Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek

Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

7 Mayıs 2019 Salı 12:13
Yazdır
1 ) Erkeklerin muayenesi Çocuk sahibi olmayı isteyen eşler için, muayeneye ilk olarak erkekten yapılmaya başlanır. İlk olarak baba adayından alınan spermlerin detaylı bir şekilde incelenmesi sağlanır. Erkekte kısırlık ile alakalı bir problemin bulunması halinde, ya vücut dışına hiç sperm çıkmaz, veya bir miktar sperm çıkar. Böyle bir durumun meydana gelmesi, kısırlık tedavisinin nasıl yapılacağını belirler. İlk olarak bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi durumda anne baba olmak zaten son derece zorlaşır. Ancak meniden sperm çıkması halinde, kadın ile alakalı testlerin yapılması gerekmektedir. Kadında, yumurtlamanın var olup olmadığını tespit edebilmek amacı ile kan analizine başvurulur. Aynı zamanda yapılacak olan ultrason testleri de, bu problemi teşhis etme noktasında önem taşımaktadır. 2 ) Erkekte çocuk sahibi olamamaya sebep olan problemler nelerdir? Erkek kısırlığı çok fazla etken ile alakalı olarak meydana gelmektedir. Hem çevresel faktörler, hem de yaşam tarzı, erkek kısırlığının meydana gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Çocukluk dönemi içerisinde geçirilen mesane ile alakalı ameliyatlar,
 • Fıtık ameliyatları,
 • İdrar yolu ile alakalı geçirilen operasyonlar,
 • Kanser tedavisi ile alakalı kullanılan ilaçlar,
 • Testis urları,
 • Hormonlar ile alakalı meydana gelen bozukluklar,
 • Enfeksiyonlar
 • Kısırlığa sebebiyet veren problemler arasında yer almaktadır.
3 ) Kısır olan erkekse, kadın hiç ilaç kullanmadan tüp bebek yapabilir mi? Normal adet gören ve normal yumurtalık özellikleri bulunan kadınlar, eşleri ile alakalı olan sebeplerden dolayı tüp bebek yapmaya ihtiyaç duydukları zaman, ilaçsız tüp bebek tedavisini deneyebilirler. Bugüne dek, kısırlık eşlerinden kaynaklanmış olsa bile, kadınların tüp bebek uygulamasında yumurta gelişmesi amacı ile ilaç almaları gerekiyordu. Ancak öne sürülmüş olan yeni tedavi yaklaşımında ise, bu zorunluluk bulunmamaktadır. 4 ) Erkeklerde kısırlık tedavisi Menisinde sperm bulunamayan erkekler; erkekte sperm bulunmaması halinde, cerrahi, hormonal veya yardımcı üreme sağlayan uygulamalardan faydalanılır. Genel cinsel problemler; erkeklerde iktidarsızlık ve geri boşalma sorunları kısırlığa sebep olan etkenlerin arasında yer almaktadır. Bu durumun teşhis ve tedavisi ile doğurganlık oranlarında ciddi artışlar sağlanır. Bu tür rahatsızlıklarda, daha çok ilaç tedavisi ve psikolojik yardım sayesinde, iyi sonuçlar alınabilmektedir. 5 ) Erkeğe bağlı gelişen kısırlık nedenleri
 • 5.1 Sperm: Erkeğe ait gelişen kısırlık probleminde en yaygın faktörlerden biri spermde ortaya çıkan bozukluklardır. Erkeğe bağlı gelişen kısırlıklarda % 75 oranında sperm problemi teşhis edilmektedir.
 • 5.2 Sperm sayısının azlığı: Olması gerekenden daha az sperm sayısına sahip olunması durumudur. Hatta bazen hiç sperm üretimi sağlanamayabilmektedir.
 • 5.3 Spermde hareketsizlik: Spermlerde hareketlilik olmaması halinde, sperm ve yumurtanın birleşerek döllenmeyi sağlaması olanaksız olarak kabul edilmektedir.
 • 5.4 Yapı olarak bozuk sperm: Çeşitli durumlarda, sperm olması gereken yapıda olmayabilir. Böyle bir durumda tekrar yumurtayı dölleme şansı oldukça azdır. Bu gibi durumlarda, spermin neden anormal olduğu, her zaman için bilinemeyebilir. Bazı vakalarda sperm üretimi gerçekleştiği halde, meniye ulaşamayabilir. Bu durum enfeksiyon veya alınan darbeler neticesinde tüplerin tıkanması ile alakalı meydana gelebilmektedir.
 • 5.5 Testisler: Sperm üretimi testislerde meydana gelmektedir. Testislerin herhangi bir sebepten dolayı hasar görmesi ile meni kalite bakımından olumsuz açıdan etkilenir.
 • 5.6 Kullanılan ilaç ve alkol: Kullanılmak zorunda olunan ilaçlar ve aşırı alkol tüketimi, spermin azalmasına sebep olabilmektedir. Kemoterapi tedavisi gören erkeklerde de, sperm üretimi azalabilir veya tamamı ile ortadan kalkabilir. Kullanılması gereken ilaçlar, muhakkak bir doktora danışarak kullanılmalıdır.
 • 5.7 Vasektomi: Vasektomi meni yollarında uygulanan cerrahi bir operastondur. Bu operasyon ile beraber, spermin meni içine geçmesi önlenir. Bu durumda da, kısırlık sornu ortaya çıkmaktadır.
 • 5.8 Boşalma ile ilgili problemler (ejakülasyon): Bu tarz sorunlar, yine kısırlığa sebep olmaktadır. Erken boşalma ve geriye boşalma neticesinde bebek sahibi olabilmek, biraz zorlaştırmaktadır.
 • 5.9 Hipegonadizm: Sperm üretiminde ihtiyaç duyulan hormonunun üretilmemesi durumudur.
6 ) Testisler hangi durumlarda zarar görebilir
 • Testislerde ortaya çıkan kitleler,
 • Testis ile ilgili kanser,
 • Doğumsal sorunlar,
 • Testislerde gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler,
 • Testislerde meydana gelen enfeksiyonlar,
 • İnmemiş testis.
7 ) Bu tarz problemler karşısında, tüp bebek tedavisi ile başarı elde edebilir mi? Tüp bebek tedavisi ile alakalı olarak ortaya çıkan problemlerde, genel olarak başarı sağlamaktadır. Çift olarak kısırlık için doktora başvurulduğu zaman, ilk olarak her iki tarafta detaylı bir şekilde incelemeye altına alınır. Yapılan araştırmalar neticesinde, kadın ile alakalı bir soruna ulaşılamamış olması halinde, erkek ile alakalı kısırlık problemi ile direkt tüp bebek tedavisinin yapılması tavsiye edilir. Çünkü tüp bebek tedavisinde erkekten alınacak olan spermler, laboratuvar ortamında ve uygun koşullar altında yumurta ile bir araya getirilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Anahtar Kelimeler: kadın, hastalıkları, tüp, bebek, uzmanı, prof
Bu haber toplam 4326 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Pozitif Düşünceler'den Pozitif Etkinlikler
Sebzeli Bebek Maması
Sabah bulantısı nasıl geçer?
Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Uygulamalar
Yaz hamileliğinde nelere dikkat edilmeli?
Eğlenceli hamilelik fotoğrafları
Bebeğinize Hazır Mısınız?
Kalp hastalıkları anne karnında belli oluyor
Hamilelik, panik atağı tetikleyebiliyor
Çocuk yapmanın maliyeti ne kadar?
Gebelikte beslenirken nelere dikkat edilmeli?
Gebelik testi cep telefonundan yapılabilecek
Kolay doğum için uzmanlardan öneriler
İdeal kilonuzla hamile kalın
Anne Sütü Sağma ve Saklama Teknikleri
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Formülü Var mı?
Anne baba olmaya psikolojik hazırlık
Hamile kalmadan önce mutlaka diş muayenesi yaptırılmalı
Kendinizi harika hissetmenin yolları
Gebelikte dövme ve kalıcı makyajı erteleyin
Gebelikte ağır kaldırmak tehlikeli midir
İkinci Bebek
Anne Karnında Duygular
Gebelik Öncesi
Hamile Olabilirmiyim
Doğum Çantası
Bebeğiniz Anne Sütü ile Doyuyor mu?
Erken doğumu engellemek mümkün
Kilonun azı da fazlası da hamileliğe engel!
Çocuk sahibi olmak istiyorsanız iyi beslenin
40 yaşından sonra “tosuncuk” doğurma oranı artıyor
Sağlıklı bir hamileliğe hazırım
Hamilelik öncesi diş bakımı
Kariyer için doğumu erteleyenler yumurta rezervine baktırmalı
Anne olmak için ne kadar vaktiniz kaldı?
Bu kontroller kadınların hayatını kurtarıyor
Hamile kalmayı planlıyorsanız 3 ay önce doktora başvurun
Yazın hamileliğe hazırlanmak
Doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?