Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Oruç gebeliği nasıl etkiliyor?

Oruç gebeliği nasıl etkiliyor?

Hava sıcaklığının arttığı, beslenme düzeninin değiştiği, hormonların yüksek seviyeye ulaştığı gebelik döneminde oruç tutmak bebekleri nasıl etkiliyor? Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, anne adaylarına “hamilelik ve oruç” ile ilgili önerilerde bulunuyor.

14 Ocak 2013 Pazartesi 23:30
Yazdır

İnsanoğlu uzun süre açlığa dayanabilirken, gebe olanlar için bu sürenin üçte bir oranında daha kısa olduğunu belirten ve beslenmenin önemine değinen Op. Dr. Serhat Partalcı, hamile olanların günde 4-6 öğün eşit aralıklarla yemek yenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. İslamiyet’e göre hamilelik döneminin oruç açısından muafiyet gerektiren özel durum olduğunu fakat gebe olan kadınların oruç tuttuğunun gözlendiğini sözlerine ekliyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı; gebe olan kadınlarda beslenmenin zayıf olması kanda düşük şeker seviyelerine, düşük şeker yağ hücrelerinin yıkımına, bu yıkımında kanda keton cisimciklerinin artmasına ve bebeğe geçmesine sebep olduğunu belirtiyor. Bu durumun bebekte nörolojik ve psikolojik yan etkileri oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Oruç tutan anne adaylarında uzun süre açlık halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlar yaratıyor.

Op. Dr. Serhat Partalcı; gebelik hormonları ve karında büyüyen rahmin oluşturduğu baskı nedeniyle, mide-bağırsak sisteminde problemler yaşandığını belirtiyor. İlk aylarda bu problemlerin ağırlıklı olarak kusma ve bulantı şeklinde geliştiğine değiniyor. Kusmanın potasyum kaybına sebep olduğuna dikkat çekiyor ve muz, üzüm kuru kayısı gibi meyvelerden potasyum takviyesi alınmasını tavsiye ediyor. Sahur ve iftar vakitlerinde fazla besini, depolama çabası anne adaylarında hazımsızlık ve kilo artışı gibi şikâyetlere neden oluyor. Sahur yapmamak aç oruç tutmak ise daha ağır yan etkilere sebep oluyor. Gebelikte yaşanan kabızlık sorununa da değinen Partalcı; oruç ile birlikte artan bu sorunun dengeli ve kabızlığı önleyici posalı gıdaları tercih edilerek çözülebileceğine dikkat çekiyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr Serhat Partalcı, gebelikte vücutta tutulan sıvı miktarının arttığını, bu dengeyi sağlamak için sıvı alımının da artırılması gerektiğinin önemine değiniyor.

Mutlaka oruç tutmak isteyen anne adaylarına öneriler;

Hamileliğin nispeten daha rahat geçen dönemi olan 3. ve 5. gebelik aylarında oruç ibadetinin daha rahat yerine getirilebileceğini belirten Op. Dr. Serhat Partalcı, oruç tutan anne adaylarına, gündüz saatlerinde mümkün olduğunca dinlemelerini, iftar ve sahur arasında gıdaların dengeli şekilde alınmasını, sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarla protein, karbonhidrat ve bol sıvı tüketilmesini, kızartma gibi sindirimi zor, çok şekerli, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Bunun yanı sıra özellikle ara öğünler için meyve tercih etmelerini, sahuru ihmal etmemelerini, yemek yedikten 2 sonra yatmalarını öneriyor.

Anahtar Kelimeler: hamileyken oruc,
Bu haber toplam 2749 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hamilelikte Kilo Dengesini Korumak
Çalışan hamileler nasıl beslenmeli?
Gebelikte kahve zararlı olabilir
Hamileyken Düzenli Beslenme
Hamileyken Yenilmesi Gereken Besinler
Hamilelikte ilk 20 hafta en fazla 2.5 kg alınmalı
Hamilelikte pirinç tüketin
Hamilelikte düzenli kahve içmek bebeğin doğum kilosunu düşürüyor
Hamilelikte yararlı ve zararlı besinler
Hamilelikte folik asidin önemi
Hamilelik dönemindeki obezite bebek sağlığını da tehdit ediyor
Hamilelikte kilo alımı
Hamilelikte Mide Bulantısı
Herşeyin Fazlası Zarar
Hamileyken Planlı Beslenme
Hamilelik öncesi beslenme rehberi