Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Doğumda ağrının giderilmesi

Doğumda ağrının giderilmesi

Doğum ağrılı bir olaydır, ama sancıların da bir amacı olduğunu unutmayın. Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna biraz daha yakınlaştırır. Ağrı giderme yöntemlerini kullanmak konusunda ne kadar kararlı olursanız olun olaya geniş bir açıdan bakmanızda fayda vardır.

14 Ocak 2013 Pazartesi 23:35
Yazdır

Doğum ağrılı bir olaydır, ama sancılarında bir amacı olduğunu unutmayın.Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna biraz dahayakınlaştırır. Ağrı giderme yöntemlerini kullanmak konusunda ne kadar kararlı olursanız olun olaya geniş bir açıdanbakmanızda fayda vardır. Bu yöntemlerin gerekliliği yaşayacağınız doğurma sürecine ve sizin ağrıya dayanma gücünüzebağlıdır. Eğer katlanabileceğinizden fazla acı ile karşı karşıyaysanız ağrı giderme yöntemlerine başvurulmasını istemektençekinmeyin.

  Epidural Anestezi
  Epidural anestezi vücudun alt bölümlerine giden sinirleri geçici bir süre uyuşturur.Özellikle doğumdaki sırt ve belağrılarının giderilmesinde faydalıdır. Her hastanede uygulanan bir yöntem değildir.Epidural blok şiddetli doğum ağrılarınıngiderilmesinin yanı sıra hem normal yolla hemde sezaryen doğumlar için giderek daha popüler halegelmektedir. Bunun temel nedeni daha güvenli ve kolay uygulanabilir olmasıdır.Epiduralin zamanlaması etkisi doğumun ikinci evresinde geçecek şekilde yapılmalıdır,yoksa bebeğin doğumu gecikebilir. Epidurali uygulamak yaklaşık 20 dakika alır.Dizlerinizi karnınıza çekerek yan yatmanız istenir.Anestezik madde ince bir tüp ile belinize enjekte edilir. Bu tüp yerinde bırakılarak gerektiğinde ağrı kesicinin yeniden verilmesi sağlanır.İlacın etkisi yaklaşık 2 saat sürer. Epidural uygulandığında sürekli kontrol altında kalacaksınız ve belinizdeki kateter varlığından dolayıhareketleriniz kısıtlanacaktır.Epidural gereği gibi etki gösterirse doğumda hiç ağrı duyulmaz.Bazı hamilelerde bayılma hissi ve başdönmesiyapabilir. Ayrıca bebeğin kalp atışlarını etkiliyebileceğinden bebek kalp atışları sürekli monitörden izlenir.

  Pudental Anestezi
   Bu yöntem ikinci aşamadaki ağrıları gidermek için kullanılır ve genellikle normal yolla doğumda tercihedilir. Perine ve vajina çevresindeki bölgeye sokulan bir iğne yoluyla uygulanır,o bölgedeki ağrıları azaltır ancak rahimdeki ağrılara pek etkietmez. En çok forseps kullanıldığında yararlıdır ve etkisi epizotomi yapılana dek sürebilir.

  Gaz ve hava
   Oksijen ve azot oksit karışımı kendinizi iyi hissetmenizi sağlayarak ağrılarıdurdurur. Doğumun birinci evresinin sonlarınadoğru etkilidir. El maskesi ile uygulanan gazı solumanızistenir. Etkisi bir iki dakika içerisinde görüldüğünden sancının başlayacağınıhissetiğinizde gazdan bir kaç derin soluk almanız yeterli olur.Gaz ağrıyı ancak kısmen giderdiği için bazen yeterliolmayabilir. Gazı solurken başınız dönebilir,bulantı gelebilir.Bu gazın bebeğe zararlı bir etkisi yoktur ancak yinede günümüzde kullanımı nadirdir.

  Diğer ağrı kesiciler
   Güçlü bir ağrı kesici olan meperidin hidroklorid kadın doğumda en çok kullanılan ağrıkesicidir.En etkili uygulama şekli damar içine veya kas içine enjekte edilmesidir.İki ile dört saatte bir tekrarlanabilir. Genellikle kasılmalarıetkilemez. Doğumdan yaklaşık 2-3 saat önce verilir. Annenin ilaca yanıtı ve ağrınınazalma derecesi çok değişkendir. Bazıkadınlar ilacın kendilerini gevşettiğini ve kasılmalara daha iyi dayandıklarını ileri sürerler,bazıları ise uyuşukluk duygusundan hiç hoşlanmazlar ve kasılmalarla başa çıkmakta zorlandıklarını söylerler.Kadının duyarlılığına göre değişen yan etkiler arasında bulantı,kusma, solunumun zayıflaması ve kan basıncında düşme sayılabilir.Meperidin ayrıca doğum sonrası epizyotomi ve sezaryen acısını dindirmek içinde verilebilir.Eğer doğuma çok yakın verilmişse bebek uykulu olabilir ve emmekte zorlanabilir ama bu etkileri kısa sürelidir.

   Genel anestezi
   Bir zamanlar ağrısız doğum için en gözde yöntemlerden biri olan genelanestezi, artık yalnızca ameliyatlıdoğumlarda (sezaryen) kullanılır. Hızlı etkisinden dolayı daha çok bölgesel anestezi yapılmasına zaman bulunamadığı acilsezaryen durumlarında uygulanmaktadır. Bazı ön ilaçların enjekte edilmesinden sonra genel anestezik madde hastaya solunum yolu ileverilir. Bunu bir uzman anestezist yapar. Anne doğumun bütün aşamalarında bilinçsiz olacaktır.Kendine geldiğinde de bir süre sersem, çevresini ve zamanı tanımaz ve huzursuzolabilir. Boğazına koyulmuş bir tüpten dolayı öksürebilir,boğazı sızlayabilir, bulantı ve kusması olabilir. Geçici bir kan basıncı düşmeside başka bir olası yan etkidir.Genel anestezinin büyük sorunu anneyle birlikte bebeğin de sakinleşmiş olmasıdır.Bununla birlikte tam doğum anında anestezik madde kesilerek bebeğin uyuşukluğu en azaindirilebilir. Bu yolla bebek henüz kendine fazla miktarda ilaç ulaşmadan doğabilir. Anne yan yatırılarak (genelde sola) ve oksijenverilerek, bebeğe giden oksijen arttırılmaya çalışılır.

   Genel aestezinin başka bir yan etkisi de annenin kusması ve kusmuklarının, öksürük refleksleri baskılanmış olduğundan,ciğerlerine kaçarak zatüreye yol açmaolasılığıdır.Doğum öncesinde sizden hiçbir şey yiyip içmemenizin istenmesinin nedeni de budur.

Anahtar Kelimeler: doğumda ağrı, doğum,
Bu haber toplam 2871 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Yeni doğan bebeğinizin reflekslerini takip edin!
Doğum Belirtileri
Kasılma ve Doğum Sancısı
Doğum Uygulamaları
İkiz Doğum
Stressiz Doğum İçin 9 Adım
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Kolay doğum için püf noktaları
Kötü sürpriz: erken doğum!
Doğum yaklaşıyor
Epizyotomi yöntemi
Doktoru ne zaman aramalısınız?
Gecikmiş doğum
Doğumun ilk evresi : sancılanma
Doğumun 2. evresi : ıkınma ve doğum
Üçüncü evre : plasentanın çıkması