Hamile Anne

Bebeklerde Göbek Bakımı

Göbek kordonu doğumdan sonra kuruyarak genellikle ilk hafta sonunda düşer

Nadir olarak kordonun düşmesi üç dört haftaya kadar uzayabilir. Göbek kordonu düşmeden önce bebek banyo küvetine sokularak yıkanmaz. Yeterince sıcak bir ortamda el duşu ile arkasından su dökülerek yıkanabilir.


Göbeğin kuru ve temiz bir gazlı bez ile kapalı tutulmasına dikkat edilir. Göbek yarasına idrar temas etmemesi için bebeğin bezi göbek altından bağlanır. Göbek düştükten sonra göbek yarasına ucu pamuklu çubukla günde bir kez % 70’lik alkol çözeltisi sürülür ve bir flasterle kapatılır. Bu uygulamaya göbek yarası tam kuruyana kadar, iki üç gün süre ile devam edilir.

Bu süre içinde çocuk banyoya başlatılır; pansuman ve flaster değiştirilmesi her banyodan sonra yapılmalıdır. Yeni doğanın göbek bakımında pudra şeklinde kurutucu ilaçlar iltihaplanmaya neden olabileceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır.

Göbeğin ilk ayın sonuna kadar düşmemesi, düştükten sonra yerinden akıntı olması normal değildir. Göbekten kanama olması da beklenmeyen bir durumdur. Göbek etrafının kızarık ve şiş olması iltihaplanmış olduğunu gösterir. Bu durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Banyo

Genellikle ilk hafta boyunca vücut temizliği her gün tüm vücut ve kıvrım yerleri, vücut sıcaklığında ılık suyla ıslatılmış yumuşak bir tülbent ya da süngerle silinerek yapılır. Temizlik sonrası bebeğin cildi ıslak kalmamalı kurulanmalıdır. Nemlendirme için bebek losyonları kullanılabilir, pudra sürülmesi ciltte zedelenmeye neden olabileceğinden önerilmez. Banyo yaptırmaya göbek kordonu kuruyup düştükten bir-iki gün sonra başlanır.

Bebeğin yıkanması sırasında yerine getirilmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

• Altı kirli ise banyodan önce temizlenir.

• Banyo yaptırılan ortamın ısısı 28-30 derece, banyo suyu vücut sıcaklığına yakın, 37-38 derece  olmalıdır. Yıkanmanın hava akımı olmayan bir yerde olmasına özen göstermelidir.

• Banyoya başlamadan önce, bebek şampuanı, sabunu, havlu, sünger, giyeceği eşyalarını tarak, kulak kepçesini ve ağzını temizlemek için pamuklu bez, temiz bez, tırnak makası banyodan sonra sürmek için badem yağı veya bebek yağı hazır olmalıdır.

• Dikkatin dağılmasını önlemek için telefonu fişten çekerek kapatmak gerekebilir.

• Hafif bir müzik anneyi rahatlatır.

• Bebeğin vücudu havlu ile sarılarak yıkamaya, çocuğun vücudunu daha küvete sokmadan yüzden ve saçlardan başlanır. Bebeğin gözleri, burnu, kulakları silindikten sonra başı arkaya doğru eğilerek saçlar yıkanır. Bu sırada bebek sırt üstü tutulabilir. Baş kurulandıktan sonra küvete sokularak vücudu yıkanır, sabunlanır ve durulanır.

• İkinci bir yöntem olarak, bebek banyo küvetine sokulur. Koltuk altları, kasık arası ve tüm vücudu süngerle veya yumuşak bir tülbentle sabunlanır, silinir. En sonunda yüzü ve başı yıkanır. Baş ve tüm vücut su dökülerek durulanır. Bebek banyodan çıkarılır, havluya sarılıp kurulanır.

• Banyodan sonra bebek üzerine havlu serilmiş düz bir yere yatırılarak tüm cildi yağlanır.
Bu işlemle rahatlayan bebeğin giysileri giydirilir.

• İlk haftadan sonra bebeğe mümkünse her gün banyo yaptırılmalıdır. Yeni doğan dönemi boyunca, özellikle derisi hassas bebeklerde gün aşırı sabun kullanma yeterlidir.

• Giyecekleri pamuklu kumaştan olmalıdır.

• Yeni alınan giysiler yıkamadan giydirilmemelidir. Yıkarken deterjan kullanılmamalı, sabun tozu ve yumuşatıcı kullanılmalı, iyice durulanmalıdır.

• Baş ve kulakları korumak için başlık, ayaklara patik giydirilebilir.

• Bebeğin bacağını geren tek parça, ayaklı kıyafetler alınmamalıdır. Bunlar çocukta tırnak batmasına yol açabilir. Hareketleri de engelleyeceği için kalça gelişiminin etkilenmesine neden olabilir.

• Kıyafetlerin Çıt çıtlı ve rahat giydirilenleri tercih edilmelidir.

• Ellerin ve tırnakların hava almasını engelleyerek mantar enfeksiyonlarının oluşmasını kolaylaştıracağından, eldiven giydirilmemelidir Eldiven, emzirme sırasında ten temasını önlediği için de sakıncalıdır. Bebeğin tırnaklarının cildi çizmesini önlemek için tırnaklar birkaç günlük aralarla kontrol edilmeli, gerekiyorsa kesilmelidir.

• Alt bezleri ile bebeğin bacakları hafif dışa doğru pozisyonda (U şeklinde) olmalıdır. Bezler kalça hareketinin engellenmemesi için kalça üzerinde bağlanmaz.

• Bebeğin kalça gelişimini etkilememek için kesinlikle kundak yapılmamalıdır. Üzerine ağır yorganlar örtülmemeli, dar giysiler giydirilmemeli, kucakta doğru pozisyonda, bacaklar dışa doğru ya da taşıyan kişinin gövdesinin yan tarafına ata biner gibi yerleştirilerek taşınmalıdır.

6 Haziran 2013 Perşembe 14:54

http://www.hamileanne.com/haber/bebeklerde-gobek-bakimi-760.html