Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

İkinci Bebek

İkinci Bebek

İki çocuk sahibi olmak harika bir duygudur ama bazı zorlukları vardır

6 Haziran 2013 Perşembe 18:23
Yazdır

Öncelikle ikinci çocuğa sahip olmak için doğru zamanı ayarlamanız, sonra da kardeşler arası oluşabilecek kıskançlıklarla ve kendinizle esinize zaman ayıramama gibi sorunlarla başa çıkmanız gerekiyor.İkinci bebeğe hemen mi sahip olacaksınız, yoksa bir müddet beklemeli misiniz?

Bir başka bebeğin maddi ve manevi yükünü kaldıracak gibi değilsiniz; öte yandan çocuğunuzun kardeşinin olmasını, birlikte büyümelerini ve sizin de bir an evvel kariyerinize bıraktığınız yerden devam etmeyi istiyorsunuz. Peki, ne yapılmalı?

Uzmanlara göre aralarında iki yıldan az fark olan çocuklar, çoğunlukla, arkadaş gibi büyürler. Kavga ettikleri zaman bile, sahip oldukları mükemmel dürtüler sayesinde, dışarıda da birlikte hareket ederler; çünkü oyun arkadaşı olarak birbirlerine güvenirler.

2 yaşın altındaki çocuklar, yeni kardeşi kıskanmaya daha az eğilimlidir; çünkü bu yasta aile içindeki değişimi fark edemezler. Ayrıca birbirlerine yakın yaslardaki çocukları eğlendirmek ve zapt etmek çok daha kolaydır.

İki yıl içinde, iki tane çocuğa sahip olmak, evliliğiniz için de gerçekten iyi olabilir. Bu durum oldukça yoğun bakım ve ilgi gerektirir.

Bir tek çocuğunuz olduğunda, genellikle anne, bebeği ile meşgul olurken, baba sıklıkla bir kenara çekilir; çünkü kendisini terk edilmiş hisseder ve eşinin daima yapacak başka işleri vardır. 

Fakat yeni bir bebek daha gelince, baba birden hareketin içine çekilir ve ebeveynlerin ikisi de bir arada olduklarını hissederler.

Kısa süreyle iki çocuk sahibi olmanın bu tür olumlu yanları olmasına rağmen maddi ve manevi sizi olumsuz etkileyecek yönleri de vardır. Şüphesiz art arda çocuk sahibi olmak, fiziksel anlamda çok zor ve yorucudur.

İki tane küçük çocuğa sahip olmak, ruhsal acıdan dayanılması zor bir durumdur. Yakında oturan arkadaşlarınız ya da aileniz yoksa bu durum daha da zorlaşır. Ayrıca iki misli bebek bezi ve çocuk bakımı maliyeti gerçekten oldukça yüklü olabilir.

Unutmayın ki; zamanı geldiğinde aynı anda iki kat eğitim parası ödeyeceksiniz. Bütün bu artan talepler yüzünden, anneler, ikinci çocukları olduktan sonra sıklıkla islerinden ayrılmanın baskısını hissederler. İki bebeğin annesi olmak, anneyi hızlı bir şekilde iş hayatında başarıdan uzaklaştırır ve kariyerini büyük ölçüde etkiler.

İki ve dört yıl aralığında doğan çocukların birlikte eğlenebilmeleri ve yeni aktiviteler bulabilmeleri kolaydır. 3 yaşındaki bir çocuk, bebeğini ağabeyinin oyuncağıyla tanıştırmaktan zevk alabilir ve 2 yaşındaki bir çocukla 5 yaşındaki bir çocuk, birlikte kaleler yapabilirler.

Aynı zamanda birkaç yıl arayla çocuk sahibi olmak, ilişkinize nefes alma alanı yaratır. Ayaklarınızın altında iki bebekle, aranızdaki sorunları çok fazla büyütemeyeceksiniz.

Küçük bebekleri olan çiftlere göre biraz daha rahat edersiniz ve her ikisine de daha fazla enerji harcayabilirsiniz. Ayrıca üç yıl beklemek, hayatınızı düzene koyabilmek adına size bir şans verir. İlk bebeğinizin yorgunluğunu üzerinizden atabilir ve bedeniniz için egzersizler yapabilirsiniz.

Yaşları birbirlerine yakın çocuklar, aynı filmi izlemekten hoşlanırlar ama aralarında iki ya da dört yaş olanlar, sıklıkla, kendilerini gerçekten istemedikleri bir yarışın içinde buluverirler.

Büyük çocuğun aksine, 3 yaşındaki çocuk yeni kardeşe adapte olurken zorlu zamanlar geçirebilir. İlk doğan çocuk sizin oyun arkadasınız olmaya alışmıştır ve sizin onunla özgürce yap-boz yapamadığınız veya oyun oynayamadığınız zamanlarda hayal kırıklığına uğrayabilir.

Beş yıldan fazla ara ile doğanlarda ise büyük çocuk, bakıcı rolü üstlenir ve küçük çocuğun ihtiyaçları karsısında akıllıca önerilerde bulunabilir. Yasam boyu ilk çocuğunuz, kardeşine okulla ve ilişkilerle ilgili rehberlik yapabilir.

Tüm bu gecen yıllar içinde, daha iyi ve büyük bir ev satın alabilirsiniz ve çocukların ihtiyaçlarıyla ilgili rahatlayabilirsiniz. Okul masraflarını da daha uzak aralıklarla ödeyebilirsiniz. Ayrıca, artık geçen senelere oranla çocuk büyütme konusunda daha fazla bilgilisiniz. Üstelik eşiniz, kendini daha az gergin bir ebeveyn olarak hissedebilir.

En keyiflisi ise bir çocuğun ne kadar hızlı büyüdüğünü gördünüz ve siz ikinci kez bu eğlenceyi yasayabileceksiniz. Fakat çocuklarınız farklı gelişimsel dönemlerde olacağı için ikisinin ihtiyaçlarını aynı anda karşılamak çok yorucu olabilir.

Büyük çocuğunuza kitap okumaya çalışırken, belki de küçük çocuğunuzun kitabı yemeye çalışmasını engellemekle uğraşabilirsiniz. Siz ve eşiniz çocuklarla ayrı ayrı ilgilenmeye çalışırken, birlikte çok az zaman geçirebilirsiniz.

Ayrıca büyük çocuğunuzla alıştığınız özgürlükten sonra, kendinizi eski bebek bakımı havasına sokmak zor olabilir. Bebek bezleri ve biberonlar, endişe duymadan otomobili hoplatarak gitme alışkanlığı, uzun süren ziyaretler ve şekerleme zamanlarından tekrar vazgeçmek zor olacaktır.

Kardeşler arasında olabilecek kıskançlıklar için size birkaç önerimiz var. Küçük çocuğunuz için aileye yeni bir bebeğin katılması "bana daha az ilgi" düşüncesini onun kafasına oturtur. Daha az kucak, daha az gülücük, daha az zaman, daha az dikkat. Bu küçük çocuğunuz için tehdit edici bir durum oluşturur.

Eve ikinci bir çocuğu getirmek, çoğu zaman 18 aylık ve 3 yaş arasındaki çocuklar için güç bir durumdur. Yeni bebeğinizin hiçbir şeyden haberi yokken, daha büyük olan çocuğunuz, sizden daha çok ilgi görebilmek için yanınızda daha çok yer almaya çalışır.

Bu gibi durumlarda çocukların sinirli, geri çekilen, kıskanç, kararsız ya da bunların tümünün karışımından oluşan ruh hallerine çok sık rastlanır.

Çocuğunuzun negatif davranışlarına karsı asın tepki vermeniz, yaşadığı bu karmaşık duyguların gerçek olduğunu ona düşündürecektir. Bu gibi durumları yaşadığınız zaman, çocuğunuzun duygularını acık bir şekilde ifade edebilmesi için ona yardımcı olmanız ve sert davranmamanız gerekir. 

Zamanla herkes aile içerisindeki değişikliklere alışır. Yeni doğmuş bebeğinizi eve getirmeden önce çocuğunuza bu fikri aşılamalı ve onu bu konuda rahatlatmalısınız.

Anahtar Kelimeler: ikinci bebek,
Bu haber toplam 3548 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Pozitif Düşünceler'den Pozitif Etkinlikler
Sebzeli Bebek Maması
Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek
Sabah bulantısı nasıl geçer?
Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Uygulamalar
Yaz hamileliğinde nelere dikkat edilmeli?
Eğlenceli hamilelik fotoğrafları
Bebeğinize Hazır Mısınız?
Kalp hastalıkları anne karnında belli oluyor
Hamilelik, panik atağı tetikleyebiliyor
Çocuk yapmanın maliyeti ne kadar?
Gebelikte beslenirken nelere dikkat edilmeli?
Gebelik testi cep telefonundan yapılabilecek
Kolay doğum için uzmanlardan öneriler
İdeal kilonuzla hamile kalın
Anne Sütü Sağma ve Saklama Teknikleri
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Formülü Var mı?
Anne baba olmaya psikolojik hazırlık
Hamile kalmadan önce mutlaka diş muayenesi yaptırılmalı
Kendinizi harika hissetmenin yolları
Gebelikte dövme ve kalıcı makyajı erteleyin
Gebelikte ağır kaldırmak tehlikeli midir
Anne Karnında Duygular
Gebelik Öncesi
Hamile Olabilirmiyim
Doğum Çantası
Bebeğiniz Anne Sütü ile Doyuyor mu?
Erken doğumu engellemek mümkün
Kilonun azı da fazlası da hamileliğe engel!
Çocuk sahibi olmak istiyorsanız iyi beslenin
40 yaşından sonra “tosuncuk” doğurma oranı artıyor
Sağlıklı bir hamileliğe hazırım
Hamilelik öncesi diş bakımı
Kariyer için doğumu erteleyenler yumurta rezervine baktırmalı
Anne olmak için ne kadar vaktiniz kaldı?
Bu kontroller kadınların hayatını kurtarıyor
Hamile kalmayı planlıyorsanız 3 ay önce doktora başvurun
Yazın hamileliğe hazırlanmak
Doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?