Hamile Anne

Yenidoğanlarda göz hastalıkları

Katarakt, göz tansiyonu, göz enfeksiyonları yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de görüle biliyor. Nova Göz Merkezi’nden Uzman Dr. Cihan Ünlüçerçi, yenidoğanlarda görülen göz hastalıklarıyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

*Erken doğan bebeklerde görülen "Prematüre retinopatisi" hastalığı hakkında bilgi verebilir misiniz  
Uzman Dr. Cihan Ünlüçerçi: Özellikle zamanından önce doğan bebeklerde eğer bebek küvözde kalıp oksijen verilmişse daha tam gelişmemiş olan görme sinirinin damarları görme sinirinin uç noktalarında birbiri ile kaynaşarak yumak haline gelirler. Bu yumak daha ileri durumlarda merkeze doğru ilerleyerek görmeyi tehdit eder. Küvözde oksijen almış tüm bebeklerin göz dibi muayenesi acilen hemen yapılmalıdır. Daha da önemlisi hastanın düzenli takipleri ve bu yumaklaşma belirtileri çıktığı zaman tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavisi kriyo veya lazer ile yapılmaktadır.

*Tüm yeni doğanlarda göz enfeksiyonu görülebilir mi?   
Uzman Dr. Cihan Ünlüçerçi: Doğum esnasında bebeğin ilerlediği yolda bulunan mikroplar bebeğe bulaşabilir. Bunlar da bebekte göz enfeksiyonlarına sebep olabilirler. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hastalığa sebep olan mikroorganizmalar bulunabilmekte ve sebebe yönelik tedavi uygulanmaktadır. Böylece hem enfeksiyon kısa sürede tedavi olmakta hemde gereksiz ilaç kullanımı azalmaktadır.

*Bebeklerde de göz tansiyonu görülür mü?   
Uzman Dr. Cihan Ünlüçerçi: Doğumsal göz tansiyonu da daha seyrek olmakla birlikte bebeklerde ve çocuklarda görülebilir. En önemli belirtisi o gözün normalden fazla büyümesidir. Özellikle gözün renkli kısmı normalden fazla büyük görünüyorsa ve iki göz arasında büyüklük farkı varsa, sulanma, ışığa bakamama varsa mutlaka bir doktor muayenesi gerekir. Tedavisi genellikle cerrahidir. Birden fazla ameliyat gerektirebilir.

Doğumsal katarakt neden görülür?   
Uzman Dr. Cihan Ünlüçerçi: Bazen bazı bebeklerde doğuştan katarakt olabilir. Bir veya iki gözde matlık olması, gözde dumanlı bir görünüm , göz kayması belirtilerin başlangıcı olabilir. Nedenleri annenin gebelik döneminde geçirmiş olduğu enfeksiyon veya gebelikte kullanılan ilaçlar olabilir. Bazen hiçbir neden olmadan da bebeklerde katarakt gelişebilir. Yenidoğan bebekde bir gözde kayma veya göz bebeğinde matlık olması durumunda hemen göz doktoru muayenesi gerekir. Eğer doğuştan katarakt bir veya iki gözde mevcutsa tedavisi erken yaşta cerrahidir. Fakat ameliyatın zamanına doktor tarafından karar verilir. Genelde bütün lens bulanıklaşırken bazı kataraktlarda lens bir noktadan etrafa yayılan şekilde de opaklaşabilir. Bazen acil ameliyat gerekirken bazen 1-2 yıl beklenebilir. Bu bebek veya çocukların ameliyatdan önce oluşmuş olan göz tembellikleri de var ise tedavi edilmelidir.

*Yenidoğan bebeklerin gözlerinde neden çapaklanma olur?
Uzman Dr. Cihan Ünlüçerçi: Doğumun ilk haftasından itibaren bebeklerin bir veya iki gözünde sulanma çapaklanma ile kendini belli eder. Tedaviye rağmen geçmeyen veya tekrarlayan bu enfeksiyonlar gözyaşı yolları tıkanıklığına işaret eder. İlk önce masaj ve antibiyotikli damlalar denenir. Bunlarla 1 yaşına kadar sonuç alınmazsa sonda ile gözyaşı yolları açılır. Bu yöntemle %90 başarı elde edilir. Eğer açılmazsa diğer cerrahi yöntemler denenebilir.
Doğuştan itibaren görülen çapaklanmalar basit bir enfeksiyon olabileceği gibi daha ciddi enfeksiyonlara bağlı da olabilir. Bu yüzden mutlaka bir göz hekimince muayene gerekir.

İlk göz muayenesi ne zaman gerçekleştirilmelidir?
Uzman Dr. Cihan Ünlüçerçi: Merkez olarak hep yaymaya çalıştığımız bir bilinç var ki; o da tıpkı yurt dışındaki gibi bebeklerin 11-12 aylıkken hiçbir belirti olmasa da göz doktorunun muayenesinden geçmeleridir. Böylece birçok hastalık daha belirti vermeden önce saptanıp tedavi edilebilsin.


15 Ocak 2013 Salı 14:49

http://www.hamileanne.com/haber/yenidoganlarda-goz-hastaliklari-539.html