Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Üçüncü evre : plasentanın çıkması

Üçüncü evre : plasentanın çıkması

En kötüsü bitti, kalan tek şey deyim yerinde ise ortalığı toplamak.

14 Ocak 2013 Pazartesi 23:24
Yazdır

Doğumun bu son evresi genelde 5 dakika ile yarım saat arasında sürer. Siz hissetmeseniz bile hafif kasılmalar devam edecektir. Rahmin sıkışması, plasentanın yani bebeğin eşinin rahim duvarından ayrılmasına ve aşağı doğru itilip çıkmasına neden olur.

En kötüsü bitti, kalan tek şey deyim yerinde ise ortalığı toplamak.Doğumun bu son evresi genelde 5 dakika ile yarım saat arasında sürer.Siz hissetmeseniz bile hafif kasılmalar devam edecektir.Rahmin sıkışması, plasentanın yani bebeğin eşinin rahim duvarından ayrılmasına ve aşağı doğru itilip çıkmasına nedenolur. Plasenta doğduktan sonra yırtıklar dikilecektir.Artık doğum gerçekleştiğine göre yorgunluk hissedebilirsiniz.Özellikle sancılar çok uzun sürdüyse, çok susuz ve açolabilirsiniz. Bazı kadınlarda bu evrede üşüme olur ve her kadında adet kanamasına benzer kanlı bir akıntı olur.Birçok kadının ilk anda hissettiği rahatlama duygusudur. Bu arada hiç bir şeyi umursamayacak kadar yorgun ya da heyecanlı olabilrsiniz.Ama başardığınız işten gurur duymalı ve gevşeyip bu başarının zevkine varmalısınız.

MAKAT GELİŞİ
Anne açısından makat gelişinin baş gelişinden bir farkıyoktur, rahatlama ve doğumla baş etme konusundaki öneriler ikisindede aynıdır.Ne var ki hastane personelinin yapacakları farklıdır.Bu doktorun seçtiği doğum yöntemine ve makat gelişinin tipine göre değişiklik gösterir.Sancılanma evresinin ikinci aşamasına dek makat doğumu baş doğumunabenzer. Sezaryen olma olasılığı hep bulunduğu için büyük olasılıkla ilk aşamdan sonra sizi ameliyathaneye alacaklardır.Bebeğin duruşunun tam olarak nasıl olduğuna bakarak doktorunuz en güvenli yolu seçecektir.Sık uygulanan bir yöntem,bacakları ve gövdesinin alt yarısı çıkana dek bebeğin normal doğmasına izinvermektir. Bundan sonra lokal anestezi yapılır, baş ve omuzlar forseps kullanarak çıkartılır.

   Bazı durumlarda, örneğin bebek tam makat gelişi ise veya bir ayağı sarkar durumdaise, annenin leğen bölgesi yetersiz duruyorsa ve bebekte sıkıntı belirtileri varsa doktor normal doğuma girmeyecek ve sezaryeni deneyecektir.Makat gelişlerinde normal doğum yaptırılıyorsa genellikle büyük epizotomi açmakgerekebilir. Normal yolla makat doğumda doğurma pozisyonu duruma ve doktorunuzun deneyimine bağlıdır.Bebek doğduktan sonra kalan işlemler baş doğumu gibi devam eder.

Anahtar Kelimeler: plesanta, üçüncü evre, doğum,
Bu haber toplam 3569 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Yeni doğan bebeğinizin reflekslerini takip edin!
Doğum Belirtileri
Kasılma ve Doğum Sancısı
Doğum Uygulamaları
İkiz Doğum
Stressiz Doğum İçin 9 Adım
Anne adaylarına "ağrısız doğum"
Kolay doğum için püf noktaları
Kötü sürpriz: erken doğum!
Doğum yaklaşıyor
Epizyotomi yöntemi
Doktoru ne zaman aramalısınız?
Gecikmiş doğum
Doğumda ağrının giderilmesi
Doğumun ilk evresi : sancılanma
Doğumun 2. evresi : ıkınma ve doğum