Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Çocuk kitabı nasıl seçilir

Çocuk kitabı nasıl seçilir

Tırtıl Kids Kitabevi'nin yöneticisi Nalan Erduran, çocuklarınız için kitap seçmenin inceliklerini anlattı.

13 Ağustos 2013 Salı 12:08
Yazdır

Kitap okumak bir yaşam tarzıdır. Okuma alışkanlığının küçük yaşlarda edinilmesi çocuğun kişiliği, karakteri ve hayata bakış açışı yönünden yol göstericidir.

Çocuk kitapları çocuğa birçok yeni bilgi öğretecek onun gelecekteki kişiliğini ve davranışlarını etkileyecektir. Bu anlamda çocuk kitapları seçimi son derece önemlidir.

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk kitapları yayınları hızla artmaktadır. Bu çok sevindirici ancak yayınların arasında hiçbir edebi değeri olmayan, eğiticilikten çok uzak, kontrolsüz basılmış yayınlar da mevcut. Çocuğun kitap okuma alışkanlığını zedelememek adına seçim yaparken dikkat etmek gerekmektedir.

Peki, çocuk kitabı nasıl seçilir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle ve en önemlisi: Çocuğunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Onun ruhsal ve zihinsel gelişimine, ilgi alanı ve ihtiyaçlarına göre kriterlerinizi belirlemekle işe başlayabilirsiniz.

Çocuk kitabında dikkat edilmesi gereken diğer konu ise, kitabın biçimi ve içeriğidir.

Renkli ve resimli kapaklar çocuğun kitaba yaklaşımını olumlu kılar. İçeriğindeki illüstrasyonların renkli ve bol olması, okuma isteğini ve merakını artırır. Yazı puntolarının büyüklüğü ise gözü yormayacak şekilde ve belirginlikte olmalıdır.

Genellikle çocuklar kahramanlar ile kendilerini özdeşleştirirler. Yaşa göre doğru kurgulanmış kahramanlar çocuğun hayal dünyasına zenginlik katar. Yine çocuğun gelişimi ile doğru orantılı olarak uygun kitap / hikaye seçilmesine gayret edilmelidir. Gerekirse kitabevi çalışanlarından ve/veya internet sitelerinden yaşa uygun kitaplar hakkında bilgi edinilebilir.

Kitabevlerinde düzenlenen hikaye okuma saatlerine katılmak yaşıtları ile birlikte hikaye dinlemek kitaba olan bakış açısını olumlu kılar.

Eğer gerekli olduğunu hissediyorsanız, bir adım geriye gidip bir önceki sene okumaktan zevk aldığı kitap çeşitlerine geri dönebilir, çocuğun aldığı keyfi sürdürebilirsiniz. Kitap seçiminin en nihayetinde kişisel olduğunu unutmamak gerekir.

Tek bir türde ısrar etmek yerine zaman zaman türleri değiştirerek okuma yolculuğunda değişiklikler yapabilirsiniz. Şiir, masal, öykü, biyografi, ansiklopedik kitaplar veya referans kitaplarını deneyebilirsiniz. Her yaşa uygun her türde kitaplar bulmak mümkün.

Artık okumaya başladığı noktada (8- 9 yaş ) yavaş yavaş kendi kitabını seçmede özgür bırakabilirsiniz. Belki klasikleri düz yazı olarak değil de grafik roman olarak okumayı tercih edecek, kendi tercihini daha keyifle okuyacaktır. Seçimlerinin dikkate alındığını hisseden çocuğun özgüveni de gelişir. Kitabevi ziyareti ve okuma alışkanlığı çocuğa bırakılacak en değerli mirastır.

Anahtar Kelimeler: tırtıl, kids, kitabevi, yöneticisi, nalan, erduran
Bu haber toplam 2903 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuklar Neden Gece Altını Islatır?
Zor çocuk annesi misiniz?
Yaşa göre iletişim kurmanın püf noktaları
Çocukta Güven Gereksinimi
Anne Ben Nereden Geldim?
Özgül Öğrenme Güçlüğü
Bağlanma, Ayrılma Anksiyetesi ve Okul Reddi
KE-KE-ME-LİK
Çocuğunuzun fiziksel tepkilerini göz ardı etmeyin
Çocuklu ve huzurlu bir ev için altın öneriler
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda öfke sorununa “DEHBka”dan çare!
Ağlama krizleriyle başa çıkma taktikleri
Kardeş Kıskançlığı
İlkokula Başlayan Çocuklarda TİK Gelişebiliyor
"Korkacak Bir şey Yok!" Demeyin
Çocuğunuz Stres Yaşıyor Olabilir