Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Sağlıklı bir hamileliğe hazırım

Sağlıklı bir hamileliğe hazırım

Anne mi olmak istiyorsunuz? Hamilelik her kadının en özel ve zorlu zamanlarından biri. Bu dönemde psikolojik ve fiziksel olarak birçok sorunla karşılaşma olasılığı var. Ancak, bu problemleri en aza indirmek hiç de zor değil. Tek yapmanız gereken hamilelik öncesinde bazı kontrolleri ihmal etmemek. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu anne olmak isteyenlerin yaptırmaları gerekli kontrolleri aktarıyor.

14 Ocak 2013 Pazartesi 22:33
Yazdır

Hamile kalmadan önce yaptırılması gereken aşılar var mıdır?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Hamile kalmadan önce yaptıracağınız aşılar ile hem kendinizi hem de bebeğinizi enfeksiyonlardan korumanız mümkün. Yapılması gerekli aşılardan biri Kızamıkçık aşısıdır. Kızamıkçık anne adayları için oldukça tehlikelidir. Çünkü yüksek ateş; düşük ve erken doğum riskini artırıyor, hatta bebeğinizin sakat doğmasına neden olabiliyor. Eğer çocukluk çağında bu hastalığı geçirmemişseniz, hamile kalmadan en az iki ay önce tek doz kızamıkçık aşısı yaptırmasında yarar vardır. Bir diğer aşı ise Hepatit B’dir. Bu virüsün gebelik sırasında bebeğe geçme riski çok yüksektir Bu nedenle hamilelik öncesi Hepatit B aşısı yaptırmanız son derece önemlidir. 

Hamilelik öncesi dişleri kontrol ettirmek gerekli midir?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Hamilelik döneminde vücudunuzda gerçekleşen hormon düzenindeki değişiklikler, diş ve dişetlerini olumsuz yönde etkiliyor. Gebelikte tükürükte artan asit oranı, diş minelerinin bozulmasına yol açıyor ve çürüklere neden olan bakterilerin işini kolaylaştırıyor. Ancak, hamilelik öncesi yaptırılacak diş bakımı ile bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Hamilelik öncesinde ve sırasında sigara ve alkol kullanımının yarattığı etkiler nelerdir?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Sigara kullanımı sadece annenin değil, bebeğin sağlığını da büyük ölçüde tehdit ediyor. Çok zehirli bir madde olan karbonmonoksit, alyuvarlardan oksijen emerek bebeğe daha az oksjien gitmesine neden oluyor. Sigara dumanındaki zehirler, bebeğinizin gelişmesini ve plasentanın fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bebeğin sakat, düşük kilolu, zeka düzeyi düşük doğma riski yükseliyor. Ayrıca bebeklerde doğum esnasında ya da doğumdan sonra meydana gelen ölüm riskleri, sigara kullanmayan annenin bebeğine göre daha yüksek. Ayrıca sigara doğurganlığa da zarar veriyor. Tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak, anne olmaya karar verildiğinde sigara bırakılmalıdır.

Alkol de bebekte zihinsel ve kalp hastalığı gibi birçok anomaliye neden olabiliyor. Bebeğin sağlığını riske atmak istemiyorsanız, hamilelik öncesinde alkolü tamamen bırakmanız gerekiyor.

Hamile kalmaya karar vermeden önce jinekolojik muayene de gerekli midir?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Hamile kalmayı planladığınızda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurun. Jinekolojik muayenede, yumurtalıklarda ve rahimde gebeliğe engel bir sorun olup araştırılacak, vajinada ve vajinal salgıda herhangi bir enfeksiyon bulunup, bulunmadığına bakılacaktır. Yapılan tetkikler sonucunda doktorunuz gebeliğinizi engelleyici bir neden görürse, tedaviden sonra gebe kalmanızı isteyecektir. Doktorunuz bebekte ciddi sorunlara yol açabilen toksoplazma ve HİV virüsleri testi yaptırmanızı da önerecektir. Toksoplazma, bebeğinizin sağlığını ciddi boyutlarda tehdit edebilen bir kedi ile köpek parazitidir. Eğer test sonucunda toksoplazma enfeksiyonuna rastlanılırsa, bebek isteğinizi birkaç ay ertelemenizde yarar var.

 Kilolu olmak hamileliği etkiler mi?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Fazla kilolarınız varsa, gebelikten önce bir uzman denetiminde diyet ve egzersiz yaparak normal kilonuza ulaşın. Çünkü fazla kilolar, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Örneğin, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi istenmeyen durumlara yol açabileceği gibi, bebeğin de yetersiz gelişmesine, ortalamanın altındaki kiloda dünyaya gelmesine neden oluyor.

Egzersiz gebelik açısından faydalı mıdır?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Gebelik öncesinde düzenli ve bilinçli egzersiz yapmak önemlidir. Hamilelik, karın kaslarında gevşemeye ve iskelet yapısında değişikliklere sebep oluyor. Ancak egzersizler, kas yapısındaki gevşemeleri minimum seviyeye indiriyor. Egzersizle güçlenen kas ve damarlar gerilmeye alıştığı için gebelik dönemi daha rahat geçiyor.

Anahtar Kelimeler: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu, hamile, anne,
Bu haber toplam 2871 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Pozitif Düşünceler'den Pozitif Etkinlikler
Sebzeli Bebek Maması
Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek
Sabah bulantısı nasıl geçer?
Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Uygulamalar
Yaz hamileliğinde nelere dikkat edilmeli?
Eğlenceli hamilelik fotoğrafları
Bebeğinize Hazır Mısınız?
Kalp hastalıkları anne karnında belli oluyor
Hamilelik, panik atağı tetikleyebiliyor
Çocuk yapmanın maliyeti ne kadar?
Gebelikte beslenirken nelere dikkat edilmeli?
Gebelik testi cep telefonundan yapılabilecek
Kolay doğum için uzmanlardan öneriler
İdeal kilonuzla hamile kalın
Anne Sütü Sağma ve Saklama Teknikleri
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Formülü Var mı?
Anne baba olmaya psikolojik hazırlık
Hamile kalmadan önce mutlaka diş muayenesi yaptırılmalı
Kendinizi harika hissetmenin yolları
Gebelikte dövme ve kalıcı makyajı erteleyin
Gebelikte ağır kaldırmak tehlikeli midir
İkinci Bebek
Anne Karnında Duygular
Gebelik Öncesi
Hamile Olabilirmiyim
Doğum Çantası
Bebeğiniz Anne Sütü ile Doyuyor mu?
Erken doğumu engellemek mümkün
Kilonun azı da fazlası da hamileliğe engel!
Çocuk sahibi olmak istiyorsanız iyi beslenin
40 yaşından sonra “tosuncuk” doğurma oranı artıyor
Hamilelik öncesi diş bakımı
Kariyer için doğumu erteleyenler yumurta rezervine baktırmalı
Anne olmak için ne kadar vaktiniz kaldı?
Bu kontroller kadınların hayatını kurtarıyor
Hamile kalmayı planlıyorsanız 3 ay önce doktora başvurun
Yazın hamileliğe hazırlanmak
Doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?