Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Uykusuz Geceler

Uykusuz Geceler

Çocuğunuz yatağına yatırdığınızda huzursuzluk çıkarıyor, uyumamakta direniyorsa ya da uyku saatleri her gün değişiyorsa; üzülmeyin. Pratik çözümlerle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

15 Ocak 2013 Salı 21:53
Yazdır

Çocuk sahibi olan herkes bilir: çocukların uyku gereksinimleri ne kadar fazla olsa da; çoğumuzun dediği gibi ‘gözlerinden uyku aksa da’ bir türlü uyumaya hazır olmazlar. Uykuları geldikçe mızmızlanır, olur olmaz her şeye ağlamaya başlarlar ve siz “Uyku vaktimiz geldi” gibi bir cümle kurduğunuz an kıyameti koparırlar.

Yeğenim Ekin’le aynı sorunu yaşıyorduk. 17 aylıkken, sanırım olup biten hiçbir şeyi kaçırmak istemediği için, bir türlü uyumak istemez, hatta bizim yanımızda uyur ama yatağına götürmeye çalıştığımız an uyanırdı. Bizim evde, bu sorun oldukça uzun bir süre devam etti. Sizin evinizde de bu tür uyku krizleri yaşanıyorsa, aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Çocuğum gündüz uyumaktan nefret ediyor ama yorgun olduğunda da inanılmaz huysuzlanıyor. Ne kadar uykuya ihtiyacı var?

18 aylık bir bebek günde 13-14 saat uyumalıdır. Gece boyunca bu kadar uzun süre, aralıksız uyuyamayacağından, bir veya iki gündüz uykusu uyuması gerekecektir. Ancak gözleri fal taşı gibi açıkken (ya da henüz yemek yemiş ve karnı kocamanken) onu uyutmaya çalışırsanız, başarılı olamaz ve ciddi bir dirençle karşılaşırsınız. Gelişimsel heyecanları da çocuğunuzun uyuma isteğini azaltıyor olabilir. 1 yaşındaki çocuğunuz kendini yeni şeyler öğrenmeye (yürümek, tırmanmak, ya da konuşmak gibi) kaptırmış olabilir ve dolayısıyla dinlenmek istemiyor olabilir. Böyle bir durumda gündüz uykusunun gerekliliğini birkaç gün görmezden gelmeye çalışabilirsiniz. Gündüz uykusu için onu zorlamayın. Böylelikle gece daha uzun süre uyuyarak ve öğleden sonra birkaç saat şekerleyerek aradaki açığı kapatacaktır. Gündüz şekerleme yapmak istese de, tutarlı olun, onu oyalayarak uyumasına engel olun; bu sayede gündüz uykularının gereksiz olmadığını anlamasını sağlayabilirsiniz.

Yeni doğan kızım ve 1 yaşındaki oğlum aynı odayı paylaşıyorlar. Kızım geceleri karnı acıkıp uyandığında, oğlum oyun vaktinin geldiğini düşünüyor, kalkıyor ve bir daha uyumuyor. Ne yapabiliriz?

Öncelikle çocuklarınızı aynı odada yatırmamaya çalışın. Ama çocuklarınız aynı odayı paylaşmak zorundaysa, oğlunuzu sakinleştirin, onu yatırın ve uyku vakti olduğunu söyleyin. Daha sonra bebeğinizle birlikte,onun ihtiyaçlarını gidermek -beslemek, altını değiştirmek- için odadan dışarı çıkın. Eğer 1 yaşındaki oğlunuz da bir şeyler atıştırmak istediğini söylerse, ona yalnızca su verin. Çünkü bu yaştaki çocukların geceleri bir şeyler yemeye ihtiyaçları yoktur ve bunu söylemesinin tek nedeni ilgi görme isteğidir. Olabilecek gürültüleri de önlerseniz, çocuğunuz kısa süre içinde yeniden uykuya dalacaktır.

Geçen ay, çocuğumuz çok hastaydı ve geceleri defalarca uyanıyordu. Biz de, yatağımızda uyumasına izin verdik. Ama şimdi de kendi yatağında uyumak istemiyor!

Evde kuralları kim koyuyor? Eğer çocuğunuzun kendi yatağında uyumasının daha uygun olduğuna karar verdiyseniz, siz fikrinizi değiştirmediğiniz sürece o da buna uyacaktır. Anneler için çocuklarını üzgün görmek, hele ki bir de bu üzüntüye sebep olan kişi olmak dayanılmazdır; ancak kötü bir uyku alışkanlığını kırmanın en hızlı ve en etkili yolu acı da olsa kararlı davranmaktır. Hastalanmadan önceki rutinine geri dönün; örneğin: banyo, kitap okuma, sonra da uyku vakti. Onu yatağına yatırın ve odayı terk edin. Büyük olasılıkla ağlayacak, hatta bağıracaktır. Ama yanına gidip durumu kontrol altına almadan önce, en azından birkaç dakika kendi başına duygularıyla baş edebilmesine izin verin. Eğer teslim olur ve istediği gibi olmasına izin verirseniz, kimse kazanamaz. Rutininize bağlı kalın. Eski yatağına dönmesi 1-2 günden fazla sürmeyecektir.

Çocuğumun emzikle uyuması sorun yaratır mı?

3 yaş altındaki çocukların geceleri emzikle uyuması, konuşma gelişimini engelleyebilir ve diş problemlerine yol açabilir.  geceleri emzikle uyumanın, konuşma gelişimini engellemesi ya da diş problemlerine yol açması olasıdır. Emzik emme alışkanlığına son verin, ya da baştan hiç başlamamasını sağlayın.

Çocuğum çok erken uyanıyor. Daha geç uyanmasını nasıl sağlarım?

Çocuğunuzun vücut saatini yeniden düzenlemeniz gerekiyor; ancak bu değişiklikler bir gecede olmaz. Bunun için çocuğunuzu uyku vaktini yavaş yavaş daha geç bir saate almalısınız. Gündüz uykusunun sayısını azaltmayı ya da uykularını kısaltmayı denemeniz, kalan zamanı gece uykularında telafi etmesini sağlar. Bebeğiniz uyandıktan birkaç saat sonra yeniden uyumak isteyecektir. Sabah uykusunu her gün biraz daha erteleyerek, içsel saatini ve günlük uyku-uyanıklık devresini yeniden programlamasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde; eğer uyanır uyanmaz yemek yemeye alışıksa, uygun bir saatte yemeye alışana kadar, her gün, kahvaltısını onar dakika geciktirerek midesini de yeniden programlayabilirsiniz. Sabahları odasının karanlık ve sessiz olmasını sağlayın. Eğer sabah 5.00 gibi mırıldanmalar duyuyorsanız, gidip onu almadan önce birkaç dakika bekleyin; yeniden uykuya dalabilir ya da kendi başına sessizce oynamayı öğrenebilir. Ama tüm bunlara rağmen, bu erken uyanma alışkanlığında en ufak bir değişiklik yoksa,  bir sabah kuşuna çattınız demektir. Önerimiz: siz de daha erken uyuyun ve çocuğunuzla birlikte güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz bu sayılı zamanların tadına varın.

Sakin Bir Uykuya Dalmasını Sağlayın

  • Gün boyunca oyunlar oynayarak, çocuğunuzu uyanık tutun.
  • Tutarlı ve sakin bir uyku vakti alışkanlığı oluşturun. Örneğin: sıcak bir banyo yaptırın, sonra da onunla birlikte odasında bir sakin oyunlar oynayın.
  • Daha sonra onu kucağınıza alın, masal okuyun ya da ninni söyleyin. Ona kollarınızın sıcaklığını, uyumadan önce bir kez daha hissettirin.
  • Siz odadan ayrılırken, müzik setinde yavaş bir müzik ya da ninni çalın.
Anahtar Kelimeler: uykusuz gece, bebek uykusu,
Bu haber toplam 2924 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebek Beşiği Seçimi
Bebekte İnatçı Ağlama Niye?
Yenidoğan Uyku
İkizlerin Uykusu
Bebeğim Uyumuyor Neden?
Uyku Düzeni Nasıl Oluşur
Gece Uyutmayan Bebekler
Bebeğinizin Uykusu Bölünüyorsa
9-12 Aylık Bebeğin Uykusu
Bebeğin Gece Boyunca Uyuması
Bebeğim Ağlıyor
Uyumuyor Ağlıyor
Huzurlu Uyku İçin Öneriler
Susun Bebeğim Uyuyor
Beşik Zamanı
Uyku Sorununa Son
Çocuğum Uyumuyor