Hamile Anne

Hamilelik Döneminde

Anne olmak üzere bulunan kadının doğumdan önceki dönemine hamilelik denir.

Bu devre muhakkak ki, bir kadın için en mutu dönemdir. Anne olacağını öğrenen bir kadının sevinci, en kutsal duygulardan biridir.

Bu dönemde, doğacak çocuk için bir takım hazırlıklar yapılır. Fakat bu hazırlıklardan daha önemli konular vardır.

Hamile bir kadın, kendisinin ve bebeğinin sağlığı bakımından nelere dikkat etmelidir? Bu dönemdeki yaşamını nasıl ayarlamalıdır?

Annenin ve doğacak yavrunun sağlığı bu devrede alınacak bir takım tedbirlere ve dikkat edilecek hususlara bağlıdır. Onun için hamilelik, kadın sağlığı bakımından büyük önem taşır.

Bu dönemi lüzumlu tedbirleri göz önünde bulundurarak geçiren bir kadın daha emin, daha kolay bir doğum yapacağı gibi, çocuk da güven içinde dünyaya gelir.

Hamile kadın, ağzına atacağı her lokmada, yapacağı her harekette, yavrusunu düşünmek zorundadır.

Hatta aşırı üzüntülerden, heyecanlardan, öfkelerden kaçınması gerektiğini düşünmelidir. Bu aşırılıklar, annenin bünyesinde bazı değişiklikler yapabilir. Bu da, kan yoluyla bebeğe intikal edebilir.

Bebeğin dolaşım sisteminin, annesininkine bağlı bulunduğunu bilmeyen anne asla düşünülemez. Buna rağmen aldığı gıdaya, içtiği ilaca dikkat etmeyen pek çok anne vardır.

Hatta bu dönemde sigara kullananlara bile rastlanmaktadır. Günümüzde, eczanelerden rastgele ilaç alıp kullanan insanın zararı sadece kendisine dokunacaktır. Fakat hamile bir kadın, her şeyden önce bebeğini düşünmek zorundadır.

Erişkin bir kimseye zararı olmayan, (baş ağrısı, mide bulantısı için) bir ilaç, bebeğe zararlı olabilir. Büyük bir kimse için iyileştirici etkisi olan ilaçlar, bebek için zehirleyici bir özellik taşıyabilir.

Anne olacak bir kadın, bu devrenin başından itibaren kontrol altında bulunmalıdır. Hamilelik tabii bir hadise olmakla beraber, bazı tedbirlerin zamanında alınması ananın da, çocuğun da sağlığı bakımından elzemdir.

Kontrol muayeneleri, üçüncü, beşinci, dokuzuncu aylarda, bir de doğumdan 15 gün önce olmak üzere, en az dört kere yapılmalıdır. Böylece genel olarak vücut, leğen boşluğu çapları, çocuğun durumu, ayrıca idrar, tansiyon muayenesinden geçirilir.

Hamile bir kadın, yiyecek bakımından oldukça serbesttir. Yalnız, karaciğeri yoran, yağlı, albüminli maddelerden sakınmalı, bu gibi gıdaları bol miktarda yememelidir.

Yiyecek olarak nişastalı ve şekerli maddeler bakımından zengin olanlar seçilebilir. Yiyeceklerin ayarlanması, kadının bünyesine, organlarının durumuna, çocuğun gelişmesine göre oldukça
değişiklikler gösterir. Bu sebeple, hekimin tavsiyesine uymak en doğru bir harekettir.

Hamilelikte giyim, diğer zamanlardan farklı bir durum olduğundan, karnın genişlemesi rahat elbiseleri gerektirir. Bu devrede yüksek topuklu pabuçlardan sakınmalıdır.

Hamile kadının yapacağı iş ve hareketler de sınırlıdır. Beşinci aya kadar gündelik işiyle yine eskisi gibi meşgul olabilir.

Yalnız, koşmak, atlamak, ata binmek gibi vücudu sarsacak, anne karnındaki yavruya zarar verecek davranışlar tehlikelidir. Normal bir jimnastik, yürüyüşler faydalıdır. Beşinci aydan sonra, hareketler zaten kendiliğinden sınırlanır.

Hamile bir kadının yedinci aydan sonra herhangi bir işte çalışması doğru değildir. Ağır şeyler kaldırması da çok tehlikeli durumlar meydana getirebilir.

6 Haziran 2013 Perşembe 13:01

http://www.hamileanne.com/haber/hamilelik-doneminde-732.html