Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Gecikmiş doğum

Gecikmiş doğum

Sihirli 40.hafta takviminizde büyük bir beklenti ile işaretlenir.Sonunda beklenen gün gelir fakat beklenen kişi gelmez.Beklenti düş kırıklığına dönüşür. Sonra bir iki hafta daha geçer. Bu hamilelik hiç bitmeyecek midir? Artık 42.haftaya ulaşmış kadınlar için inandırıcı görünmesede hiç bir hamilelik sonsuza kadar sürmemiştir! Merak etmeyin!

14 Ocak 2013 Pazartesi 23:37
Yazdır

Sihirli 40.hafta takviminizde büyük bir beklenti ile işaretlenir.Sonunda beklenen gün gelir fakat beklenen kişi gelmez.Beklenti düşkırıklığına dönüşür. Sonra bir iki hafta daha geçer.Bu hamilelik hiç bitmeyecek midir? Artık 42.haftaya ulaşmış kadınlar için inandırıcıgörünmesede hiç bir hamilelik sonsuza kadar sürmemiştir.Tabii bunu bebeğine biran önce kavuşmak isteyen anneye anlatmakzordur. 42.haftaya ulaşıldığında hala doğum başlamadıysa genelde doktor tarafından yapay olarak başlatılabilir.Araştırmalar, gecikmiş gibi duran hamileliklerin aslında gecikmiş olmadığını göstermektedir.Yalnızca bebeğin döllenme tarihi ve son adet tarihi yalnış hesaplandığından geç sanılmaktadır.Hamilelik gecikmiş gibi duruyorsa (teknik olarak 42 hafta ve üzeridir ama bazı doktorlar daha önce harekete geçerler) doktor durumudeğerlendirirken iki etkeni göz önüne alır. 

 

   Birincisi, bu gerçekten beklenen tarih midir?Rahim büyüklüğü ve tepe noktasının yeri gibi fiziksel bulgular ve bebeğin anne tarafından hissedilen ilk hareketlerinin zamanı ve doktorun bebeğin kalp atışlarını ilk aldığı zamanhamileliğin süresi ile uyumlu ise doktor emin olabilir.

   İkinci olarak, bebek gelişmeyi sürdürüyor mu?Birçok bebek onuncu aydada büyümeyi ve gelişmeyi sürdürür.Ancak bazen rahimde bir zamanlar ideal olan ortam kötüleşmeye başlar.Yaşlanan plasenta yeterli beslenme ve oksijen sağlayamadığı için bebeğin iyilik halinisürdürmesi zor olur. Böyle bir çevrede uzun süre kalan bebeğe “geçkin bebek”denir. Ciltleri kuru ve çatlaktır, soyulur,  gevşektir,buruşuktur. Yenidoğan için tipik olan jelatinimsi madde ile kaplı değildir ve zayıftır.Diğer yenidoğanlardan daha yaşlı oldukları için tırnakları ve saçları dahauzundur, genelde gözleri açıktır ve uyanıktırlar. Kötüleşen rahim ortamında daha fazla kalanların bağırsakları ilk dışkıyı atmış ve suyunumekonyuma bulamıştır. Bu nedenle bebek yeşile boyanmışolabilir. Bu bebekler de riskli bebekler grubuna girerler.Bunun nedeni bu bebeklerin baş çevrelerinin normal bir 40 haftalık bebeğe göre daha büyükolmasıdır. Bu normal doğumu güçleştirir. Ayrıca hem yetersizbeslenme ve oksijensizlik hemde muhtemelen sularına bulaşan mekonyumu soludukları için doğumları daha güçleşir.Bu bebeklerin genellikle sezaryen ile doğurtulmaları gerekir.Doğumdan sonrada kısa bir süre için yenidoğan yoğunbakım servisindekalmaları gerekebilir.

   Sorunsuz geçen bir hamilelikten sonra 42 hafta veya daha uzun süre sonunda doğan bebeklerde kalıcı bir sorun olma riski normaldoğanlardan yüksek değildir. Hamileliğin 41 haftayı geçtiği kesinleştikten sonra ve rahim ağzının yumuşak olduğu anlaşıldıktan sonra bir çok doktor biraz önceanlattığımız sebeplerden dolayı hem bebeği riske atmamak hemde doğumu anne için güçleştirmemek için doğumu başlatmayı seçer.Eğer anne sağlığını tehdit eden bir sorun varsa (Yüksek tansiyon,şeker hastalığı gibi..) yada mekonyum bulaşması, bebekte büyüme geriliği kuşkusu ve diğer sorunlar bebeği tehdit ediyorsa rahim ağzı yumuşasın yumuşamasın bebek doğurtulur.Eğer rahim ağzı olgun değilse yani yumuşamamışsa doktor önce prostaglandin E2 gibi bir ilaçla olgunlaştırmayı seçebilir.Yada bebeğin rahim içinde ki sağlığını kontrol ederek biraz dahabekleyebilir. Eğer bu yapılan testlerde herhangi bir noktada plasenta yetmezliği,bebeği saran amniyon sıvı miktarında düşme yada bebeğin sağlığının riskte olduğunu göstern herhengibir bulgu ortaya çıkarsa doktor harekete geçer.Ya suni sancı ile yapay olarak doğum başlatılır yada sezaryen yapılır

Anahtar Kelimeler: doğum, geçikmiş doğum, 40 hafta,
Bu haber toplam 2888 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Yeni doğan bebeğinizin reflekslerini takip edin!
Doğum Belirtileri
Kasılma ve Doğum Sancısı
Doğum Uygulamaları
İkiz Doğum
Stressiz Doğum İçin 9 Adım
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Kolay doğum için püf noktaları
Kötü sürpriz: erken doğum!
Doğum yaklaşıyor
Epizyotomi yöntemi
Doktoru ne zaman aramalısınız?
Doğumda ağrının giderilmesi
Doğumun ilk evresi : sancılanma
Doğumun 2. evresi : ıkınma ve doğum
Üçüncü evre : plasentanın çıkması