Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Pozitif Düşünceler'den Pozitif Etkinlikler

Pozitif Düşünceler'den Pozitif Etkinlikler

Profesyonel iş yaşantısının değişik dallarından gelmiş dört kadın; kadın ve anne dünyasının nabzını tutacak etkinliklere imza atmak amacıyla Pozitif Düşünceler’de buluştu.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 11:26
Yazdır

Biricik Nuray ve Tanla Bilir’in kurucusu olduğu, Tülay Sarı ve Elif Kümbüloğlu’nun da katılmasıyla dinamik yapısını genişleten oluşum, ilk etkinliği olan Oyun Atölyesi’ni 3 Mayıs 2014, Cumartesi günü The Green Park Hotel’de gerçekleştirecek. Pozitif Düşünceler’in doğuşu, projeleri ve hedefleri hakkında kendilerinden bilgi aldık.

Pozitif Düşünceler, adı ile insana olumlu enerji veren bir yapıyı yansıtıyor. Nasıl doğdu bu oluşum?

Biricik Nuray: “Çocuk gelişimi ve eğitimi” bölümünü bitirdim. Bir sene anaokulu öğretmenliği yaptıktan sonra kendimi bambaşka sektörlerde buldum. Türkiye’nin önde giden firmalarında 14 yıllık finans ve muhasebe deneyimim var, halen aynı alanda çalışmaya devam ediyorum. Hayatımın odak noktası, oğlum Demir’i 6 yıl önce kucağıma aldım. Onunla beraber yaşamı yeniden keşfediyorum. 2013 yılı Mayıs 2013’den beri Biricik Dünyam isimli blogumda moda, hobi, magazin, mutfak gibi kadınları ve anneleri ilgilendiren konuları ele alıyorum.

Tanla Bilir: İktisat fakültesi mezunuyum. Uzun yıllar bankacılık sektöründe pazarlama ve ürün yönetimi bölümlerinde çalıştım. Daha sonra hayallerimin peşinden koşarak Amerika’da dijital tasarım alanında iki master yaptım. Şu anda FireFrog Creative markası altında web tasarımı, blog tasarımı, grafik tasarım ve kurumsal tasarım yapıyorum. 2011 yılında oğlum Can’ın doğumuyla BebekveBen isimli anne, çocuk, kadın ve aile hayatına dair bir blog tutmaya başladım. 2013 senesinde Bumerang Blog Ödülleri’nde En Çalışkan Blog dalında finale kaldım. Milliyet.com.tr’nin Bebek ve Çocuk bölümünün sürekli yazarlarındanım.

Biricik NurayTanla Bilir: İş hayatı, eğitim ve annelikten kazandığımız tecrübeleri harmanlayarak, kadınların ve çocukların hayatına pozitif değerler katacak çalışmalar yapmayı uzun zamandır düşünüyorduk.  Piyasadaki oluşumlardan farklı olarak, dinamik, ses getirecek, ilgiyle beklenecek etkinlikleri hayata geçirmek arzusuyla, Pozitif Düşünceler’i kurduk. Kısa süre içinde sevgili Tülay ve Elif’in de aramıza katılmasıyla hayallerimiz, giderek artan bir enerjiyle ürettiğimiz projelere dönüşmeye başladı ve müthiş keyifli bir koşturmaya başladık.

Pozitif Düşünceler’in hedefleri neler?

Biricik Nuray: Pozitif Düşünceler, kadınlara ve annelere hitap edecek konularda, gelenekselleşmiş yaklaşımların dışına çıkarak, değişik bakış açılarını da kucaklayan, yüksek enerjili ve interaktif eğitim, atölye ve aktiviteler düzenleme amacıyla kuruldu. Oluşumumuz, güncel, çok tartışılan ya da merak edilen konularda uzmanları ve pratik deneyimleri olan bireyleri kadın ve annelerle buluşturuyor. Etkinlikler kapsamında girişimci kadınları desteklemeyi, ürün ve hizmetlerini tanıtacakları ve tüketicilerle buluşturacakları bir ortam yaratmayı da amaçlıyoruz. Anneler ve kadınlar arasındaki sosyal ağları kuvvetlendirmek ve sosyal sorumluluk alanlarında kampanyalar başlatmak ya da mevcut projeleri desteklemek de diğer hedeflerimiz arasında...

 

İlk etkinlik ne zaman?

 

Tanla Bilir: İlk etkinliğimiz “Pozitif Düşünceler Oyun Atölyesi”, 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü The Green Park Hotel Bostancı’da  gerçekleşecek. Okul öncesi dönemdeki çocuklarla ebeveynlerin oyun yoluyla iletişimini konu alan Oyun Atölyesi’nde hem çocuklar, hem de ebeveynler oyuna doyacak J Atölyeye katılan yetişkinler için, alanında deneyimli ve uzman kişiler tarafından yürütülecek drama, nefes teknikleri gibi interaktif çalışmalar ve yine uzmanların katılımıyla yürütülecek panel ve söyleşiler yer alacak. Oyun Atölyesi alışılmışın dışında yöntemlerle hem eğlendirip, güldüren, hem  düşündüren, hem de farkındalık kazandıran bir etkinlik olacak. Annelerler atölyedeyken, 3-6 yaşındaki çocuklarımız da kendilerine sunulan alanda, deneyimli anaokulu öğretmenleri eşliğinde parmak boyası, resim, oyun hamuru gibi çeşitli etkinliklere katılacaklar.

Kadınların ve annelerin ilgi alanlarına giren konularda eğitim, atölye ve aktiviteler organize etmek konusunda nasıl yol almayı planlıyorsunuz?

Tülay Sarı: Şu anda halkla ilişkiler alanında çalışıyor, ebeveynlere yönelik eğitim ve etkinlikler organize ediyor, değişik mecralarda makaleler yazıyorum. Aslında her birimiz uzun zamandır anne-çocuk internet siteleri için içerik üretiyoruz, bununla birlikte anne ve kadınların nabzını tutan pek çok etkinliğe katılıyoruz. Günümüz anneleri son derece duyarlı, dinamik, araştırmaya, sorgulamaya ve kendilerini geliştirmeye açıklar. O nedenle ezber bozacak, katılımcıların ele alınan konulara bakış açısını zenginleştirecek, yer aldıkları etkinliğin sonunda hayatlarına pozitif değerler katacakları çalışmalar yapacağız. Yılda birkaç kez büyük ölçekli ve pek çok da orta ölçekli organizasyon yapmak üzere çalışmalarımızı planlıyoruz.

 

Üreteceğiniz her projenin bir sosyal sorumluluk ayağı olacağını belirtiyorsunuz. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

Tülay Sarı: Oyun Atölyesinin öncesinde 22 Nisan’da Otizm Dostları Derneği’nin “Otizmi Farket Yaşamı Paylaş” etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşecek “Otizmi Yaşamak ve Yol Almak-2” seminerinin organizasyonunda yer alıyoruz. Sosyal sorumluluk, ucu bucağı olmayan bir konu; yapacak çok şey var.

Elif Kümbüloğlu: 3 Mayıs 2014 gerçekleştireceğimiz Oyun Atölyesi ile bağlantılı olarak “Okul Öncesi Kitap, Oyuncak ve Malzeme Kampanyası” isimli bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdik. Bu projeyle elimizi, Şanlıurfa’nın Göleç köyüne bağlı Deniz mezrasında Deniz İlkokulu’nun anasınıfındaki ışıl ışıl çocuklara uzatıyoruz. Belki yaşadığımız yere çok uzak; ancak bir o kadar da elimizi uzatabileceğimiz kadar yakında olan, bahçe kapısı, elektriği ve suyu bile olmayan Deniz İlkokulu’nun anasınıfı öğretmeni ve öğrencileri, umutlarının yeşermesi için yapılan bağışları dört gözle bekliyorlar. Kitap, kırtasiye, giyecek, eğitim materyallerini kapsayan kampanyamıza pek çok şehirden bağışçılarımız destek olmaya devam ediyor. Deniz İlkokulu’nun ihtiyaçları tamamlandığında, ihtiyacı olan diğer okullara da yönelerek kampanyamızı sürdüreceğiz.

Oyun Atölyesi’nden sonra gündemde olan başka projeleriniz var mı?

Tanla Bilir: 10 Mayıs’ta Güral Sapanca Wellness & Convention’da bir doğa etkinliği gerçekleştireceğiz. Sapanca, baharda doğayla buluşmak için şahane bir nokta. Yine annelerin yaşantılarına adapte edebilecekleri, kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak olan, farklı, dinamik, eğlenceli ve pozitif bir etkinlik olacak.

Pozitif Düşünceler’in etkinliklerini takip etmek için pozitifdusunceler.com/uyelik sayfasından üye olabilir ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz:

www.pozitifdusunceler.com

facebook.com/pozitif1dusunce

twitter.com/Pozitif1Dusunce

Anahtar Kelimeler: profesyonel, yaşantısının, değişik, dallarından, gelmiş, dört
Bu haber toplam 5210 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sebzeli Bebek Maması
Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek
Sabah bulantısı nasıl geçer?
Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Uygulamalar
Yaz hamileliğinde nelere dikkat edilmeli?
Eğlenceli hamilelik fotoğrafları
Bebeğinize Hazır Mısınız?
Kalp hastalıkları anne karnında belli oluyor
Hamilelik, panik atağı tetikleyebiliyor
Çocuk yapmanın maliyeti ne kadar?
Gebelikte beslenirken nelere dikkat edilmeli?
Gebelik testi cep telefonundan yapılabilecek
Kolay doğum için uzmanlardan öneriler
İdeal kilonuzla hamile kalın
Anne Sütü Sağma ve Saklama Teknikleri
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Formülü Var mı?
Anne baba olmaya psikolojik hazırlık
Hamile kalmadan önce mutlaka diş muayenesi yaptırılmalı
Kendinizi harika hissetmenin yolları
Gebelikte dövme ve kalıcı makyajı erteleyin
Gebelikte ağır kaldırmak tehlikeli midir
İkinci Bebek
Anne Karnında Duygular
Gebelik Öncesi
Hamile Olabilirmiyim
Doğum Çantası
Bebeğiniz Anne Sütü ile Doyuyor mu?
Erken doğumu engellemek mümkün
Kilonun azı da fazlası da hamileliğe engel!
Çocuk sahibi olmak istiyorsanız iyi beslenin
40 yaşından sonra “tosuncuk” doğurma oranı artıyor
Sağlıklı bir hamileliğe hazırım
Hamilelik öncesi diş bakımı
Kariyer için doğumu erteleyenler yumurta rezervine baktırmalı
Anne olmak için ne kadar vaktiniz kaldı?
Bu kontroller kadınların hayatını kurtarıyor
Hamile kalmayı planlıyorsanız 3 ay önce doktora başvurun
Yazın hamileliğe hazırlanmak
Doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?