Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Mide bulantılarının sebepleri, bulantıyı önlemenin yolları ve beslenme konusunda dikkat etmemiz gerekenler…

15 Ocak 2013 Salı 21:15
Yazdır

Hamileliğin ilk gününden itibaren annelik duygularını yaşamaya başladınız. Bebeğiniz size bu dokuz ay boyunca daha önce hiç tatmadığınız heyecanı ve mutluluğu yaşatıyor. Bununla beraber mide bulantılarınız da kendisini hissettirmeye başladı. Sabahları mide bulantısıyla uyanıyor; gün içerisinde kimi zaman koşarak banyoya gidiyorsunuz. “Neden ben?” diye hayıflanıyorsunuz. Sakın ola üzülmeyin ve bunun olası bir durum olduğunu unutup endişeye kapılmayın. Çünkü hamilelerin yüzde 80’inde bulantı ve kusmalar, genellikle ilk üç ay yaşanır. Yalnızca geriye kalan yüzde 20’lik dilim bu sorundan muaf kalır.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, yazımıza göz atabilirsiniz.
Mide bulantılarını önlemek için neler yapılabileceğini ve dikkat edilmesi gereken noktaları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tülin Gürel Kocatepe anlattı.

MİDE BULANTISININ NEDENLERİ

Hamileliğin oluşmasıyla birlikte HCG dediğimiz hamilelik hormonu, tiroit bezi hormonu ve kortizol gibi hormonların düzeylerinde değişiklikler başlar ve bu değişikliklerle beyinde bulunan kusmadan sorumlu merkezler uyarılır. Bu da bulantı ve kusma belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olur.
Hormon düzeylerindeki değişiklikler, her hamilede farklı olduğundan bulantı ve kusma da her hamilede aynı değildir. Çoğul hamileliklerde bu hormon düzeyleri daha da fazla olacağından bu kişilerde yakınmalar daha fazla olur. İlk üç ayda bulantı kusma hissetmeyen hamilelerin oranı yüzde 20’dir. Geri kalan yüzde 80’de de çeşitli derecelerde mide bulantısı görülür. Bu yakınmalar ilk 1-1.5 ayda başlar, 2. ay civarında artabilir, 4. aya doğru da şiddeti azalır.
Pek çok hamile, sabah bulantılarından şikayet eder. Sabah bulantı ve kusmalarının daha belirgin olmasının sebebi, tüm gece boyunca oluşan açlık sonrası mide salgısının artması ve mide sıvısının yemek borusunu uyarmasıdır.

SON AYLARDA YAŞANAN BULANTILARIN SEBEPLERİ

İlk üç ayda görülen bulantı ve kusma diğer aylarda çoğu zaman görülmez. Ancak hamilede, örneğin idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyonun veya gastrit, ülser, reflü gibi hastalıkların olması, hastada tiroit bezinin aşırı çalışıyor olması; dönem dönem veya tedavi edilmezse sürekli bir bulantı ve yanma yakınmasının devam etmesine ve bazen de kusmalara sebep olabilir.

MİDE BULANTILARINI ÖNLEMEK İÇİN ÖNERİLER

• İlk üç ayda olan bulantı ve kusmalar genellikle yağlı, salçalı, baharatlı ve katkı maddeli ürünlerin yenmesi ile tetiklendiğinden bu tür gıdalardan kaçının.
• Bununla beraber suşi ve çiğ köfte gibi pişmemiş et ve balıklar da yememelisiniz.
• Daha çok katı yemekler; tercihen yağsız karbonhidrat içeren tuzlu krakerler, çok sıcak çok soğuk olmayan sıvılar almalı, küçük porsiyonlar halinde beslenmeli, öğünleri üç ana üç ara öğün şeklinde düzenlemelisiniz.
• Midenizin tamamen ve uzun süreli boş kalmamasına dikkat edin. Sabah yataktan kalkmadan hemen önce yağsız tuzlu bir iki kraker atıştırmak sabah kusmalarını azaltabilir.
• Bu dönemlerde kullanılan bazı vitamin ilaçları da bulantı hissini artırabilir. Bu ilaçlara ara vermenin hiçbir zararı yoktur.
• Özellikle sıvı almaya özen göstermek oluşabilecek idrar yolu enfeksiyonlarından da koruyacağından tablonun ağırlaşmasını önler.

BEBEĞİNİZİN SAĞLIĞI

Sıklıkla ilk üç ay bulantı ve kusmalar inişli çıkışlı seyir gösterir. İki-üç gün kendini kötü hisseden hamile, sonraki üç-dört günü olası veya hafif yakınmalarla geçirir. Bu şekilde çok şiddetli yakınması olmayan hamilelerde kabaca bir-iki santimetre boyundaki bebek kötü etkilenmeyecektir.
Ancak ağır durumlarda ortaya çıkan aşırı kilo kaybı, günlerce ağızdan hiçbir sıvı veya katı gıdanın alınamaması, annede yakınmalara sebep olur. Kilo kaybı, halsizlik, tansiyon düşmeleri, genel mutsuzluk hali yaratan bu tabloda hastanın belirli bir tıbbi tedavi alması gerekir. Tedavide bazı ilaçlar, vitaminler ve serumlar kullanılarak kayıplar ve eksikler vücuda tekrar kazandırılmaya çalışılır. Yapılan tedavi bebeğinizi hiçbir durumda olumsuz etkilemez.

BESLENMEDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Bebekler anne kanındaki besinleri alır. Bu besinler annenin depolarından kanına karışır, böylece bebek kendisi için gerekli olan kalsiyumu alır.
• Dengeli ve sağlıklı beslenmek için protein ve vitamin bakımından zengin besinlerle beraber tahıl ürünleri ve karbonhidrat da almalı,
• Sebze, meyve, et, balık, tavuk, süt ve yumurtayı dönüşümlü olarak tüketmeli,
• Günde 8-10 bardak su içmeli,
• Hamile olmadan önce yediklerinize doktorunuza da danışarak en az 300 kalori ek yapmalısınız.

 

DİŞ BAKIMINIZI İHMAL ETMEYİN!

Rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve mide bulantılarınızı biraz olsun hafifletebilmek için ağız ve diş sağlığınıza özen gösterin. Ağzı ve diş sağlığının hamilelik döneminde hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Dişlerinizi yemeklerden sonra ve yatmadan önce fırçalamayı unutmayın. Dişetlerinde hipetrofi dediğimiz hormonlara bağlı kalınlaşma olursa kanamalar ortaya çıkabilir bu durumda diş ipi kullanmaya ara verebilirsiniz. Bulantınızın fazla olduğu zamanlarda diş fırçasını dil kökünü fazla uyarmadan kullanın.

Anahtar Kelimeler: hamilelikte mide bulantısı,
Bu haber toplam 5882 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamilelikte Kilo Dengesini Korumak
Çalışan hamileler nasıl beslenmeli?
Gebelikte kahve zararlı olabilir
Hamileyken Düzenli Beslenme
Hamileyken Yenilmesi Gereken Besinler
Hamilelikte ilk 20 hafta en fazla 2.5 kg alınmalı
Hamilelikte pirinç tüketin
Hamilelikte düzenli kahve içmek bebeğin doğum kilosunu düşürüyor
Hamilelikte yararlı ve zararlı besinler
Hamilelikte folik asidin önemi
Hamilelik dönemindeki obezite bebek sağlığını da tehdit ediyor
Hamilelikte kilo alımı
Herşeyin Fazlası Zarar
Hamileyken Planlı Beslenme
Oruç gebeliği nasıl etkiliyor?
Hamilelik öncesi beslenme rehberi