Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Besin allerjileri

Besin allerjileri

Besin alerjisi belirli besinlere karşı vücudun bağışıklık sisteminde gösterdiği yanıtta bir anormallik veya değişiklik olması şeklinde tanımlanmaktadır.

16 Ocak 2018 Salı 16:54
Yazdır


Genelde bu reaksiyonlar kusma, ishal, kabızlık, karın ağrısı şeklinde olabileceği gibi bu bulgulara deride kızarıklık, kaşıntı, yanma, kaşıntılı deri iltihabı (egzema) eklenebilmektedir. Astım gibi solunum sistemine ait alerjik reaksiyonlar ise daha büyük çocuklarda görülmektedir.

Hangi besinlerin alerjik etkileri olabilir?

Bunların başında inek sütü, yumurta akı, buğday, bazı etler, bazı balıklar ve kabuklu deniz hayvanları, sebzelerden bezelye, mantar, salatalık, meyvelerden çilek, mandalina, portakal, çikolata, kahve, çay, soya, besinlere eklenen koruyucu ve renklendiriciler.

Bu yüzden anne sütü alan bebeklere ek besinler öğle öğününde ve sebzelerden havuç, patates, kabak gibi alerjik etkisi olmayan besnlerle başlanılmalıdır.

Alerji tanısı konulmasında ve tedavisinde alerjinin diyet kaynaklı olup olmaması ve neden olan besinin bulunması gerekmektedir. Bu nedenle beslenme uzmanı ve çocuk hekiminin ayrıntılı beslenme araştırması yapması ve hangi bulguların olduğunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Eğer hangi besinin alerjiye neden olduğu bulunamıyorsa eliminasyon (diyetten çıkarma) diyetleri uygulanır.

Alerjiye neden besin bulunduktan sonra beslenme uzmanı kontrolünde yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca diyetten çıkarılan besinden eksik kalmayacak vitamin ve minerallerin hangi besinlerle sağlanacağı beslenme uzmanından ailenin öğrenmesi gerekmektedir.Unutmayın besin alerjisi ciddi bir sorundur. Mutlaka uzmanlardan yardım almalısınız

Anahtar Kelimeler: beslenme, çocuk,
Bu haber toplam 2641 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Anneanne mutfağı kanserden koruyor
Hamburger deyip geçmeyin!
Başarının sırrı doğru beslenmede gizli
Doğru beslenme okul başarısını etkiliyor
Sağlıklı dişler için beslenme çantasına özen göstermelisiniz
Kalsiyum ihtiyacını dondurmayla karşılayın
Yemek seçiyorsa çaresi var
Çocuklarda obezite
Mızmız çocuklara yemek yedirmenin yolu bulundu
Çocuklarda yeme problemi
İştahsız çocuğa diyetsel yaklaşım