Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Susun Bebeğim Uyuyor

Susun Bebeğim Uyuyor

Bebeğiniz uyurken, uyanacak korkusuyla ne elektrik süpürgesini çalıştırabiliyor, ne de müzik dinleyebiliyorsunuz. Peki, bazı bebeklerin sessiz mekanlardan hoşlanmadığını, hatta gürültüyü sevdiğini biliyor musunuz?

15 Ocak 2013 Salı 21:51
Yazdır

Bebeğinizi zar zor uyuttunuz. Odasından parmaklarınızın ucuna basarak çıkarken, parke gıcırdadı ve duymak istemediğiniz o sesi duydunuz; bebeğinizin ağlaması. Kim böyle anlarda evi tadilat ettirmeyi düşünmez ki? Duvarlara izolasyon ve gıcırdayan parkelerin yenilenmesi… Gerçekten harika olurdu, değil mi? Fakat şunu unutmayın; bazı bebekler çok sessiz mekanlardan hoşlanmaz; tersine gürültüyü sever. Neden mi? İşte, en önemli 3 sebep…

1- Anne karnı ses geçirmez değildir

Anne karnındaki bebek, sıcak yuvasında sadece annesinin kalp atışlarını duymaz. Hamileliğin 4. ayında bebeğin işitimi gelişmiştir. Kardeşinin ne kadar bağırabildiğini ya da annesinin Phil Collins hayranı olduğunu bilir. Elbette bütün sesler kulağına arınarak gelir. Fakat melodilerini net olarak duyabilir. Bu arada araştırmacılar yenidoğanların duydukları seslere ve müziklere reaksiyon gösterdiklerinde hemfikir.

2- Duymak, öğrenmektir

Kulaklar, bebekleri doğdukları günden itibaren dünyaya bağlar. Yenidoğanların görme duyularının tersine, işitme duyuları tam olarak gelişmiştir. Araştırmalara göre, bebekler okulöncesi döneme kadar gördüklerinden değil duyduklarından daha çok şey öğrenirler.

Bebeklerin bir şeyleri dinlemeleri, konuşmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Günlük yaşamda yaşananları duyarak kavrarlar. “Kapının kilidi açılıyor; daha sonra babam annemle konuşuyor ve beraber yerde oynuyoruz.” ya da “ Annem beni yatağa yatırıyor. Babam şarkı söylüyor. Daha sonra mutfaktan sesler geliyor.” gibi.

Birçok ses, bebeklerin çevrelerini anlamalarına yardımcı olur. Buna, oyun oynayan kardeşlerin, çalışan bir vantilatörün sesi, merdivenlerdeki gürültü ya da radyoda çalan Phil Collins de dahildir.

Bazı şeyler ise bebekleri çıldırtabilir. Örneğin; inşaatların, korna çalan arabaların ya da devamlı açık olan bir televizyonun rahatsız edici sesleri… Bu tür sesler, bazı bebekleri olumsuz yönde etkiler.

3- Sesler sakinleştirir

Doğada bile tam bir sessizlik yoktur. Bebekler uyurken bile ailelerinin yanında olmak isterler, en azından gündüz uykularında. Uyuklarken bir anda uyandığında alıştığı sesleri duyarsa, yalnız olmadığını ve her şeyin yolunda olduğunu anlarlar. Elbette sesten sese de fark var. Yüksek sesli bir kapı zilinin bebeğinizi uyandırma ihtimali sifon sesinden daha fazladır. Ebeveynler zaman geçtikçe bebeklerini nelerin susturabileceğini öğrenirler. Bazı bebekler sadece alıştıkları seslerle rahat uyur. Bazıları ise bir konserde bile rahatının bozulmasına izin vermez.

Anahtar Kelimeler: bebek uyurken,
Bu haber toplam 3058 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebek Beşiği Seçimi
Bebekte İnatçı Ağlama Niye?
Yenidoğan Uyku
İkizlerin Uykusu
Bebeğim Uyumuyor Neden?
Uyku Düzeni Nasıl Oluşur
Gece Uyutmayan Bebekler
Bebeğinizin Uykusu Bölünüyorsa
9-12 Aylık Bebeğin Uykusu
Bebeğin Gece Boyunca Uyuması
Bebeğim Ağlıyor
Uyumuyor Ağlıyor
Huzurlu Uyku İçin Öneriler
Uykusuz Geceler
Beşik Zamanı
Uyku Sorununa Son
Çocuğum Uyumuyor