Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Emzirirken Sütün Rengi ve Miktarı Değişir mi?

Emzirirken Sütün Rengi ve Miktarı Değişir mi?

Doğum sonrası emzirirken sütün renginin ve miktarının değişmesi normaldir. Hangi dönemde sütün rengi ve miktarı nasıl oluyor inceleyelim.

16 Ocak 2013 Çarşamba 20:53
Yazdır

Doğumdan Hemen Sonra

Sütünüzün rengi sarımsı ya da altın sarısı iken, süt miktarı az ancak bebeğinizi koruyacak antikorlardan zengin durumdadır. Bu dönemde yorgun ve heyecanlı olabilirsiniz ama dinlenirken bebeğinizi beslemek için en uygun zamanın bu olduğunu unutmayın. Bebeğiniz bu anlarda uyanıktır ve emme arzusu en güçlüdür.

İlk 12-24 Saat İçinde Emzirme

Bebeğiniz her emzirmede bir çay kaşığı süt içer. Sütünüzü göremezsiniz ama bebeğiniz için tüm gerekenleri içerdiğinden emin olabilirsiniz.

Bu saatler içinde dinlenmeye devam edin ve bebeğinizi tanıyın. Emzirirken başlangıçta biraz hassasiyet hissedebilirsiniz ama canınız acıyor ise mutlaka doktorunuza danışın.

Bazı bebekler bu dönemde derin uykuda olabilirler. Doğum eylemi bebeği yorar, bazen anestezik maddelerin etkisi olur ve ilk emzirmede kavrama zor olabilir. Bebeğiniz uyandığında güçlü bir emme arzusu olacaktır bu anı değerlendirin. Pek çok bebek, emerken durur ve sonra tekrar emer.

2-5. Günlerde Sütün Rengi ve Miktarı

Sütünüz artarak gelmeye devam edecektir. Mavimsi beyaz görünümdedir. Bazen kolosturum rengi 1-2 hafta devam edebilir.

Göğüsleriniz sütle doludur ve akabilir. Kullan-at petleri tercih edebilirsiniz. Eğer göğüsleriniz çok dolu ise emzirmeye başlamadan önce biraz elle sağarak areolayı yumuşatın ve bebeğin daha rahat kavramasını sağlayın. Emzirme sonrası soğuk uygulama ve sık emzirme şişliği azaltır.

Bebeğiniz 24 saatte 8-12 kez beslenebilir. Midesi küçük olduğu için sık beslenmesi normaldir. Emzirme sıklığı bir şemaya bağlı kalmamalıdır. Bebeğiniz 1-2 saatte bir emmek isterse bile normaldir. Bir seferde sadece bir memeyi alması iyidir. Arkadaki yağlı sütü aldığında sık beslenmek istemeyecektir. Doğumdan sonra bebeğiniz %5-10 kilo kaybedebilir, bu kaybı 10-15 gün içerisinde geri alacaktır.

İlk 4-6 Hafta Sütünüz Ne Durumda?

Sütünüz giderek mavimsi beyaz renge döner. Emzirmenin sonuna doğru yağlı süt geleceği için kremsi beyaz olur. Yenilen içilen gıdalar sütün rengini değiştirebilir.

Emzirdikçe göğüsleriniz ilk günlerdeki dolgunluğunu kaybeder ve yumuşar, kendiliğinden akması azalır ancak üzülmeyin sütünüz hala oradadır.

Bebeğiniz emmeyi öğrenmiştir ve daha iyi emer. Midesi biraz daha büyümüştür ve daha çok süt alır. Beslenme daha az zaman alır ve aralıkları uzar. Pek çok bebek sık emmek ister çünkü bu bebeği rahatlatır ve size yakın olmak hoşuna gider.

Yrd. Doç. Dr. İlker Günyeli

Anahtar Kelimeler: ilker günyeli, anne sütü,
Bu haber toplam 3065 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebeğinizi Sütten Kesmeyin
Katı Gıda Obezite Nedeni mi?
Bebek emzirmenin altın kuralları
Başarılı Emzirme İçin İpuçları
Memeden kesme nasıl yapılmalı
Stressiz bebek iyi besleniyor
Bebeğimin Yemekleri
Bebekleri Beslemenin Püf Noktaları
Bebeğinizi Besleyebiliyor musunuz?
Bebek Mamalarının Saklama Koşulları
Bebeğin Güvenli Beslenmesi
9 Aylık Bebeğin Beslenmesi
Yenidoğan Bebeğin Suya İhtiyacı Yok
Prematüre Bebeklerin Beslenmesi
Anne Sütü IQ’yu Etkiliyor
Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi
Bebeklere bal yedirmeyin
Anne Sütü Nasıl Isıtılmalı
Anne Sütü Ne Zamana Kadar?
Bebeği neden anne sütü ile beslemek gerekir?