Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Doğumda Yanlış Alarm

Doğumda Yanlış Alarm

Doğumda yanlış alarmlar yüzde 10-15 kadardır ve çocuğun başının basene girmesi sırasında daha sık görülür.

6 Haziran 2013 Perşembe 12:58
Yazdır

Doğumun başladığından emin olduğunuzda, hiçbir şey yiyip içmeyin. Yiyip, içmek doğum sırasında kusmalara neden olabilir ve bir anestezi gerekmesi durumunda, midenin boş olması tercih edilir.

Doğuma gitmeden önce küçük bir yıkama yapabilirsiniz (gliserinli bir fitille). Bu şekilde birkaç saat sonra, tuvalete gitmek istediğinizde, kendinizi tutmak için kasmanızı engeller. Doğum masasında tuvaletinizi yapmak kaygısı taşımadan apış aranızın gevşemesine izin verebilirsiniz.

Bazı kadınlar doğumun ilk işaretinin su akıntısı olduğunu düşünüyorlar. Nitekim bu, değişik zamanlarda gerçekleşebilir. Su akıntısı, doğum gerçekten başlamadan önce de olabilir.

Su akıntısı genelde genişleme sırasında olur. Eğer su cebinin yırtılması kendiliğinden olmazsa, rahim boynu 4-5 cm açıldığında, genişlemeyi hızlandırmak için hekim genelde su cebini yırtmaya karar verir.

Eskiden bu yırtılma yapay olarak sağlanmıyordu ve tam genişleme olunca çocuk, başı zarlarla kaplı doğuyordu. Bundan, “başlıklı doğdu” deyimi çıkmıştı ve bu bir şans işareti sayılırdı.

Anahtar Kelimeler: dogumda yanlış alarm, dogum, dogum suyu,
Bu haber toplam 2152 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Yenidoğan Bebek için Gerekenler
Doğum Uygulamaları
Doğumun Başlaması
Mutlu bir hamilelik için öneriler
Kız mı yoksa erkek mi?