Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı?

Rutin egzersiz programınızdan sıkıldınız mı?

Günlük yürüyüşünüzü yapmak için sabah erken kalkmaya üşeniyor veya eve dönüş yolunda spor merkezine uğramamak için bahaneler mi yaratıyorsunuz?

17 Ocak 2013 Perşembe 15:02
Yazdır

Kendini egzersiz yapmaya adamış olanlar bile zaman zaman bu rutinden sıkılırlar. Motivasyonun azalması, hareketlerin kısa kesilmesi ve ilk zamanlardaki heyecanın kaybolması, vadesini doldurmuş bir egzersiz programının belirtileridir.

Hızlı çözüm

Önce, sizi gerçekten neyin sıktığını belirlemek için egzersiz rutininizi değerlendirmeye alın. En sevdiğiniz aktivite üzerine yeni bir varyasyon örneğin; step-aerobik yerine kickbox, veya makinede çalışma yerine serbest ağırlık kaldırma gibi artık tadı kaçmış olan rutin egzersizlerinize yeni bir soluk getirmek için yeterli olabilir.

Eğer devamlı iç mekanlarda egzersiz yapıyor, koşu bandında veya kondüsyon bisikletinde kilometreler kat ediyorsanız, biraz manzaranızı değiştirin ve çalışmanızı dışarıya taşıyın. Patikalarda dere-tepe koşun, yürüyün, bisiklete binin.

Daha büyük değişiklikler

Rutin egzersizlerinize yeni boyutlar getirmek yeterli olmuyorsa, daha büyük değişikliklerin zamanı gelmiş demektir. Tamamen farklı, yeni bir aktiviteye başlayın. Mesela, şimdiye kadar hep tek başınıza çalıştıysanız, voleybol veya basketbol gibi bir takım sporuna başlayın. Ya da hep yapmaya çekindiğiniz bir aktiviteye yazılın. Maceraya olan susuzluğunuzu bir kaya-tırmanışı kursunda gidermek gibi…

Yol arkadaşı bulun

Egzersiz arkadaşlığı, günlük rutine sosyal bir boyut katar. Hemen her spor dalının veya aktivitenin bir kulübü ya da kursu vardır. Özellikle aradığınız bir aktivite varsa çevrenizdeki jimnastik salonlarına ve spor kulüplerine sorun. Kalabalık bir ortamda olmak, aynı zamanda meziyetlerinizi geliştirmek için sizi zorlar.

Kendinize meydan okuyun

Çoğu kişi egzersizi sadece vücut şeklini korumak için yapar ki zaten bu da genellikle yeterli bir motivasyondur. Ama bir hedef belirlemek, örneğin 10 kilometrelik bir kros yarışına katılıp bitirmek veya boğazı yüzerek geçmek, yaptığınız egzersize özel bir anlam katacaktır.

Bir mola verin

Bazen, gerçekten de egzersize biraz ara verme ihtiyacı duyarsınız. Durum buysa günlük rutininizi bırakın ve başka aktivitelere yönelin. Hatta önceden yapmaktan en çok hoşlandığınız aktivitenin pabucunu dama atacak bir yenisini bile bulabilirsiniz.

Bıkkınlığa karşı bir kez savaşa giriştiğinizde, egzersizin sıkıcı ve sıradan hale gelmesinin önüne geçecek hileleri de öğrenmeye başlayacaksınız. Yeni bir spor dalı, yeni kurslar, yeni arkadaşlar...

Anahtar Kelimeler: egzersiz programı,
Bu haber toplam 2718 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Doğumdan sonra 6 Öneri
Boynunuz sizi ele veriyor
Gebeliğin Önlenmesi
Doğum Kontrol Çeşitleri
Salçalı Ekmek 2. Baskısıyla sizlerle buluşuyor..
Doğum sonrası anne estetiği
Çalışan kadınlara mutfakta pratik öneriler
10 adımda 5 kilo vermenin formülü
Yıpranmış ciltlerin dostu ayçiçek yağı
Altın günleri en yaygın kilo alma sebebi
Baba olmak isteyenler hangi besinleri tüketmeli?
Aşk tutmacından temelli kurtulun!
Soğuk havada spor yapanların dikkatine!
Bu Besinlerden Uzak Durun
Annelik bir içgüdü mü, davranış mı?