Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Folik asit hamilelikte yüksek tansiyonu önlüyor

Folik asit hamilelikte yüksek tansiyonu önlüyor

Hamilelik öncesinde ve süresince folik asit almanın önemi artık herkes tarafında biliniyor. Gerek anne gerekse bebek sağlığı açısından son derece faydalı. Peki ama hangi dozda ve ne süreyle almak gerekiyor? Bu sorunun ve akıllara takılan diğer soruların yanıtlarını Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na danıştık.

16 Ocak 2013 Çarşamba 11:17
Yazdır

Hamilelik öncesinde ve süresince folik asit almanın önemi artık herkes tarafında biliniyor. Gerek anne gerekse bebek sağlığı açısından son derece faydalı. Peki ama hangi dozda ve ne süreyle almak gerekiyor? Bu sorunun ve akıllara takılan diğer soruların yanıtlarını Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na danıştık.

Hamilelik öncesi folik asit kullanılması yararlı mıdır?

 
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Folik asit kullanımı gebelik süresince demir kullanımı gibi mutlak yararlı olduğu tam olarak gösterilmemiştir. Ancak her ne olursa olsun fetal anamoliler, (nöral tüp defektleri yani bebeğin omurgasında açıklık olma durumu ) plasenta dekolmanı ( plasentanın erken ayrılması durumudur. Bunun sonucunda kanama olur ve bebek ölebilir.) veya gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon gibi sorunları önleyebileceği düşüncesiyle gebe kalmadan önce kullanımı uygun görülmektedir.


 Folik asidi ne zaman kullanmaya başlamak gerekir?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Gebelik planlanmadan en az 1 ay önceden anne adaylarına folik asit takviyesi önerilir. Hamile kalana kadar anne adayının folik asit kullanımına devam etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Diyelim ki gebelik planlamadan 1 ay önce folik asit kullanımına başlandı; hamile kalma süreci 3 ay da 7 ay da olsa folik asit kullanımına devam edilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.


Dozu ne olmalıdır?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Yapılan araştırmalar günde 1 mg folik asit alınmasının sağlık açısından uygun olduğunu ortaya koymaktadır.


Adet döneminde kullanmakta sakınca var mıdır?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Bu soru kadın doğum uzmanlarının sık olarak karşılaştığı soruların başında gelir. Oysaki adet döneminde de folik asit kullanımın hiçbir sakıncası yoktur. 


Hamilelikte folik asit kullanılmasının anne ve bebek sağlığı açısındanyararları nelerdir?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Folik asit kullanımının hem anne hem de bebek açısından yararları olduğu iddia edilmektedir. Ancak kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Buna karşın tüm dünyada uzmanlar folik asidi anne adaylarına önermektedir. Anne açısından plasenta dekolmanı ve gebelik yüksek tansiyonunu önlediği iddia edilmektedir. Ayrıca çok yetersiz beslenenlerde folik asit yetersizliğine bağlı megalablastik anemi görülebilir. Bu hastalık çok nadir olarak görülen bir kansızlık çeşididir. Bu hastalığın kliniğinde iştahsızlık, bulantı ve kusma görülebilir. Folik asidin bunu da önlediği düşünülmektedir. Bu sebeple gerek hamilelik öncesinde, gerekse hamilelik sürecinde folik asit önerilmektedir. Bebeğin fiziksel gelişimi açısından da son derece yararlıdır. Ancak zeka gelişimi konusunda pozitif bir etkisi olduğu yönünde söylenenlerin aksine bir bulgu bulunmamaktadır.


Tüm hamilelik boyunca kullanmak gerekir mi?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Evet. Gebelik süresince takviyede fayda vardır. Hangi dozda folik asit alınmalıdır?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Hamilelik sürecinde tıpkı hamilelik öncesinde önerildiği gibi 1mg civarında folik asit alınması tavsiye edilmektedir. Ancak anne adayları aynı zamanda multi vitamin de kullanmaktadır. Preparatında folik aist olan vitamin haplarını alan annelerin ekstradan folik asit hapı almasına gerek yoktur.

Folik asit kullanılmamasının zararları nelerdir?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Hamilelik döneminde öncelikle yeterli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Yeterli sebze ve hayvansal protein alanlar hamilelerde folik asit eksikliğine ait bulgu saptanmamaktadır. Ancak daha önce de belirtildiği gibi takviyesinde bilhassa nöral tüp defektini önlediği vurgulandığı için fayda vardır.

Anahtar Kelimeler: hamilelik, kontrol, folik asit,
Bu haber toplam 3012 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Doğum Koçu Nedir, Ne İşe Yarar ve dahası..
Bebeğinizi doğmadan görmek
Ebeliğin yeni hali "doulalık" nedir?
Anne Karnında Bebeğin Hareketleri
Bozulmuş Gebelik
Anne Karnında Eğitim
Normal Olmayan Gebelikler
Anne karnındaki sorunlara 20 dakikada inceleme
Fetal Mr sayesinde bebeğinizle aranıza hiçbir şey giremez
Ultrasonda cinsiyet tahmini yanıltıcı olabilir mi?
Gebelik kontrolleri ihmale gelmez
Nst hakkında merak ettikleriniz
Doğacak bebeğinizin sağlığından emin misiniz?
Fetal ınternal monitorizasyon yöntemi ile;
Hamilelikte ultrason
Doğum öncesi tanı yöntemleri
3 boyutlu ultrason ile anne karnında ilk tanışma