Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Doktoru ne zaman aramalısınız?

Doktoru ne zaman aramalısınız?

Hiçbir doktor sezaryan olmadığınız sürece ne zaman doğum yapacağınızı tam günü ile söyleyemez. Dokuzuncu ayda doktorunuzun beklediği, doğumun kısa bir süre sonra başlayacağını gösteren ipuçları vardır. İşte dikkat etmeniz gereken ipuçları...

14 Ocak 2013 Pazartesi 23:39
Yazdır

Hiçbir doktor sezaryan olmadığınız sürece ne zaman doğum yapacağınızıtam günü ile söyleyemez. Dokuzuncu ayda doktorunuzun beklediği, doğumunkısa bir süre sonra başlayacağını gösteren ipuçları vardır. Bebeğininmesi ve yerleşmesi gerçekleşti mi? Bebeğin başı hangidurakta? Rahim ağzının incelmesi ve açılması gerçekleşti mi?Doktorunuz size yakında doğuracaksın dediğinde bu “yakında”nınanlamı bir saatten üç haftaya kadar değişebilir. Gerçek şu ki; bebeğinyerleşmesi, rahim ağzının incelmesi ve genişlemesi bazı kadınlardahaftalar içinde hatta bazen bir ay gibi uzun bir zamanda gerçekleşirken,bazılarındasaatler içinde olur. Eğitimi ne kadar iyi olursa olsun hiç kimse sizedoğumun kesin olarak ne zaman başlayacağını söyleyemez.Sizden öncekiher kadın gibi sizde bekleme oyununu oynamak zorundasınız.

   Eğer kuşkunuzvarsa doktorunuzu arayın. Belirtileri defalarca kontrol ettiğiniz halde doğumunbaşladığından emin olamayabilirsiniz. Emin olmayı beklemeyin,evde doğurmayıplanlamadığınız sürece doktorunuzu arayın. Eğer tüm belirtiler hastaneyegitmeye hazır olduğunuzu gösteriyorsa doktorunuzu hangi saatte olursa olsunarayın. Saatin geç olması yada hafta sonu olması hiç önemli değil.Unutmayınkidoğum beklemez. Doktorunuz muhtemelen kasılmalarınız belli sıklığa ulaştığındaörneğin 5 veya 8 dakika ara ile geliyorsa kendisini aramanızı tembihlemiştir.En azından kasılmaların bir kısmı bu sıklığa ulaşınca arayın.Mutlakahepsinin belli aralıklarla gelmesini beklemeyin, bu asla olmayabilir.Doktorunuz ayrıca su keseniz yırtılırsa aramanızı istemiştir. Sukesenizin yırtıldığını düşündüğünüz her durumda doktorunuzu arayın.Gerçek doğum olmayabileceği kuşkusu içinizde varsa,bu gerçek doğum değildirşeklinde bir çıkarımda bulunmayın. Garantiye almak için hemen doktorunuzuarayın.

 

Anahtar Kelimeler: doktor, doğum, hamile,
Bu haber toplam 2954 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Yeni doğan bebeğinizin reflekslerini takip edin!
Doğum Belirtileri
Kasılma ve Doğum Sancısı
Doğum Uygulamaları
İkiz Doğum
Stressiz Doğum İçin 9 Adım
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Kolay doğum için püf noktaları
Kötü sürpriz: erken doğum!
Doğum yaklaşıyor
Epizyotomi yöntemi
Gecikmiş doğum
Doğumda ağrının giderilmesi
Doğumun ilk evresi : sancılanma
Doğumun 2. evresi : ıkınma ve doğum
Üçüncü evre : plasentanın çıkması