Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Hamilelik öncesi hangi besinlere dikkat etmeli?

Hamilelik öncesi hangi besinlere dikkat etmeli?

Anne olmayı düşünüyor musunuz? O zaman şu an sağlığınızı ve beslenme durumunuzu gözden geçirmelisiniz.

14 Ocak 2013 Pazartesi 22:57
Yazdır

Dengeli ve yeterli besleniyor musunuz? Süt içiyor musunuz? Ekmek ve sebze grubundan yeterli tüketiyor musunuz? Daha siz gebe olup olmadığınızı anlamadan ilk haftalarda bebeğiniz hızlı bir şekilde gelişir. Bu yüzden sağlıklı bir gebelik için anne olmaya karar verdiğiniz andan itibaren beslenmenize dikkat etmelisiniz. Diyetisyen Serap Güzel konuyla ilgili merak edilen soruları yanıtlıyor.

Hamilelik öncesi folik asit neden alınmalıdır?

Gebelik için tüm besin öğeleri önemlidir fakat folatın özel bir önemi vardır. Folat bebeğinizin omuriliğini oluşturan nöral tüpün gelişmesine yardımcı olur. Folat alacağınız besinler koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, karaciğer ve yağlı tohumlardır.
Gebelikte demir eksikliği neden görülür? Bunun için nasıl bir önlem alınmalıdır?
Gebelik döneminde kadınların ihtiyacı olan demir 2 katına çıkar. Doktorunuz demiri supleman olarak verebilir veya demirden zengin besinleri tüketmelisiniz. Demir için kırmızı et, kümes hayvanları, kuru üzüm, kurubaklagiller ve yumurta gibi besinlere ağırlık vermelisiniz. Demir içeren besinlerle özellikle C vitamini içeren sebze ve meyve yemeye çalışın, demir daha kullanışlı olur. Genellikle demir yetersizliği kadınlarda yaygındır ve eksikliğinde halsizlik, yorgunluk ve anemi gelişebilir.

Hamilelik öncesi kadınları en çok kaygılandıran konu gebelik boyunca alacağı kilolardır. Hamilelikte alınması gereken kilo ne olmalıdır?

Gebelik süresi boyunca formunuzu korumak için kısıtlayıcı bir diyet uygulamak çok yanlıştır. Tam tersi nasıl olsa hamileyim diyerek gereğinden fazla beslenmek ve fazla kilo almak da uygun değildir. Bebeğinizin doğum ağırlığı gelecek 9 ay boyunca sizin ağırlık kazanımınıza bağlıdır. Kısıtlayıcı bir beslenmeyle düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmek, bebeğin gelişiminin ve hastalıklara karşı direncinin normal ağırlıktaki bebeklere göre daha riskli olmasına neden olur.

Eğer kilonuz normalse12-15 kg ağırlık kazanımı normaldir. Zayıf kadınlarda ise 14-20 kg ağırlık kazanımı, şişman kadınlarda ise 7-10 kg ağırlık kazanımı tavsiye edilmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayı süresince 1-2 kg alınmalı. Daha sonraki dönemlerde ise ağırlık kazanımı haftada 0.5 kg civarında olmalıdır. Annenin gebeliğe başlangıç kilosuna göre bu kilonun altında veya üstünde ağırlık kazanımı olabilir.

İdeal kilo artışı ne önerirsiniz?

Kilonuz hızlı artıyor ise bebeğinizde herhangi bir besin öğesi yetersizliğine neden olmaksızın kalori azaltabilirsiniz. Bunun için dikkat edeceğiniz bazı öneriler şunlardır:

Tam yağlı süt, yoğurt ve et yerine yağsız veya az yağlı olanları tercih edin
Kızartma besinler yerine ızgara, fırında olanları tercih edin
Şekerli , yağlı hamurişlerinden uzak durun
Doktorunuza danışarak fiziksel aktivite yapmaya çalışın

Anahtar Kelimeler: folik asit, hamile, besin,
Bu haber toplam 3560 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Gebe Kalmayı Kolaylaştıran Gıdalar
Hamile Kalmanın Yolu
Kanseri Yenenler de Artık Çocuk Sahibi Olabiliyor
Gebelikte Yanlış Bilinenler
Bebek sahibi olmak için öneriler
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler gebelik şansını etkiliyor
Kadınların kariyer kaygısı çocuğa engel mi?
Çin Takvimi
Fertiliteyi koruma ve artırma yolları
Planlı gebelikle bebek sahibi olabilirsiniz
Kişisel tercihler doğurganlığı etkiliyor
Hamileliğe hazır mısınız?
Anne olmak istiyorsan, şişmanlama!
Çocuk sahibi olmak istiyorsanız daha fazla E vitamini alın
Gebelik öncesi bakım nasıl olmalıdır?