Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Hamilelik Döneminde

Hamilelik Döneminde

Anne olmak üzere bulunan kadının doğumdan önceki dönemine hamilelik denir.

6 Haziran 2013 Perşembe 13:01
Yazdır

Bu devre muhakkak ki, bir kadın için en mutu dönemdir. Anne olacağını öğrenen bir kadının sevinci, en kutsal duygulardan biridir.

Bu dönemde, doğacak çocuk için bir takım hazırlıklar yapılır. Fakat bu hazırlıklardan daha önemli konular vardır.

Hamile bir kadın, kendisinin ve bebeğinin sağlığı bakımından nelere dikkat etmelidir? Bu dönemdeki yaşamını nasıl ayarlamalıdır?

Annenin ve doğacak yavrunun sağlığı bu devrede alınacak bir takım tedbirlere ve dikkat edilecek hususlara bağlıdır. Onun için hamilelik, kadın sağlığı bakımından büyük önem taşır.

Bu dönemi lüzumlu tedbirleri göz önünde bulundurarak geçiren bir kadın daha emin, daha kolay bir doğum yapacağı gibi, çocuk da güven içinde dünyaya gelir.

Hamile kadın, ağzına atacağı her lokmada, yapacağı her harekette, yavrusunu düşünmek zorundadır.

Hatta aşırı üzüntülerden, heyecanlardan, öfkelerden kaçınması gerektiğini düşünmelidir. Bu aşırılıklar, annenin bünyesinde bazı değişiklikler yapabilir. Bu da, kan yoluyla bebeğe intikal edebilir.

Bebeğin dolaşım sisteminin, annesininkine bağlı bulunduğunu bilmeyen anne asla düşünülemez. Buna rağmen aldığı gıdaya, içtiği ilaca dikkat etmeyen pek çok anne vardır.

Hatta bu dönemde sigara kullananlara bile rastlanmaktadır. Günümüzde, eczanelerden rastgele ilaç alıp kullanan insanın zararı sadece kendisine dokunacaktır. Fakat hamile bir kadın, her şeyden önce bebeğini düşünmek zorundadır.

Erişkin bir kimseye zararı olmayan, (baş ağrısı, mide bulantısı için) bir ilaç, bebeğe zararlı olabilir. Büyük bir kimse için iyileştirici etkisi olan ilaçlar, bebek için zehirleyici bir özellik taşıyabilir.

Anne olacak bir kadın, bu devrenin başından itibaren kontrol altında bulunmalıdır. Hamilelik tabii bir hadise olmakla beraber, bazı tedbirlerin zamanında alınması ananın da, çocuğun da sağlığı bakımından elzemdir.

Kontrol muayeneleri, üçüncü, beşinci, dokuzuncu aylarda, bir de doğumdan 15 gün önce olmak üzere, en az dört kere yapılmalıdır. Böylece genel olarak vücut, leğen boşluğu çapları, çocuğun durumu, ayrıca idrar, tansiyon muayenesinden geçirilir.

Hamile bir kadın, yiyecek bakımından oldukça serbesttir. Yalnız, karaciğeri yoran, yağlı, albüminli maddelerden sakınmalı, bu gibi gıdaları bol miktarda yememelidir.

Yiyecek olarak nişastalı ve şekerli maddeler bakımından zengin olanlar seçilebilir. Yiyeceklerin ayarlanması, kadının bünyesine, organlarının durumuna, çocuğun gelişmesine göre oldukça
değişiklikler gösterir. Bu sebeple, hekimin tavsiyesine uymak en doğru bir harekettir.

Hamilelikte giyim, diğer zamanlardan farklı bir durum olduğundan, karnın genişlemesi rahat elbiseleri gerektirir. Bu devrede yüksek topuklu pabuçlardan sakınmalıdır.

Hamile kadının yapacağı iş ve hareketler de sınırlıdır. Beşinci aya kadar gündelik işiyle yine eskisi gibi meşgul olabilir.

Yalnız, koşmak, atlamak, ata binmek gibi vücudu sarsacak, anne karnındaki yavruya zarar verecek davranışlar tehlikelidir. Normal bir jimnastik, yürüyüşler faydalıdır. Beşinci aydan sonra, hareketler zaten kendiliğinden sınırlanır.

Hamile bir kadının yedinci aydan sonra herhangi bir işte çalışması doğru değildir. Ağır şeyler kaldırması da çok tehlikeli durumlar meydana getirebilir.

Anahtar Kelimeler: hamilelik donemi,
Bu haber toplam 3559 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Demir eksikliğine karşı nasıl beslenmeli
Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir?
Kalp hastası gebeler nelere dikkat etmeli
Sigaranın zararları anne karnında başlıyor
Hamilelik Çatlaklarını Önleme Yolları
İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir
Hamilelere egzersiz uyarısı
Gebelikte Doktor Kontrolü
Anne Karnında Ölümler
Hamilelikte hareketsiz kalmayın
Hamilelik ve görme kaybı
Doğumda top kullanımı bedeni rahatlatıyor
Hamileler havuza girebilir mi
Hamileyken Beden Hareketleri
Gebeyken Dikkat Edilecekler
İyi Hamilelik Geçirmek için
Gebelikte Sık Rastlanılan Rahatsızlıklar
Sağlıklı Hamilelik için
Gebelikte Fiziki ve Ruhi Durum
Anne Karnında Ölümler
Hamilelikte Gaz Sancısı
Hamilelikte Migren Sorunu
Hamilelikte Diyabet
Hamilelikte Kanamalar
Hamilelikte Cilt Sağlığı
Hamilelik bulantılarına 15 çözüm önerisi
Hamileliğin keyfine bakın
Hamilelikte eskisinden daha güzel olacaksınız!
Rahat bir hamilelik için yoga yapın…
Depresyon
Hamilelik depresyonu anne ve bebeğe zarar verebilir
Hamilelik stresi ile baş edebilirsiniz!