Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Doğum Kontrol Çeşitleri

Doğum Kontrol Çeşitleri

Uzun yıllardır ülkemizin en çok tartışılan sorunlarından biri olarak Aile planlaması karşımıza çıkıyor.

6 Haziran 2013 Perşembe 15:02
Yazdır

Ülkemizdeki üreme sağlığına ilişkin duruma baktığımızda karşımıza çıkan tablonun pek de iç açıcı olmadığını görüyoruz.

Kadına Yönelik Doğum Kontrol Yöntemleri

En sık kullanılan kadınlara yönelik modern yöntemler, gebeliği önleyici haplar ve rahim içi spiraldir.


Ancak bundan başka iğne, diyafram, erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller ile tüp ligasyonu denilen kadının tüplerinin bağlanması yöntemleri de doğum kontrolde etkili yöntemler arasındadır.

Gebeliği Önleyici Haplar


Haplar, kadınlık hormonları içerir. Her gün düzenli ağızdan alındığında, yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca, rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önler.

Çok etkili bir yöntemdir ancak cinsel ilişki olsa da olmasa da her gün aynı zamanda unutulmadan alınmalıdır. Kadın hap almayı unutursa, gebelik tehlikesi doğar. Daha önce hiç gebe kalmamış kadınlar rahatlıkla kullanabilir.

Kadın üzerinde doğum kontrol haplarının olumlu etkileri de vardır. Haplar, âdet dönemlerinin düzenli olmasını sağlar ve âdet kanaması sırasında olan ağrıları, âdet öncesi gerginliğini azaltır.

Âdet kanaması miktarını azaltarak, kansızlığın önlenmesine yardımcı olur. Kadını, yumurtalık ve rahim kanserine karşı korur. Yumurtalık veya göğüslerde oluşan kistlerin büyümesini engeller. Dış gebeliği önler. Akne ve sivilcelerin düzelmesini sağlar.

Her ilaç gibi doğum kontrol haplarının da yan etkileri bulunur. Haplar bulantı yapabilir. Gece yatmadan veya akşam yemeğinden sonra içilirse bu şikâyet azalır. İlk kullanımda 1–2 kilo artışı yapabilir. Bu daha ziyade su tutulumu şeklindedir.

Daha az tuzlu yenmesi, hareketin artırılması ile düzelir. Kadınların bazılarında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Bu nedenle, ilk kullanıldığında ve daha sonraki kontrollerde kan basıncı ölçülmelidir.

Gebeliği Önleyici Hapların Kullanımı

Kutularda genellikle 21 tane hap bulunur. Âdet kanamasının ilk günü 1. haptan başlayarak 21 gün boyunca her gece bir tane içilir. Sonra 7 gün hap içilmez. Bu dönemde adet kanaması olur.

Bu 7 günlük aradan sonra 8. gün diğer kutunun ilk hapı içilir ve her gün 1 hap almak üzere aynen devam edilir. Haplar, gebe kalmak istenmediği sürece hiç ara vermeden yukarıda tarif edildiği gibi kullanılabilir.

Gebeliği Önleyici Hapların Kullanılmaması Gereken Durumlar

- Her gün hap almayı hatırlayamayacak olanların kullanmaması gerekir.
- Adetleri düzensiz olanlar (düzensizliğin nedeni belirleyinceye kadar)
- Şeker hastaları
- Karaciğer bozukluğu olanlar
- Tansiyonu yüksek olanlar
- Damar tıkanıklığı, bacaklarında kızarıklık, şişme ve ağrı ile belirti veren damar hastalığı olanlar
- Özellikle bulantı, kusma ile birlikte şiddetli baş ağrıları olanlar kullanmamalıdır.

Spiral Rahim İçi Araç

Rahim içi araç esnek materyalden yapılmıştır, rahmin içine sağlık personeli tarafından yerleştirilir. RİA, spermlerin kadının tüplerine ulaşmasını engeller. Çıkarıldıktan hemen sonra gebelik geri döner.

Daha önce hiç gebe kalmamış kadınlar, eğer birden fazla kişi ile cinsel ilişki kurmuyorsa kullanabilir, yine de ilk seçenek olmamalıdır. Gebeliği önlemede etkili bir yöntemdir (yüzde 99) Bakırlı olanlar, gebelikten 10–12 yıl boyunca etkili bir şekilde korur. Cinsel ilişkide varlığı hissedilmez.

RİA’nın olumsuz etkileri de mevcuttur. Özellikle, ilk 3 ayda adet günü sayısını ve kanama miktarını 2 katına kadar arttırabilir. Bu durum, daha sonra normale döner. Ayrıca adet döneminde ağrı olabilir. Bunun için ağrı kesici kullanılabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalık riski olanlar için uygun değildir. Rahimden hazneye doğru kayabilir. Bu durum özellikle haznesinin içini yıkayanlarda sıklıkla görülür. Yerinden oynarsa koruyuculuğu azalır.

Rahim İçi Araç Nasıl kullanılır?

Âdet kanamasının son günlerinde sağlık personeli tarafından rahme yerleştirilir. Kontrol edilmesi ve çıkarılması için iplikçikleri 2–3 cm. vajenin içine bırakılır. Bu iplikçiklere dokunulmaması gerekir.

Gebeliğin Önlenmesinde  İğneler

İğneler, hormon içerir. İğnelerin her ay ve 3 ayda bir yapılan iki türü vardır. Yapıldıktan sonra kana yavaş yavaş hormon salınır. Hapa benzer şekilde yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önler.

Gebeliğin Önlenmesinde Diyafram


İnce plastikten yapılmış, rahmin vajene açılan kısmına yani rahim ağzına yerleştirilen bir kapaktır. Spermlerin rahme geçişini engelleyerek gebelikten korur. Kadın, her cinsel ilişki öncesinde diyaframı kendi yerleştirir, cinsel ilişki sonrasında ise çıkarır.

Spermisitler Erkek Döl Hücrelerini Öldüren Tablet Ve Fitiller

Erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller, gebeliği önlemek için cinsel ilişkiden önce kadın tarafından vajenin içine yerleştirilir. Bu maddeler spermleri rahme ulaşmadan öldürür ve yumurtayı dölleyemez hale getirir.

Tüp Ligasyonu Kadın Tüplerinin Bağlanması

Kadının gebelikten korunmak için kullanabileceği kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Gebeliği önleyen en etkili yöntemlerden biridir. Tüpler, sadece yumurtalık ve rahim arasında köprü görevi yaptığı için, tüplerin bağlanmasının gebeliğin engellenmesinden başka hiçbir etkisi yoktur.

Erkeklere Yönelik Doğum Kontrol Yöntemleri

Erkek doğum kontrol yöntemleri ise kondom ve vazektomi denilen erkeğin sperm kanallarının bağlanmasıdır.

Kondom

Kondom, erkeklerin kullandığı gebeliği önleyici yöntemlerden biridir. Penis ile vajen arasında bir engel oluşturarak spermlerin geçişini önler.

Kondom; eczanelerden, büyük marketlerden ve sağlık kuruluşlarından (sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ve hastanelerden) alınabilir.

Korunmanın yanında erken boşalmayı önler. AIDS, Bel Soğukluğu, Frengi gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı her iki cinsel eşi de korur.

Vazektomi Erkek Kanallarının Bağlanması

Çiftlerin gebelikten korunmak için kullanabileceği kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Eşin rızası gereklidir. Kanallarının bağlanması, erkeğin hastanede yatmasını gerektirmeyen basit bir operasyondur.

Ameliyattan sonra, yeri iyileşene kadar dikkat etmekten başka yapılması gereken hiçbir şey yoktur. Erkeğin sertleşmesini, boşalmasını, meninin miktarını, rengini, cinsel istekleri ve cinsel tatmini etkilemez.

Anahtar Kelimeler: dogum kontrol,
Bu haber toplam 4990 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Doğumdan sonra 6 Öneri
Boynunuz sizi ele veriyor
Gebeliğin Önlenmesi
Salçalı Ekmek 2. Baskısıyla sizlerle buluşuyor..
Doğum sonrası anne estetiği
Çalışan kadınlara mutfakta pratik öneriler
10 adımda 5 kilo vermenin formülü
Yıpranmış ciltlerin dostu ayçiçek yağı
Altın günleri en yaygın kilo alma sebebi
Baba olmak isteyenler hangi besinleri tüketmeli?
Aşk tutmacından temelli kurtulun!
Soğuk havada spor yapanların dikkatine!
Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı?
Bu Besinlerden Uzak Durun
Annelik bir içgüdü mü, davranış mı?