Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Çocukken mutlaka yaptırılması gereken aşılar

Çocukken mutlaka yaptırılması gereken aşılar

Çocuklar 15 aylık olana kadar ortalama olarak 25 tane aşı olurlar. Bu aşıları tek tek incelediğinizde hangisinin neye karşı yapıldığını anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu yazıda çocuğunuzun sağlığını bir ömür boyunca tehdit edecek mikroplara karşı savaşan 12 aşıyı bulacaksınız.

15 Ocak 2013 Salı 16:00
Yazdır

Çocuklar 15 aylık olana kadar ortalama olarak 25 tane aşı olurlar. Bu aşıları tek tek incelediğinizde hangisinin neye karşı yapıldığını anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu yazıda çocuğunuzun sağlığını bir ömür boyunca tehdit edecek mikroplara karşı savaşan 12 aşıyı bulacaksınız.

Hepatit B aşısı

Yenidoğan bir bebek henüz hastaneden ayrılmadan Hepatit B aşısı olmalıdır. 2. doz aşıyı 1-2 aylıkken ve 3. dozu da 6-18 ay aralığında olmalıdır. Böylece eğer anne taşıyıcıysa bile bebek bu hastalıktan korunmuş olacaktır.

DTaP aşısı

Bu aşı bebekleri difteri, tetanos ve boğmacadan koruyacak bir aşıdır. Bu aşı beş doz halinde bebeklere/çocuklara uygulanmaktadır. İlk doz 2 aylıkken, ikinci doz 4 aylıkken, üçüncü doz 6 aylıkken, dördüncü doz 15-18 aylıkken ve beşinci doz 5-6 yaşındayken yapılmalıdır. Bu aşının desteklenmesi için çocuklar 11-12 yaşındayken ve sonrasında da her 10 yılda bir tekrarlanmalıdır.

MMR aşısı

Yine birkaç hastalığa karşı oluşturulmuş karma bir aşıdır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulağa karşı bebekleri korur. İki doz halinde uygulanmalıdır. İlk doz 12-15 aylıkken ikinci doz ise 4-6 yaşlarındayken yapılmalıdır.

Suçiçeği aşısı
Suçiçeği son derece bulaşıcı bir çocukluk hastalığıdır. Varisella virüsünün neden olduğu bu hastalık döküntülü ve kaşıntılı bir hastalıktır. Ayrıca çocuklukta bu hastalığı geçirmeyen ve aşısını da olmamış kişiler yetişkinlikte hastalığı ciddi bir şekilde yaşabilirler. Bu nedenle bebeklere 2 doz halinde uygulanmalıdır. Birinci doz 12-15 aylıkken ve diğer doz ise 4-6 döneminde yapılmalıdır.

Hib aşısı

Haemophilus influenza tip B menenjite neden olan bir bakteridir. Menenjit beyni etkileyen ve 5 yaş altındaki çocuklar için ciddi bir tehdit oluşturan bir hastalıktır. Hib aşısı bebekler 2,4,6,12 ve 15 aylıkken uygulanır. Kullanılan aşının içeriğine göre 6 aylıkken uygulanması planlanan aşının uygulanmasına gerek görülmeyebilir.

Çocuk felci aşısı

Çocuk felci aşısı hastalığı tamamen engelleyen bir aşıdır. Bu aşı bulunduktan sonra tüm dünyada uygulanmaya başlanmış ve çocuk felci hastalığını yok etmede önemli bir yol kat edilmiştir. Çocuk felci aşısının ilk dozu 2-4 aylıkken, ikinci dozu 6-18 aylıkken ve son dozu ise 4-6 yaşları arasında yapılmalıdır.

PCV 13 aşısı

Bu aşı yine karma bir aşıdır ve bebekleri 13 farklı bakteriden korur. Bunların içinde menenjit, zatürree, kulak enfeksiyonları, kan enfeksiyonları gibi hastalıklar vardır. Bebeklere 4 doz halinde uygulanmaktadır. 2, 4, 6 ve 12-15 aylıkken aşı yapılmalıdır.

Grip aşısı

Grip aşısı her yıl sonbaharda yapılmaktadır. Uzmanlar 6 aydan büyük bebek ve çocuklara uygulanmasını tavsiye ederler. Ancak alerjik bünyeli çocuklara uygulanmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Rota virüs aşısı

Rota virüs aşısı 2-4 aylık bebeklere uygulanmaktadır ve bebekleri ciddi ishal ve kusmaya neden olan bir virüsten korumaktadır. 2006 yılında aşının lisansı alınana kadar sadece Amerika’da her yıl yaklaşık 55.000 çocuk rota virüsü nedeniyle hastanelik olmaktadır.

Hepatit A aşısı

Çocuklar Hepatit A’yı birbiriyle paylaştıkları yiyecek içeceklerden, açıkta buldukları bozulmuş yiyecek ve objelerden kapabilirler. Viral bir enfeksiyondur ve karaciğeri etkiler.  12-23 aylık bebekler 2 doz Hepatit A aşısı olmalıdır. İki doz arasındaki minimum sürenin 6 ay olmasına dikkat edilmelidir.

MCV4 aşısı

MCV4 aşısı diyaframı etkileyen meningokoksik bakteriye karşı çocukları korumaktadır. Çocuklar 11-12 yaşlarındayken bu aşıyı olmaları gerekmektedir.

HPV (Rahim ağzı kanseri) aşısı

HPV aşısı 3 doz olarak 6 ay aralıklarla 9-26 yaş aralığındaki kızlara uygulanması gereken bir aşıdır. Rahim ağzı kanserine neden olan yüzlerce çeşit bakteri olmasına rağmen aşı sadece en sık rastlanan 2 bakteriye karşı koruma sağlamaktadır.

Anahtar Kelimeler: bebek, bebek aşısı,
Bu haber toplam 2978 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Erkek çocuğa gebelikte parasetamole dikkat
Yenidoğan sünneti için ideal zaman
Gebelik Döneminde Bebeklerin Büyüme Geriliği
Doğumda yeni trend "tohumlama"
Bebeklerde Reflü Oluşumunu Tetikleyen 6 Hata
Otizm'de Erken Tanı ve Tedavi Önemlidir
Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermek İçin Tavsiyeler
Bebeklerde Cilt Sorunları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
İkizlerde Özel Durum
Bebeklerde Sarılık
Yenidogan Bebeğe Testler
Bebeklerde İlk Muayene
Bebeğim Neden Kusuyor?
Yeni Doğan da Sünnet
Yenidoğan RS Virüsü
Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi
Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?
Bebeğinizin diş ağrısını nasıl hafifletirsiniz
Bebeklerde Süt Dişlerinin önemi
Kızamık hastalığına kırmızı alarm!
Suçiçeği virüsüne karşı 2. doz aşı ile, 2 kat koruma…
Aşı ile gripten korunun!
Çocuğunuzu zehirlenme tehlikesinden uzak tutun
Bebeğinizin güvenliği konusunda bu noktaları atlamayın
Bebeklerin de kan şekeri düşüyor!
Doğuştan kalça çıkığı erken tanı ile kolayca tedavi ediliyor
Yenidoğanlarda göz hastalıkları
Çocuğunuzun işitme kaybını erken yakalayın
Erken ortodontik tedavi ile sağlıklı ve güvenli bir diş yapısı…
Biberon çürükleri ve süt dişlerinin önemi