Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Hamilelikte folik asidin önemi

Hamilelikte folik asidin önemi

Folik asit eksikliği anne sağlığının bozulmasına, ayrıca omurga ve beyin gelişimi tamamlanmamış bebek doğumuna yol açar. Folik asidin hamilelikte oynadığı büyük rolü Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Orhon Ergin’le konuşarak saptadık.

16 Ocak 2013 Çarşamba 10:53
Yazdır

Folik asit nedir?

Folik asit bir tür B vitaminidir (B9). İlaçlarda bulunan sentetik folik asidin besinlerde bulunan formuna “folat” denir. İlaç olarak kullanılan folik
asidin besinlerdekine göre vücuda yararı daha fazladır. Özel durumlarda, hamilelik gibi, ilaç desteği yapılması gerekir. Bu gibi durumlar haricinde
ise bütün temel besin öğelerini her öğün düzenli bir şekilde tüketen bireylere dışarıdan vitamin ve mineral desteği gerekli değildir.

Folik asidin önemi nedir?

Folik asidin kalp hastalığından, kolon, rektum, beyin, pankreas ve göğüs kanserinden koruduğu; Alzheimer ve unutkanlıkta normal beyin fonksiyonlarının yerine getirlemisini sağladığı; yeterli folat ile beslenen annelerin bebeklerinde doğuma bağlı bozuklukların olmadığı biliniyor. Folik asit eksikliği bulunan annelerin düşük yapma riski daha yüksek olabiliyor; bunun yanı sıra annede anemi hastalığı görülebiliyor. “Nöral tüp defektleri” denilen en ağır doğumsal bozukluklar genellikle folik asit eksikliğinde görülüyor. Örneğin, omurilik veya omurganın yetersiz kapanması,
beynin ciddi oranda az gelişmesi ve beyin dokusunun kafatasındaki herhangi anormal bir açıklıktan dışarı çıkması gibi anormallikler gözlenebiliyor.
Bu şekilde doğan bebekler ya kaybediliyor ya da hayat boyunca tekerlekli sandalyeye mahkûm oluyorlar. İşte bu yüzden folik asit kullanımına hamile kalmadan başlanılması gerekiyor. Yeterli folik asit alımı için hamile kalmadan bir ay önce ilaca başlanmasını tavsiye ediyoruz.

Hangi besinler folik asit bakımından zengindir?

Koyu yeşil yapraklı sebzelerde (ıspanak, roka vb.), karaciğerde, kuru baklagillerde, portakal suyunda, avokadoda, brokolide ve tam buğday tanesinde folik asit bulunur.

Günde ne kadar folik asit alınmalıdır?

Günde 1 kâse kuru baklagil yemeği ve salatalara eklenecek bir kâse çiğ ıspanakla hem kadınlar hem de erkekler günlük folik asit ihtiyaçlarını
karşılayabilirler. Erişkin erkeklerin alması gereken miktar günde 400 mikrogramdır. Kadınlara ise, hamileliğin ilk 12 haftası süresince günde 600 mikrogram folik asit almalarını öneriyoruz. Hatta plansız gebeliklerin de olabileceği düşünülerek, doğurganlık çağındaki kadınlara günde 600 mikrogram folik asit tavsiye edilir. Çünkü doğum öncesi uzun vadeli önlem olarak folik asit bakımından zengin besinler alınmalı. Nöral tüpün kapanması hamileliğin dördüncü haftasında tamamlandığı için, bu dönemden sonra folik asit desteğinin yararsız kalacağını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Anahtar Kelimeler: folik asit, hamile, bebek,
Bu haber toplam 3507 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamilelikte Kilo Dengesini Korumak
Çalışan hamileler nasıl beslenmeli?
Gebelikte kahve zararlı olabilir
Hamileyken Düzenli Beslenme
Hamileyken Yenilmesi Gereken Besinler
Hamilelikte ilk 20 hafta en fazla 2.5 kg alınmalı
Hamilelikte pirinç tüketin
Hamilelikte düzenli kahve içmek bebeğin doğum kilosunu düşürüyor
Hamilelikte yararlı ve zararlı besinler
Hamilelik dönemindeki obezite bebek sağlığını da tehdit ediyor
Hamilelikte kilo alımı
Hamilelikte Mide Bulantısı
Herşeyin Fazlası Zarar
Hamileyken Planlı Beslenme
Oruç gebeliği nasıl etkiliyor?
Hamilelik öncesi beslenme rehberi