Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Gebelik Öncesi

Gebelik Öncesi

Gebelikte yeterli ve dengeli beslenme, doğacak çocuk ve annenin sağlığı açısından en önemli faktörlerden biridir.

6 Haziran 2013 Perşembe 18:18
Yazdır

Fetüs'e gerekli olan kalsiyum ve demir depo edilmesi annenin bu öğelere olan gereksinmesini arttırmaktadır. Bu gereksinmeler karşılanamadığı zaman annede anemi, diş çürüklüğü gibi hastalıklar görülmektedir. Gebe kadında yetersiz ve dengesiz beslenme, kalsiyum ve protein eksiklikleri sonucu kemik ve kas yapısı bozukluklarına neden olabilmektedir.

Gebelikte Geçirilen Enfeksiyon Hastalıkları


Gebe annenin geçirmekte olduğu enfeksiyonun embriyon ya da fetüsü olumsuz etkilemesi hastalığın şiddetine bağlı değildir. Bazı hastalıklar annede hafif geçtiği halde gelişmekte olan embriyon için çok zararlı olabilir. Bazıları da annede çok ağır seyrettiği halde fetüste çok küçük zararlara neden olur.

Gebeliğin ilk üç ayında annenin geçirdiği kızamıkçık, çocukta doğuştan kalp hastalığı, gözde katarakt, sağırlık, diş minesinde bozukluk, fiziksel gelişme ve zekâ geriliği gibi hastalıklara neden olabilir. Çocuklar bazen doğarken kusurludur, bazen de iki, dört ve daha ileri yaşlara kadar belirti vermeyebilirler.

Gebeliğin ilk 8 haftasındaki enfeksiyonlar fetüs ölümlerine ve erken doğumlara da neden olabilmektedir.

Gebe kadınların canlı virüslerle aşılanmaları son derece zararlıdır. Çiçek aşısı yapılan gebelerde ölü doğum veya bebeklerde çeşitli organ, deri ve kemik lezyonlarına rastlanmaktadır.

Radyasyon

Fetüs üzerinde x ışınlarının etkileri olduğu eskiden beri bilinmektedir. Gebelikte anne karnının röntgen ve radyum ışınlarından etkilenmesinin bebeklerde körlük, mikrosefali, kafa kemikleri kusurları, yarık damak gibi kusurlara neden olduğu bilinmektedir. Gebelikte radyasyondan kaçınılmalıdır.

Kimyasal etkenler

Antibiyotiklerin hemen hepsi basit difüzyon (geçişme) yoluyla plasentadan fetüse geçerek anomalilere neden olabilmektedir.

Örneğin;

Eritromisin adlı ilaç yeni doğanda karaciğer lezyonlarına, Streptomisin adlı ilaç yeni doğanlarda böbrek bozukluklarına neden olmaktadır. Penisilin gebeliğin her devresinde kullanılabilecek, fetüs ve yeni doğan için zararlı olmayan bir antibiyotiktir.

Hormonlar

Kadında hormonal yetersizlik gebelik olasılığını ortadan kaldırabilir. Fakat gebelik ve hormonal yetersizlik birlikte bulunduğu zaman fetüsün, gelişimi etkilenir. Böbrek üstü korteks hormonlarında yetersizlik olan gebelerde bulantı ve kusma çok şiddetli seyreder, düşükler olabilir.

Tiroid hormonu yetersizliğinde, fetüste gelişme anormallikleri görülür. 
Şeker hastalığında insülin hormonu yetersizdir. Şeker hastası annelerin normalden çok büyük çocuk doğurdukları ve ölü doğum yaptıkları bilinmektedir.

Kromozom ve Genetiğe Bağlı Etmenler

Hücre çekirdeğinde kromozomların yapısında Gen adı verilen (DNA) ve kalıtsal özellikleri taşıyan oluşumlar vardır. Anne ve babadan geçen özellikleri genler taşır.

Kadın üreme hücresi yumurta ile erkek üreme hücresi spermin birleşmesi sonucu oluşan normal bir zigotta 46 kromozom vardır.

Somatik (büyümeyle ilgili olan) kromozomlarda fazla bir kromozomun olması Trisomi adı verilen Down Sendromu nedenidir ve diğerlerine göre sık görülen bir anomalidir.

Trisominin bir başka  şekli de çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarına ve zeka geriliğine neden olmaktadır. Cinsiyet kromozomu anomalileri, kromozomların hücre bölünmesi sırasında hatalı dağılımları sonucunda oluşmaktadır.

Kimi riskler gebelik öncesi dönemde genetik danışma ve aile planlaması danışmanlık hizmetleri ile saptanıp önlenebilmektedir.

34 yaşından büyük gebeliklerde, akraba evlilikleri, önceden ailede anomalili bebek doğumu olması durumlarında gebeliğin 8-10'uncu haftalarında plasentadan alınan korion'a ait doku incelemesi (korion villus biopsisi) ile ya da 15-19'uncu haftalarda amnion sıvısından alınan hücrelerin incelenmesi (Amniosentez) ile olası doğumsal kas bozuklukları, böbrek kistleri gibi kalıtsal hastalıkların ve Down sendromu gibi kromozom anomalilerinin doğum öncesi (prenatal) tanısı yapılabilmektedir. Bu incelemeler ülkemizde Üniversite Hastaneleri bünyesindeki sayılı merkezlerde yapılabilmektedir.

Kan Uyuşmazlığı

Kan grupları 1900 yılında Dr. Karl Landsteiner tarafından bulunmuştur. İnsanların %85'inin eritrositlerinde iki tür antijen vardır. Bunlar A, B grubu ya da AB grubu adını almakta, eritrositler hiç antijen içermiyorsa O (sıfır) grubu adını almaktadır.

Bunların dışında eritresitlerde başka önemli bir antijen daha bulunmuştur. Bu Antijen ilk defa "Rhesus" maymunlarında bulunduğu için ilk iki harfi alınarak buna "Rh" faktörü denilmiştir. Rh faktörü bulunan insan kanına "Rh pozitif, bulunmayana Rh negatif" denilmiştir.

Annenin kan grubu Rh (-) ve babanın kan grubu Rh (+) ise eğer fetüste Rh (+) olursa anne kanında fetüs eritrositlerine karış antikorlar oluşur. Bu antikorların çocuğun dolaşım sistemine geçmesi çocuğun eritrositlerinin yıkımı sonucu fetüsün anne karnında ölümüyle sonuçlanabilir. Genellikle 2. gebelikte ortaya çıkmaktadır. Bu antikorları önlemek a¬macıyla anneye Rho GAM adı verilen koruyucu iğne yapılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: gebelik oncesi,
Bu haber toplam 3276 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Pozitif Düşünceler'den Pozitif Etkinlikler
Sebzeli Bebek Maması
Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek
Sabah bulantısı nasıl geçer?
Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Uygulamalar
Yaz hamileliğinde nelere dikkat edilmeli?
Eğlenceli hamilelik fotoğrafları
Bebeğinize Hazır Mısınız?
Kalp hastalıkları anne karnında belli oluyor
Hamilelik, panik atağı tetikleyebiliyor
Çocuk yapmanın maliyeti ne kadar?
Gebelikte beslenirken nelere dikkat edilmeli?
Gebelik testi cep telefonundan yapılabilecek
Kolay doğum için uzmanlardan öneriler
İdeal kilonuzla hamile kalın
Anne Sütü Sağma ve Saklama Teknikleri
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Formülü Var mı?
Anne baba olmaya psikolojik hazırlık
Hamile kalmadan önce mutlaka diş muayenesi yaptırılmalı
Kendinizi harika hissetmenin yolları
Gebelikte dövme ve kalıcı makyajı erteleyin
Gebelikte ağır kaldırmak tehlikeli midir
İkinci Bebek
Anne Karnında Duygular
Hamile Olabilirmiyim
Doğum Çantası
Bebeğiniz Anne Sütü ile Doyuyor mu?
Erken doğumu engellemek mümkün
Kilonun azı da fazlası da hamileliğe engel!
Çocuk sahibi olmak istiyorsanız iyi beslenin
40 yaşından sonra “tosuncuk” doğurma oranı artıyor
Sağlıklı bir hamileliğe hazırım
Hamilelik öncesi diş bakımı
Kariyer için doğumu erteleyenler yumurta rezervine baktırmalı
Anne olmak için ne kadar vaktiniz kaldı?
Bu kontroller kadınların hayatını kurtarıyor
Hamile kalmayı planlıyorsanız 3 ay önce doktora başvurun
Yazın hamileliğe hazırlanmak
Doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?