Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Doğumun Başlaması

Doğumun Başlaması

Her zaman doğum net, belli bir şekilde başlamaz. Teoride, doğumun başlangıcı mukoza tıkacının dışarı atılması ve sancılı rahim kasılmalarının ortaya çıkmasıyla belli olur.

5 Haziran 2013 Çarşamba 16:46
Yazdır

İlk doğumda, yanlış alarm olmadığını, doğumun kesinlikle başladığını, artık hastaneye gitme vakti geldiğini anlamak için bazı belirtilere dikkat etmek gerekir.Mukoza Tıkacının Atılması

Bu dışarı atma, hamilelik boyunca rahim boynunu tıkayan, bazen kan izi taşıyan, sümüksü zar salgılarının akmasından ibarettir. Doğumdan 24 ya da 48 saat öncesine denk gelebilir. Hiç fark edilmeden de geçebilir.

Sancılı Rahim Kasılmalarının Başlaması

Hamileliğin son aylarında ve özellikle son haftalarında kasılmalar ortaya çıkabilir. Elinizi karnınızın üzerine koyarak kasılmaları hissedebilirsiniz. Zaman zaman karnınızın sertleştiğini hissedersiniz. Fakat bu kasılmaların belli bir ritmi, bir süresi yoktur. İlk kasılmalar düzensiz ve genelde sancısızdırlar. Doğumun başlangıcını ifade etmezler.

Bir ağırlık hissi gibi, bazen de bir kas gerilmesi gibi algılanan ve çocuğun başının girmesine ya da basenin değişmelerine denk gelen sancılar için de aynı şey geçerlidir. Ama bu sancılara kasılmalar eşlik etmez. Gerçekten doğumun başlangıcını işaret eden kasılma ve sancı ortaklığıdır.

Normal olarak ilk kasılmalar karında hissedilir, ancak bel seviyesinde de hissedilebilirler. Kasılmalar, başlangıçta fazla yoğun değildir, çok kolay algılanmazlar. Küçük çimdiklemeler gibi ya da genelde adetlere eşlik eden sancı gibi hissedilir.

Çimdiklemeler öyle hafiftir ki, kasılma olup olmadıklarından emin olunamaz. Emin olmak için basit bir yol vardır, eli karnın üzerine koymak. Eğer sertleşiyorsa, bu rahim kasılıyor demektir.

Sizi alarma geçiren yalnızca kasılmaları hissetmekse, yavaş yavaş bu kasılmaların şüpheyi kaldıracak başka özellikleri olduğunu da fark edeceksiniz. 

Kasılmalar düzenlidir, belli bir ritme göre gelirler. Bu durumda iki kasılma arasında geçen zamanı belirleyebilirsiniz, giderek daha da sıklaşırlar, giderek daha da uzarlar, giderek daha da yoğunlaşırlar ve sancılar artar.

Kasılmalarda, sırtın ortasından doğan, bir dalga gibi çıktıkları, sizi sardıkları, kalçaları çevreleyen vücudu bir kemer gibi sararak karında birleşen iki kola ayrılan bir dalga gibi yayıldıkları hissine kapılacaksınız.

Önceleri zayıf kasılmaların, sizi alarma geçiren küçük çimdiklemelerin sonuçta ritmik, giderek birbirine yaklaşan, giderek daha uzun, daha yoğun, daha sancılı kasılmalara dönüştüğünü fark edeceksiniz, böylelikle gerçekten çocuğunuzun doğumu olduğunu anlayacaksınız.

Kadından kadına sancı şiddeti değişir. Özellikle bir kasılmanın yaklaşım ve yükselişini tanıyınca, bu andan itibaren, davranışınız bir ölçüde sancıyı azaltabilecek ya da arttırabilecektir.

Doğumun Başladığını Anlama

Doğumun başladığını anlamak için şunu yapın; 10 dakika arayla doktorun sizin için yazdığı antispazmodik iki fitil koyun. Yanlış alarmsa, kasılmalar azalıp yok olacaktır. Gerçekten doğum başlangıcıysa, fitillerin hiçbir etkisi olmayacaktır, kasılmalar sürecektir.

Antispazmodik fitilinizin olmaması durumunda, size yanıtı yukarıda tarif ettiğimiz kasılma özellikleri verecektir. Eğer tersine kasılmalar düzensiz kalıyor, ne sıklığı ne uzunluğu ve ne de yoğunluğu artmıyorsa, yanlış alarm olma şansı çok yüksektir. Birkaç saat sonra bu kasılmalar geldikleri gibi ortadan kaybolacaklardır. Ve doğum belki de birkaç gün ya da hatta birkaç hafta sonra gerçekleşecektir.

Anahtar Kelimeler: dogumun baslaması, dogumu anlama, dogumda kasılmalar,
Bu haber toplam 2664 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Yenidoğan Bebek için Gerekenler
Doğumda Yanlış Alarm
Doğum Uygulamaları
Mutlu bir hamilelik için öneriler
Kız mı yoksa erkek mi?