Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Hamilelikte hareketsiz kalmayın

Hamilelikte hareketsiz kalmayın

Bilimsel araştırmalar gebelik döneminde sporun; ağrıları azaltma, gereğinden fazla kilo almama, uyku sorununu giderme, özgüveni sürdürme, doğumdan sonra daha kolay toparlanma ve genel olarak kendini daha iyi hissetme gibi faydalarından bahsediyor.

14 Ocak 2018 Pazar 22:54
Yazdır

Ancak mutlaka dikkat edilmesi gereken konu, her kadını yaşam biçimi, sağlık envanteri ve gebelikle ilgili kişisel durumuna göre değerlendirmek.

İnsan vücudu hareket etmek üzere donanımlanmışken, vaktimizin büyük bölümünü hareketsiz geçirmemizin sağlığımız üzerindeki olası zararları saymakla bitmiyor. Gebelikte ise hareket etmenin önemi daha da artırıyor. Gebelikte her kadına özel olarak bir egzersiz programı uygulanması gerektiğini söyleyen b-fit Spor&Yaşam Merkezi Kurucu Ortağı  Bedriye Hülya, gebelikte egzersizin önemi ile ilgili ipuçları veriyor.

Yaşam kalitesini bozan kalp ve dolaşım sorunlarından, depresyona kadar uzanan pek çok rahatsızlığa, çağımızın hastalığı olan hareketsizliğin etkisi büyük. Çamaşır makinasından, elektrik süpürgesine, arabadan toplu taşımaya daha az hareketle yaşamı sürdürmemizi sağlayan her teknoloji, görünen yüzüyle hayatı kolaylaştırırken, bedenimizin hareket ihtiyacı da giderek artıyor. Tembelleşen hayat düzenimizde televiyonun etkisi de vazgeçilmez. Diğer yandan özellikle hareketlerimizi kısıtlayan; ağrılar, stresli işler ve gebelik gibi dönemlerde bu tembelleşme sürelerinin arttığı görülüyor. Tabii  bu durum kadını içinden zor çıkılır bir sarmala çekmekte ve artan hareketsizlikle böyle dönemlerin daha ağır geçirilmesine yol açabilmektedir.

Kadınların en doğal ve en mutlu yaşayabileceği gebelik dönemi, hareketsizliğin yan etkilerini en çok hissettikleri zamanlardan biridir. Gebelik döneminde bedende yaşanan değişiklikler kadar, toplumun beklentileriyle de kadın hareketsizleşiyor ve harekete aç bedeni kendisine sunulan “yeni” yaşam karşısında pek çok itirazda bulunabiliyor. Ölçülü yapılan egzersiz ise anne adayının hem bu süreci hem de sonrasını daha kolay geçirmesini sağlayabiliyor. Bilimsel araştırmalar gebelik döneminde sporun; ağrıları azaltma, gereğinden fazla kilo almama, uyku sorununu giderme, özgüveni sürdürme, doğumdan sonra daha kolay toparlanma ve genel olarak kendini daha iyi hissetme gibi faydalarından bahsederken mutlaka dikkat edilmesi gereken konulara da parmak basıyor.

Tabii her kadını aynı olarak görmemek, yaşam biçimi, sağlık envanteri ve gebelikle ilgili kişisel durumuna göre değerlendirmek önemli. Hayatı boyunca spor yapmış bir kadının gebelik döneminde uygulayacağı egzersiz programı ile hayatı boyunca spor yapmış ancak düşük tehlikesi olan bir kadının uygulayacağı egzersiz programı farklı olacaktır. Ya da hiç spor yapmamış bir kadınla her gün koşmaya alışık bir kadın farklı egzersiz yöntemleri uygulamakla daha fazla fayda görebilecektir.

Gebelik ve egzersiz konusunda referans gösterilen çalışmalarda, karın bölgesine travma yaratabilecek, çok hızlı hareketleri içeren, düşme tehlikesi yaratan ve eklemlere yük bindiren sporlardan kaçınılması önerilmekte ve özellikle gebeliğin 3 aylık döneminden sonra ağırlık kaldırılmaması gerektiği vurgulamaktadır.1 Bu konuda yapılması gereken ilk şey doktorunuza danışmaktır. Doktorunuz size sakınmanız gereken noktalar konusunda gerekli uyarılarda bulunacak, durumunuza en uygun egzersiz tipini önerecektir.


GEBELİKTE EGZERSİZ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bilimsel çalışmalarda gebelik dönemi ve egzersiz konusu birbiri ile karşıt görüşler bulunsa da gebelerin spor/egzersiz yaparken dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki ana başlıklarda toplanmaktadır:

1. Mutlaka bir egzersiz programına dahil olmadan doktorunuza danışınız.
2. Vücut ısınıza dikkat etmeli ve her 15 dakikada bir ısınızı ölçerek, normal sınırların üstüne çıkmamasına özen göstermelisiniz.
3. Gebelikte denge ile ilgili değişiklikleri gözardı etmeden hareket etmelisiniz.
4. Gebelikte eklemlerin daha esnek olduğu unutmamalı ve fazla zorlamalardan kaçınılmalısınız.
5. Egzersiz sırasında nefesinize ve nabzınıza dikkat etmeli, konuşamayacak kadar asla kendinizi yormamalısınız.
6. Gebeler için uygun olan ve tehlikeli sayılabilecek egzersiz programları göz önünde bulundurulmalıdır.

 

1Amerikan Akademi Aile Hekimleri kuruluşu  tarafından, hamilelik döneminde egzersiz üzerine  hazırlanan makaleden alınmıştır.

THOMAS W. WANG, M.D.,
MacNeal Family Practice, Berwyn, Illinois

BARBARA S. APGAR, M.D.,
University of Michigan Family Practice, Ann Arbor, Michigan

Anahtar Kelimeler: hamilelikte hareket,
Bu haber toplam 3327 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Demir eksikliğine karşı nasıl beslenmeli
Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir?
Kalp hastası gebeler nelere dikkat etmeli
Sigaranın zararları anne karnında başlıyor
Hamilelik Çatlaklarını Önleme Yolları
İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir
Hamilelere egzersiz uyarısı
Gebelikte Doktor Kontrolü
Anne Karnında Ölümler
Hamilelik ve görme kaybı
Doğumda top kullanımı bedeni rahatlatıyor
Hamileler havuza girebilir mi
Hamileyken Beden Hareketleri
Gebeyken Dikkat Edilecekler
İyi Hamilelik Geçirmek için
Gebelikte Sık Rastlanılan Rahatsızlıklar
Sağlıklı Hamilelik için
Hamilelik Döneminde
Gebelikte Fiziki ve Ruhi Durum
Anne Karnında Ölümler
Hamilelikte Gaz Sancısı
Hamilelikte Migren Sorunu
Hamilelikte Diyabet
Hamilelikte Kanamalar
Hamilelikte Cilt Sağlığı
Hamilelik bulantılarına 15 çözüm önerisi
Hamileliğin keyfine bakın
Hamilelikte eskisinden daha güzel olacaksınız!
Rahat bir hamilelik için yoga yapın…
Depresyon
Hamilelik depresyonu anne ve bebeğe zarar verebilir
Hamilelik stresi ile baş edebilirsiniz!