Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Yenidoğan Bebeklerde

Yenidoğan Bebeklerde

Yeni doğan bebek yan yatırılmalıdır. Böylece yüzükoyun yatırmaya bağlı ani bebek ölümleri ve sırtüstü yatırmaya bağlı tükürük ve kusmukla boğulmalar engellenebilir.

6 Haziran 2013 Perşembe 13:59
Yazdır

Yatma Pozisyonu;

Yeni doğan bebek yan yatırılmalıdır. Böylece yüzükoyun yatırmaya bağlı ani bebek ölümleri ve sırtüstü yatırmaya bağlı tükürük ve kusmukla boğulmalar engellenebilir.Uyku Düzeni;

Bebek dünyaya geldiğinde gece-gündüz ayrımını bilemez çünkü anne karnında gece veya gündüz yoktur. Tüm gündüz uyuyup tüm gece uyanık kalabilir. Bunu engellemek için bebeği gündüzleri bol ışıklı, hareketli, sesli ortamlarda tutmalı, altını değiştirirken, emzirirken onunla konuşmalı.

Geceleri ise aksine loş ışıklı, daha sessiz bir ortamda emzirirken, alt değiştirirken sessiz olmalı ve böylece bebeğe gece –gündüz farkını öğretmelisiniz.

Alt Temizliği;


Yeni doğan bir bebeğin cildi çok hassastır. Alt temizliği için alkol içermeyen, pH dengeli, hassas ürünler kullanılmalıdır. Altını en az 3 saatte bir kontrol etmeli, kesinlikle kakalı bırakmamalısınız.

Alt temizliği için su da iyi bir alternatiftir. Altını temizledikten sonra kurulamalı, hem beslemek hem de koruyucu bir bariyer oluşturmak için saf zeytinyağı veya uygun bir bakım kremi kullanmalısınız.

Göbek Bağı Temizliği;


Göbek bağı anne karnında bebeğin anneden besin ve oksijen alışverişini sağlar. Doğum sırasında göbek kordonu uygun şekilde kesilir. Bebeğe bağlı bölüm bir süre sonra beslenemeyip düşer. Bu süre ortalama 3 gün ile 15 gün arasındadır.

Göbek kordonu kesinlikle çok temiz tutulmalıdır çünkü enfeksiyonları çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Günde en az iki kez % 70 lik alkol veya başka bir antiseptik solüsyon ile pansuman yapılmalı, bezin dışında tutularak kaka ve çişle temas etmesi önlenmelidir.

Oda Sıcaklığı;


Yeni doğan bir bebek için uygun oda sıcaklığı ortalama 22 derecedir. Prematürelerde daha yüksek sıcaklık önerilir. Yeni doğan döneminden sonra oda sıcaklığının 20-25 derece arasında olması yeterlidir. Çok sıcakta havadaki nem oranı azalır ve bebeğin solunum yollarının savunma mekanizması zarar görür.

Mevsimlere Göre Giydirilmesi;

Yeni doğan bebek ilk zamanlar dış ortamla uyumunu tam gerçekleştiremediğinden daha fazla üşüyebilir. Özellikle eller ve ayaklar eldiven ve patiklerle ısıtılmayı gerektirebilir.

Bebeğin iç giyimi her mevsimde saf penye olmalı, dışında da yine penye bir tulum bulunmalıdır. Yeni doğan bebekte belden lastikli giysiler değil komple tulumlar tercih edilmelidir.

Kış aylarında bebeğin üzerinde merserize veya ince yünlü bir yelek bulunması uygundur. Kışın pazen, yazın penye battaniyeler tercih edilmelidir. Bol tüylü battaniyelerden kaçınmak gerekir.

Yeni Doğan Banyosu;


Yeni doğan bebeğin ilk banyosu için özel bir zaman yoktur. Göbeğe iyi bakmak koşuluyla göbek düşmeden de yıkanabilir. Yeni doğan bebek özellikle enfeksiyonların önlenebilmesi açısından göbek düştükten sonra ve her gün yıkanmalıdır. Banyo suyu ortalama 37 derece olabilir.

Yenidoğan bir bebeği yıkarken ortam ısısı da 26 derece civarında olabilir. Bebek küvetine içine bebek banyo köpüğü katılmış 37 derece ısıdaki su konur. Bebek başı dışarıda kalacak şekilde dik olarak küvete sokulur.

İnce bir tülbentle vücudu kısaca ve çabucak yıkanır. Başı da bebek şampuanı ile yıkanır. Bebeğe su, başının üst kısmının arkasından akacak şekilde dökülür, hızlı bir şekilde havlu ile sarılır. Bebek küveti standart ölçülere uygun olmalıdır. İçinde yıkama filesi kullanılabilir.

Gaz Sorununa Karşı Önlemler;


Bebeklerde gaz sancıları en çok gözlenen problemlerdir. Emerken yuttukları havaya bağlı olarak gaz sancısı çekerler. Anne sütünün protein yapısı da etkili olabilir. Anneler emzirirken sadece meme başını değil memedeki kahverengi dokunun tamamını bebeğin ağzına verebilirlerse daha az gaz yutmasını sağlayabilirler.

Her emzirmeden sonra bir süre bebeğin gazının çıkarılması iyidir. Bunun için bebek anne kucağında dik tutularak sırtı sıvazlanır. Mide gazını ağızdan geğirerek çıkarır. Alınan tüm önlemlere rağmen gaz sancısı tutan bir bebeğin karnına hafif ısıtılmış bir havlu uygulamak, bacaklara bisiklet çevirme hareketleri yaptırmak işe yarayabilir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalı


Yeni doğan bebekte sarılık durumu söz konusu ise, ilk 24 saat idrarını, ilk 48 saat kakasını yapmamışsa, çok şiddetli kusmaları varsa, ateş söz konusu ise, emmede isteksizlik varsa, canlı ağlaması yoksa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Bebek emdikten sonra özellikle gazı çıkarılırken bir miktar kusar; bu normal kusmadır. Problem olan kusma fışkırır tarzda. Beslenme ile ilişkisiz de olabilen kusmadır.

Dr. Şükrü Cido
Türkiye Hastanesi


Anahtar Kelimeler: yenidogan bebeklerde, yenidogan, doktor şükrü cido,
Bu haber toplam 3016 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebek Kıyafeti Seçmenin İncelikleri
Bebeğim ne zaman kendi yemek yiyebilir?
Bebeklerde Ağlama Sebebleri
Bebek Elbiseleri
Yenidoğan Bebeklerin Fizili Görünümü
Tuvalet eğitimin tam zamanı…
Çocuklarda ilkyardım
Çocuklar için büyük tehlike