Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

İkiz Doğum

İkiz Doğum

İkiz bebek annelerinin nasıl doğum yapacağına doktoru karar verir

6 Haziran 2013 Perşembe 15:00
Yazdır

Bebeklerin anne karnındaki yerleşimi ve gebeliğin genel gidişatına uygun bir yöntem seçilir.


Yapılan araştırmalarda ikiz bebek doğurmuş anneye doğum yöntemi soruldu. Araştırmaya katılan anneler,  %48 i normal şeklide %36 sı tüp bebek gibi tedavi yöntemleriyle gebe kalmışlardır.

Bu sorgu ikiz gebelik ihtimalinin tüp bebekte çok olması nedeniyle katılımcı ikiz gebe kadın profilini tespit amacıyla sorulmuştur.

İkiz annelerinin %70 i klasik sezaryen doğum şekli ile ikizlerini dünyaya getirmiştir. Bu sırayı %20 ile epidural doğum tekniği izlemektedir. Spinal anestezi ile doğum ise 3. sırada olup normal doğumun neredeyse hiç tercih edilmediği (%2) görülmüştür. Doğum yöntemine genellikle doktorlar karar vermiştir.

İkiz gebelerin doğum yaptıkları haftalar 37. haftanın ağırlıkta olduğu görülmektedir. Erken doğum sınırı olarak bilinen 31. haftadan önce doğum yapanlar az olmakla birlikte 34. haftadan hemen sonra doğum olasılığının hızla arttığı söylenebilmektedir. 

Genelleme yapılacak olursa 35. 36. ve 37. haftalar ikiz gebeliğin sonlandığı ve doğumun ağırlıklı olarak gerçekleştiği haftalardır.

Tek bebek doğumunun olağan sayıldığı 40. hafta ise ikiz gebelerde oldukça düşük bir olasılıktır.  37. ve 38. hafta hafta hekimler tarafından ikiz bebek doğumunda tercih edilen bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğdukları haftalardır.

İkiz bebeklerin doğum kiloları 2 – 2,5 kg arasında değişmekte olup ortalama 2,3 kg civarındadır. Doğum boyları ise 43 -49 cm arasındadır. Doğan ikiz bebeklerden %41 i kuvözde kalmış, %59 u ise kuvöze girmemiştir.

Araştırma sonucunda kuvözde kalan bebeklerin ağırlıklı kalma nedeni genel gözlem, sarılık ve erken doğum nedeniyle  olup 1- 10 gün arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra 15 günden fazla kuvözde kalan bebekler de kaydedilmiştir.

İkiz bebeklerin ikisinin birden kuvözde kalma oranı %21 iken tek bebeğin kuvözde kalma oranı %13 olarak tespit edilmiştir. Verilen yanıtlar incelendiğinde yoğun bakım + kuvöz tecrübesi yaşayan bebekler de olduğu görülmüştür.

Anahtar Kelimeler: ikiz dogum,
Bu haber toplam 5314 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Yeni doğan bebeğinizin reflekslerini takip edin!
Doğum Belirtileri
Kasılma ve Doğum Sancısı
Doğum Uygulamaları
Stressiz Doğum İçin 9 Adım
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Kolay doğum için püf noktaları
Kötü sürpriz: erken doğum!
Doğum yaklaşıyor
Epizyotomi yöntemi
Doktoru ne zaman aramalısınız?
Gecikmiş doğum
Doğumda ağrının giderilmesi
Doğumun ilk evresi : sancılanma
Doğumun 2. evresi : ıkınma ve doğum
Üçüncü evre : plasentanın çıkması