Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Çocuklara diş hekimini sevdirmenin yolları

Çocuklara diş hekimini sevdirmenin yolları

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın “Dişçi Korkusu”nun genellikle çocukluk anılarından kaynaklandığını belirterek çocuklara diş hekimini sevdirmek için özel bir davranış protokolü hazırladıklarını söyledi. Yalçın, diş hekimiyle anaokulundan itibaren tanışan çocukların ilerde sorun yaşamadıklarını aktardı ve çocuklara diş hekimini sevdirmenin yollarını anlattı.

17 Mart 2013 Pazar 13:35
Yazdır

Yalçın, “Dişçi korkumuzun çocukluğumuzdaki anılarımızdan kaynaklandığını daha iyi gördük. Ve yeni nesil diş hekimliğinde bizler, çocukların tedavi yaklaşımlarına daha hassas ve psikolojik durumun öncelikli olduğu bir bakış açısı kazandırdık. Çocuklarımızın diş doktoru koltuğuna mutlu oturup, kliniğimizden mutlu ayrılması için bir dizi tedavi ve davranış protokolümüz var. Muayene odalarımızın çocukların seveceği fiziki şartlara sahip olması, yardımcı personelin çocuklara davranışlar konusunda bilinçlendirilmesi ve doktorların, özel olarak çocuk dişlerinin tedavisi konusunda uzman olmaları çocukların tedavisinde başarıyı yükseltti” şeklinde konuştu.

Çocuklarda diş kontrolü anaokulu çağında başlamalı

Yalçın “İlerde çocuklarımızın diş doktorundan korkmasını istemiyorsak, onları diş ağrısı ve sorun olmadan, sadece kontrol amacı ile 3 yaşından itibaren diş doktoruna götürmemiz gerekli. Ortodonti kontrolleri ise 7 yaşından itibaren yapılabilir. Ortodontik sorunlar ne kader erken tespit edilirse o kadar doğru tedavi yapılma şansı olacaktır. Bu yolla hem zamanında koruyucu önlemler alınabilir, hem de problemler daha erken tespit edilerek, tedavisi kolaylaşmış olur” dedi.

Diş sağlığı eğitimi çocuğun yaşamına ışık tutuyor

Anaokulu çağında yapılan kontrollerin ve koruyucu uygulamaların ileriki dönemlerde çocukların diş sağlığına önemli katkıları olduğunu belirten Yalçın, çocuklara küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasını istedi. Yalçın, “6 ayda 1 kez diş doktoruna kontrole gidilmesi, çürüklerin erken tespit edilerek tedavi edilebilmesi sayesinde erişkin yaşta sağlıklı dişlere sahip bir nesil yetişmesine katkıda bulunmuş oluyoruz” dedi.

70 çocuğun diş taraması yapıldı

Dentram Diş Sağlığı Kliniğine gelen 3-6 yaş arası anaokulu çocuklarının diş taramalarını gerçekleştiren Ortodontist Dr Aylin Sezen Yalçın, “Çocuklara diş fırçalamanın önemini, nasıl diş fırçalanacağını anlattık bir kere daha. Koltuklarımıza oturup muayene oldular. Dişlerinin ilk muayenesini yaptırdılar. Yaklaşık 70 çocuk içinde ağlayan da oldu tabi. Israr etmedik. Bir dahaki sefer oturursun koltuğumuza dedik. Gülerek ayrıldılar kliniğimizden. İleride bizim çocuklarımız diş doktorundan korkmasın diye” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: dis doktoru,
Bu haber toplam 2767 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Alerjiyi tetikleyen 10 besin
Bebek Masajı Sevginin İfadesidir
Sağlıklı bir gelecek, sağlıklı çocuklarla mümkün
Çocuğunuz Kepçe Kulak ise
Çocuklar İçin Ağız Bakım Rehberi
Çocuğumuzu ev kazalarından nasıl koruruz
Sebze ve meyve tüketen çocuklar daha zeki oluyor
Çocukların aşırı şeker tüketimine dikkat
Çocukların Saç Temizliği
Gelişim geriliği ve Tedavisi
Çocuklarda Gelişim Geriliği
Çocuğu stresten koruma yolları
Çocuklarda en fazla kreş enfeksiyonları görülüyor
Kulak pamuğu işitme kaybına neden olabilir
Çocuklarda saç dökülmesine karşı özel formül
Hastalık sezonu başladı!
Çocukların korkuları yaşlarıyla birlikte artıyor
Süt dişlerinden sonra diş ipi kullanılmalı
130-160 puan aralığı, üstün zekayı gösteriyor
Yüzme eğitimine olimpik havuzlarda başlanmaz!
Belirtiler Size Yol Gösterecek