa bağlı olmayan nedenlerine bakıldığında; yorgunluk, açlık, sinir sisteminin olgunlaşmasında gecikmeye bağlı sakinleşmede yetersizlik gibi nedenlere bağlı olabileceğinin de altını çizdi.

Dr. Enver Mahir Gülcan; bu nedenlerin detaylı açıklamalarını Kids&Gourmet e-dergi Mart Özel sayısında ki “İnatçı Ağlama Niye?” başlıklı yazısında anlattı.

Anahtar Kelimeler: Dr. Enver Mahir Gülcan, inatcı aglayan bebek, kolik,
Bu haber toplam 2844 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebek Beşiği Seçimi
Yenidoğan Uyku
İkizlerin Uykusu
Bebeğim Uyumuyor Neden?
Uyku Düzeni Nasıl Oluşur
Gece Uyutmayan Bebekler
Bebeğinizin Uykusu Bölünüyorsa
9-12 Aylık Bebeğin Uykusu
Bebeğin Gece Boyunca Uyuması
Bebeğim Ağlıyor
Uyumuyor Ağlıyor
Huzurlu Uyku İçin Öneriler
Uykusuz Geceler
Susun Bebeğim Uyuyor
Beşik Zamanı
Uyku Sorununa Son
Çocuğum Uyumuyor