Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Uyumuyor Ağlıyor

Uyumuyor Ağlıyor

Huzursuz ve üzgün bebeğinizle evinizde yapayalnız mı kaldınız? Devamlı ağlıyor ve siz ne yapacağınızı bilememenin çaresizliği içindesiniz. Bir yandan onun sıkıntısını gidermeye, diğer yandan gittikçe gerilen sinirlerinizle başetmeye çalışıyorsunuz. Olasılıkları önem sırasına göre gözden geçirdiğimiz yazımızı okuyun , sessizliği ve huzuru yeniden sağlamanıza yardım edecektir…

15 Ocak 2013 Salı 22:49
Yazdır

Hiçbir anne bebeğinin ağlamasına dayanamaz. Ayrıca, devamlı ağlayan bir bebekler anneleri çok zorlayabilir; bazı bebeklerin sakinleştirilmeleri ise gerçekten çok zor olabilir. Unutmayın ki, yeni doğan bebeklerin ağlaması size gereksinimlerini duyurma yoludur. Gözyaşlarının nedeni pek çok şey olabilir; listemizden yola çıkarak, nedenleri birer birer gözden geçirip, sonunda gözyaşı derelerinin kaynağına ulaşabilirsiniz.

Hasta olabilir mi?

Bu olasılık, öncelikle göz önüne almanız gereken bir ağlama nedenidir. Bu nedenle kendinize basit bir soru sorun. Öncelikle, ve en basit olarak, bebeğiniz normal biçimde yemek yiyor ve sıvı alıyor mu? Sonra, herhangi bir rahatsızlığı (ishal, ateş ya da cildinde döküntü) var mı? Bebeğiniz her zamanki gibi yemiyor veya yukarıda adı geçen raharsızlıkları gösteriyorsa, hemen bir çocuk doktoruna başvurun; çünkü bebeğiniz hasta olduğu için ağlıyor demektir.

Aç olabilir mi?

Bebeğinizin midesi çok küçüktür; çok çabuk dolabilir, ama emin olun ki boşaldığında sizi bundan haberdar edecektir! Yeni doğan bebeklerin, beslenme ihtiyaçlarının genellikle 2-3 saatte bir karşılanması gerekir.  Anne sütü ile besliyorsanız, onu kısa süre içinde sakinleştirebilirsiniz. Ancak sütünüz iyi gelmesine ve bebeğinizin karnı doymasına rağmen emzirme sonrası ağlamalar devam ediyorsa, bebeğinize emzik verebilir veya sakinleşene kadar parmağınızı emmesine izin verebilirsiniz. Biberonla besliyorsanız, beslenme aralıkları daha uzun olacağından, bebeğinizin yaşına göre alması gereken mama miktarını tüketmesine dikkat edin.

Susamış olabilir mi?

Susamak bebeğiniz için çok zor bir durumdur. Mama ile besliyorsanız, özellikle sıcak havalarda ya da çok sıkı kıyafetler giydirilmişse, mamadan kısa bir süre sonra hemen susayabilir. Bir miktar kaynatılmış ve ılıtılmış su evinizin huzurunu hemen sağlayabilir. Öte yandan anne sütü ile besliyorsanız, çok sıcak havaların dışında, ekstra sıvı vermeniz gerekmeyebilir. Kısa süreli bir emzirme sıvı ihtiyacını giderecektir; ancak bebeğiniz anne sütü dışında sıvı tüketimine başlar başlamaz, düzenli aralıklarla, ona kaynatılmış ve ılıtılmış su vermeyi ihmal etmeyin. Dikkat etmeniz gereken bir nokta; doğal olduğu belirtilse bile, hazır meyve sularından ilk aylarda uzak durun.

Yorgun olabilir mi?

Bebekler de tıpkı yetişkinler gibi, uykuya ihtiyaçları olduğunda halsizleşir, huysuzlaşırlar. Yenidoğanların çoğu günde 16.5-18 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Başlarda bebeğiniz, uykusu geldiğinde kendiliğinden uyuyacaktır; ancak büyüdükçe, uyku vakitlerinden önce huysuzlaşmaya başlayabilir. Bebeğinize başlangıçtan itibaren iyi bir uyku alışkanlığı kazandırabilmek için, uykusu geldiği an onu yatağına yatırın. Bu şekilde, kendi kendine uyumaya alışacaktır. Uyuduğu odanın sıcaklığının 16-20 derece arasında, ışıkların kısık ve odanın sessiz olmasına dikkat edin. Bebeğiniz büyüdükçe, düzenli bir uyku ve uyanma alışkanlığı kazanacak ve uykuda geçirdiği süre hızla azalacaktır. Ancak 3 yaşına gelene kadar, günde en azından 11 saat uykuya ihtiyacı olacağını unutmayın.

Altını ıslatmış veya kaka yapmış olabilir mi?

Bezinin kirlenmiş olması, ağlamasına neden olabilir; bu nedenle altını kontrol edin. Altını kısa bir süre önce ıslatmış olması çok fazla sorun yaratmayacaktır, ancak kakasını yapmışsa, anında aşırı tepki verebilir ve ağlaması da hızla şiddetlenebilir. Bu durumdan kaçınmak için, bebeğiniz altını pisletir pisletmez, bezini değiştirin ve poposunu iyice temizleyin (kızlar, mikropların vajina ve uterusa girmesini önlemek için, önden arkaya doğru temizlenmeli). Bebeğinizin cildine ince bir tabaka pişik kremi sürün.  Fırsatınız oldukça, bebeğinizin bezini açın ve bir süre öyle kalmasını sağlayın; böylelikle cildi nefes alacaktır.

Diş mi çıkarıyor?

Bebeklerin çoğu ilk dişlerini yaklaşık 6 aylıkken çıkarırlar; ancak bazıları daha önce de çıkarabilir. Diş çıkarmanın belirtileri huysuzluk, salya akıtmak, yanaklarda kızarıklık ve eline geçen her şeyi kemirmeye çalışmasıdır; ayrıca dişetinde  küçük bir şişlik de olabilir. Ağlamasının nedeninin diş çıkarması olduğunu düşünüyorsanız, dişetlerine masaj yapın veya bebekler için hazırlanmış diş jelleri ile ovun. Elinde tutabiliyorsa, içi su dolu (soğuk olmayan) diş halkalarından verin.

Sinirli olabilir mi?

Sinirli ya da rahatsız olmasının belirgin bir nedeni olup olmadığını anlayabilmek için bebeğinizi baştan aşağıya kontrol edin. Tulumunun kolları çok sıkıyor olabilir mi? Kolu ya da bacağı, garip bir şekle girmiş olabilir mi? Belki de parmağı örtüsünün altında kalmıştır ve bu canını çok acıtıyordur. Kim bilir, sırtüstü yatıyorken biraz da yüzüstü, ya da oturarak dünyaya bakmak istiyordur.

Çok sıcaklamış ya da üşüyor olabilir mi?

Küçük bebekler vücut ısılarını kolay dengeleyemezler; bu nedenle bebeğinizin vücut ısısı artığında ya da üşümeye başladığında, gözyaşları içinde bağırmaya da başlayacaktır. Ensesine ya da karnına bakın (ellerinden ya da ayaklarına bakmayın; çünkü bunlar vücudunun geri kalanından genellikle daha soğuktur), nemli veya terlemiş ise, bebeğinizin vücut ısısı artmış demektir. Onu serinletebilmek için giysilerinin bir kısmını çıkarın (evin içindeyseniz, sizin giydiklerinizin bir kat fazlası onun için yeterli olacaktır). Dışarıdaysanız ve hava da soğuksa, şapkaya, eldivenlere ve birkaç tane ince bebek battaniyesine ihtiyacı olabilir. Bebeğiniz prematüre ise, onu sıcak tutmaya özen göstermelisiniz; üşümesi tehlikeli olabilir.

Yalnız olduğu için ağlıyor olabilir mi?

Bebeğinizin, sizin onun yanında olduğunuzu bilmeye ihtiyacı vardır. Sizinle fiziksel temas kurabilmek onun en büyük zevkidir ve bunun belirli aralıklarla yaşayamazsa, kesinlikle ağlayacaktır. Sarılmanız, onu kucağınıza alıp okşamanız, öpmeniz onun için büyük bir zevktir; tabii oynadığınız parmak oyunları da. Bebeğiniz duygusal yakınlığa da ihtiyaç duyar. Onunla konuşun, gözlerinin içine bakın, gülüşünüzü ve koşulsuz sevginizi ona her fırsatta sunun. Tüm bunlar, onun gelecekte mutlu ve kendine güvenli bir çocuk olmasını sağlar.

Yalnızca canı sıkılmış olabilir mi?

Bebekler hareket eden her şeyi izlemeye bayılırlar; bunu aklınızdan çıkarmayın ve alışverişinizi ona göre yapın. Büyüdükçe ve eşyaları ellerinde tutabilmeye başladıkça da onları keşfetmeyle uğraşırlar. Tutabilecekleri kadar küçük, ancak yutamayacakları kadar büyük olan, parlak renkli ve yumuşak (kendine zarar vermesini önleyebilmek için) oyuncaklar en ideal oyuncaklardır. Tüm oyuncakları önüne yığmak yerine, az sayıda verin; böylelikle bebeğiniz her birkaç günde bir, yeni bir keşfe çıkabilir.

Ağlamalarla baş etmeniz için 5 ipucu

1- Onu bebek askısı ile taşıyın. Sizin sıcaklığını ve yakınlığınızı hissedebilmesi için, onu bebek askısı ile taşıyın.  Her hareketinizle birlikte  kokunuzu alarak sallanması, onu sakinleştirecektir.

2- Bebeğinizi sallayın. Başını omzunuza dayayıp, ileri geri hareket etmeniz, yeni doğan bebeğinizi sakinleştirmede çoğu zaman yardımınıza koşacaktır. Sallanan sandalyeler, hem sırtınıza çok fazla ağırlık vermenizi önleyecek, hem de bebeğinizi  sakinleştirmenin  ötesinde, birlikte keyifli dakikalar geçirmenizi sağlayacaktır.

3- Yürüyüşe ya da bebek arabası ile gezintiye çıkın. Bebek arabasının içinde sallana sallana gezinmek çok hoşuna gidecektir. Arabanın içindeki ritmin verdiği huzur hemen uykuya dalmasını da sağlayabilir.

4- Müzik dinletin. Bebeğinizi kollarınıza alın; ve ona şarkı söylerken, yavaş yavaş dans edin. Bazı bebekler çamaşır makinesinin sesinden bile hoşlanır. İyi ayarlanmış bir müzik, özellikle anne ya da babasının sesini bir ritim içinde dinlemek, ona çok iyi gelecektir.

5- Masaj yapın. Bebeğinizi, sıcaklığı uygun olan bir odada bir havlunun üstüne yatırın ve bebek yağı  ile karnına, kollarına, bacaklarına ve sırtına hafif hafif masaj yapın.

Anahtar Kelimeler: ağlıyor, uyumuyor,
Bu haber toplam 2915 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebek Beşiği Seçimi
Bebekte İnatçı Ağlama Niye?
Yenidoğan Uyku
İkizlerin Uykusu
Bebeğim Uyumuyor Neden?
Uyku Düzeni Nasıl Oluşur
Gece Uyutmayan Bebekler
Bebeğinizin Uykusu Bölünüyorsa
9-12 Aylık Bebeğin Uykusu
Bebeğin Gece Boyunca Uyuması
Bebeğim Ağlıyor
Huzurlu Uyku İçin Öneriler
Uykusuz Geceler
Susun Bebeğim Uyuyor
Beşik Zamanı
Uyku Sorununa Son
Çocuğum Uyumuyor