Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Kasılma ve Doğum Sancısı

Kasılma ve Doğum Sancısı

Sancıların başlamasıyla heyecan ve telaş içinde hastaneye gidildiğinde, yapılan muayene sonrasında yaşanılan sancıların doğum sancısı değil de yalancı kasılmalar olduğunu öğrenebilirsiniz.

6 Haziran 2013 Perşembe 15:10
Yazdır

Bunun üzerine, biraz endişe, biraz hayal kırıklığıyla eve geri dönerek, doğumu beklemekten başka yapacak bir şey yoktur.

Uzmanların verdiği bilgiler, yalancı kasılmalar ile gerçek doğum ağrıları arasındaki farkı anlamanızda size yardımcı olacak.

Yalancı Kasılmalar

Yalancı kasılmalar, 150 yıl kadar önce İngiliz Doktor John Braxton Hicks tarafından fark edildi.

Braxton Hicks kontraksiyonları, hamileliğin son 3 ayında görülerek, rahmin 30-60 saniye kadar kasılarak gevşemesini sağlıyor. Bazen 2 dakikaya kadar da uzayabiliyor.

Yalancı kasılmalar, rahmi gerçek doğuma hazırlayan alıştırma kasılmaları olarak da adlandırılıyor.

Nedenleri

Yalancı kasılmalara neden olan olayların mekanizması açık değildir, ancak bu konuda değişik görüşler ve bazı spekülasyonlar da yok değil. En son kabul edilen görüş; kasılmaların rahmin kendi sertliğini sağlamasına yardımcı olduğu ve plasentaya kan akımını kolaylaştırdığıdır.

Yalana kasılmalar, rahim ağzında açılma ya da incelmeye neden olmuyor. Fakat doğum zamanı yaklaştıkça kasılmaların şiddetinde ve sıklığında tur artışı görülebiliyor.

Bu kasılmalar yalancı doğum sancıları olarak da adlandırılıyor ve rahim ağzının doğuma hazırlanmasına, açılmasına, incelmesine yardımcı oluyor.

Yalancı kasılmalar, rahmi gerçek doğuma hazırlayan alıştırma kasılmaları olarak da adlandırılıyor. Sıklığı ve şiddetine göre, rahim ağzının doğuma hazırlanmasına yardımcı olurken açılmasını ve incelmesini de kolaylaştırıyor.

Tetikleyen Durumlar

Hamileliğin son 3 ayında görülen yalancı kasılmaları tetikleyen nedenler bebeğin ya da hamilenin fazla aktif olması, hareketliliği, karın bölgesine alınan sert bir darbe, mesane doluluğu, cinsel ilişki ve susuzluk olabiliyor.

Bu nedenle hamileliğin son dönemlerinde tehlike oluşturabilecek etkenlerden uzak durulması gerekiyor. 

Normal Doğum Belirtileri

Normal doğumun ilk belirtisi, düzensiz kasılmalar ve halk arasında nisan gelmesi olarak biliniyor. Rahim ağzı, tüm hamilelik boyunca sümüğümsü bir tıkaç ile kapalı oluyor. Bu tıkaç bebeği dış etkenlere karşı koruyor.

Doğum eyleminin başlamasından hemen önce rahim ağzında hafif bir açılma ile bu tıkaç kanlı bir akıntı seklinde vücut dışına atılıyor. Biten doğumun belirtilerinden biri de düzensiz rahim kasılmalarıdır. Anne adayları, bu kasılmaları ağrı olarak algılayabiliyor.

Yalancı doğum sancıları dinlenme ile geçiyor, sıklığı ve şiddeti zamanla artmıyor. Suyun gelmesi, doğumun diğer belirtisidir. Rahimdeki zar dışarı atıldıktan sonra doğum eylemi başlıyor.

Doğumu başlatan faktörlerin neler olduğunu, anne vücudunun bebeğin olgunlaştığını anlaması ve sancıları başlatan etkenlerin neler olduğunun anlaşılması, günümüzde hala daha tam olarak anlaşılmıyor. Bu konuda çeşitli teoriler olmasına rağmen doğum olayı hala gizemini koruyor.

Yalancı Kasılmaların Özellikleri

Yalancı kasılmalar olarak bilinen Braxton Hıcks kontraksiyonlarını normal doğum sancılarından ayıran birçok özellik vardır. 

Bunlar;

-
Şiddeti sabit olmayıp değişkendir
- İki kasılma arasındaki süre çok kısa değildir.
- Olup olmayacağı ya da ne zaman geleceği önceden tahmin edilmez.
- Ritmik yani düzenli değildir.
- Ağrıdan çok rahatsızlık verir.
- Sıklığı ve şiddeti giderek artmaz.

Rahatlamaya Yardımcı Yöntemler

Zararsız ve ağrısız olan yalancı kasılmalar sırasında anne adaylarının yapabileceği basit yöntemler, rahatlamaya yardımcı oluyor. 

Doğum sancısı ile yalancı kasılmaları ayırt edebilen hamilelerin kendilerini rahatlatabilecekleri ve rahatlıkla uygulayabilecekleri yöntemler şöyle;

Kasılmalar başladığında pozisyonunuzu değiştirin. 
Eğer uzun süre ayakta dolaşıyorsanız bir yere uzanın. 
Otururken veya uzanırken başlamışsa, kısa bir yürüyüşe çıkın.
Ilık bir duş alın.
Eğer kasılmaları başlatan durum su kaybı ise su içmek çok işe yarayacaktır. 
4-5 bardak su içebilirsiniz

Bu basit önlemler ile kasılmalar geçmiyor, sıklığı, şiddeti ve yarattığı rahatsızlık giderek artıyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza haber verin.

Anahtar Kelimeler: kasılma, dogum sancısı,
Bu haber toplam 5275 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Yeni doğan bebeğinizin reflekslerini takip edin!
Doğum Belirtileri
Doğum Uygulamaları
İkiz Doğum
Stressiz Doğum İçin 9 Adım
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Kolay doğum için püf noktaları
Kötü sürpriz: erken doğum!
Doğum yaklaşıyor
Epizyotomi yöntemi
Doktoru ne zaman aramalısınız?
Gecikmiş doğum
Doğumda ağrının giderilmesi
Doğumun ilk evresi : sancılanma
Doğumun 2. evresi : ıkınma ve doğum
Üçüncü evre : plasentanın çıkması