Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Ureaplazma enfeksiyonları hamilelik sürecini etkiler mi?

Ureaplazma enfeksiyonları hamilelik sürecini etkiler mi?

Hamilelik öncesinde var olan ya da hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı enfeksiyonlar anne adaylarını ürkütüyor. Bu enfeksiyonlardan biri de ureaplazma enfeksiyonları. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Sözen konuyla ilgili merak edilenleri sizlerle paylaşıyor.

14 Ocak 2013 Pazartesi 22:24
Yazdır

Ureaplazma Nedir?

Ureaplazma urealitikum ve mikoplazma hominiz adlı mikroorganizmalar genital yollarda ve solunum yollarda yaşayan mikoplazma adı verilen bakteri benzeri yapıların en sık görülen iki türüdür.

Kimlerde ne sıklıkta görülür?

Cinsel olarak aktif kadınların alt genital yollarında görülme sıklığı ureaplazma için yüzde 40-95 ve mikoplazma için yüzde 15-70'dir. Bu bakterilerin genital bölgede bulunması mutlaka bir enfeksiyon anlamına gelmez. Doğal bakteri florasanın bir parçası olarak bulunurlar. Durup dururken bir belirti vermezler. Ancak bazen oluşan gebelik kesesini enfekte edebilirler.

Hamilelikteki etkileri nelerdir?

Ureaplazma bazı çalışmalarda gebelik sırasında kese içi enfeksiyon, düşük doğum ağırlığı ve bebek ölümleriyle ilişkilendirilmiştir. Mikoplazma ise yine bazı çalışmalarda düşük sırası ve sonrası enfeksiyon ve doğum sonrası rahim enfeksiyonları ile bağlantılı bulunmuştur. Ancak bu enfeksiyonları geçirmeyen sağlıklı gebelerde de yüksek miktarlarda bulunması nedeniyle, gerçekten hastalık yapıcı rollerinin olup olmadığı tartışmalıdır.

Bu konuda istatistik veriler mevcut mudur?

1976 yılında yapılan bir çalışmada, anne karnında ve doğum sonrasında olan 290 bebek ölümünün yüzde 8'inde ureaplazma fetal akciğerlerde bulunan tek mikroorganizma olarak bulunmuştur. Bazı araştırmacılar ureaplazma'yı vajen ve rahimağzında taşıyan kadınların bebeklerinde düşük doğum ağırlığı saptamışlardır ancak bu ilişki diğer bazı çalışmalarda teyit edilmemiştir. 1987 yılında yapılan bir çalışmada ureaplaması olan kadınlara gebeliğin son 12 haftası içinde verilen eritromisin adlı antibiyotik tedavisi ile doğum ağırlığında bir artış olduğu gösterilmiştir.

Tedavisinde nasıl bir yol izlenir?

Tüm literatür değerlendirildiğinde, mikoplazma ve ureaplazmayı kötü gebelik sonuçları ile ilişkilendiren sonuçlar kesinlik göstermemektedir. Bu nedenle, her ikisi için de gebelik sırasında kültürler önerilmez. Elimizdeki verilere göre, bu mikroorganizmaları barındıran kadınların tedavisi rutin olarak önerilmemektedir. Ancak, tekrarlayan düşükleri olan ve bu organizmaların vajen veya rahimağızlarında bulunduğu saptanan kadınlarda antibiyotik tedavisi düşünülebilir.

Tedavi gerekirse, tetrasiklin her iki mikroorganizma için etkili bir antibiyotiktir ancak gebelikte kullanılmaz. Eritromisin ureaplazma için etkilidir, ancak mikoplazma bu antibiyotiğe dirençlidir. Klindamisin ise mikoplazma için etkindir ama ureaplazma için etkili değildir. Bu bakterileri taşıyan bir kadının normal doğum yapmasına bir engel yoktur.

Anahtar Kelimeler: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Sözen, Ureaplazma enfeksiyonları,
Bu haber toplam 2655 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Gebelik Şekeri Neden Olur ve Nasıl Önlenir
HAMİLE KALAMAMANIN 5 ŞAŞIRTICI NEDENİ
Bebek sahibi olmanıza problem olan engeller…
Sigara üreme sağlığını etkiliyor
Teknoloji erkekliği bitirecek mi?
Azospermi nedir?
Tekrarlayan düşüklerin nedeni romatizma olabilir!
Kilo vermek doğurganlığı artırıyor!
Stres hamile kalma şansını azaltıyor mu?
Preimplantasyon genetik tanı
Polikistik over 30 yaş altı kadınlarda sık görülüyor
Boş gebelik hakkında bilmek istedikleriniz…
Eğri burun hamileliği zorlaştırıyor!