Hamile Anne
 
 
 
 
Son Dakika

Yüzme eğitimine olimpik havuzlarda başlanmaz!

Yüzme eğitimine olimpik havuzlarda başlanmaz!

Çocuğa yüzdürmeyi sevdirmenin onun sudan korkmamasını ve rahat olmasını sağlamaktan geçtiğini belirten Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban, yüzmeye yeni başlayan çocuklara ve onların ailelerine önemli uyarılarda bulundu.

17 Ocak 2013 Perşembe 13:43
Yazdır

Yüzme eğitimine 3 yaş itibariyle başlarken, miniklerin özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Çocuklar görsel olarak büyük alanlardan korktukları için mümkün olduğu kadar onları güvende hissettirecek alanlar tercih edilmelidir. Öğretmenin bile ayağının yere değmediği olimpik havuzlarda 10 yaşın altındaki çocuklara ders vermeye çalışmak hem öğretmen hem de öğrenciler için sorunlu bir süreçtir.

Kolluk takarak yüzme öğrenmek doğru mu?

Olimpik havuzlarda ders verirken güvenliğin sağlanması için maalesef kolluk kullanımı dahil pek çok yöntem uygulanır ki bunlar aslında yüzme eğitimini süre olarak uzatır. Kolluk, çocuğun suda dik durmasına yarayan bir araçtır. Oysa yüzme eğitiminde çocuğun suya yüz üstü yatması gerekir.

Her yıl onlarca çocukla karşılaşıyoruz; derin havuzda boğulma tehlikesi atlatmış, kenarda otururken suya düşmüş ve korkmuş çocuklar… Yüzme eğitimi normalde eğlenceli ve kısa bir süreçtir. Bu gibi kötü tecrübeler bazen kişinin hayatı boyunca su korkusu ile yaşamasına neden olabilir. Boğulma tehlikesi hayati bir sorun olmakla beraber psikolojik sorunlara da yol açar.

 

Yüzmeye yeni başlayanlar eğitim havuzlarında ders almalı

Mümkünse “eğitim havuzu” olan spor okullarının tercih edilmesi ve bu alanda eğitim veren öğretmenlerle çalışılması alınan kararlar içinde en doğru olanlardır. Küçük yaşlarda sporcu yetiştirmeye yönelik programlarla başlandığında, çocuklar hazır değilse zorlanabilir ve spordan soğuyabilirler. Bu da sporu sevdirmek için çıkılan yolda en büyük hayal kırıklıklarına neden olur.

Peki, bu konuda ebeveynlerin üzerine düşen görev ne?

Anne baba olarak yapmamız gereken, çocuğumuzun eğitim alacağı mekanları görmek ve doğru kararlar vermektir. Fiziki koşulları dolayısıyla büyük havuzlarda eğitim verilmesi gerektiğinde çocuğa yapmaması gerekenler doğru şekilde aktarılmalı ve olası kazalar için çocuğun kendini koruması öğretilmelidir. Suya düşse bile korkmadan kenara doğru gitmeye çalışması gerektiği, ona yardımcı olacak bir öğretmenin geleceği ve mutlaka onu kurtaracağı anlatılmalıdır.

Anahtar Kelimeler: yüzme, cocuklarda yuzme,
Bu haber toplam 2937 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sünnet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Alerjiyi tetikleyen 10 besin
Bebek Masajı Sevginin İfadesidir
Sağlıklı bir gelecek, sağlıklı çocuklarla mümkün
Çocuğunuz Kepçe Kulak ise
Çocuklar İçin Ağız Bakım Rehberi
Çocuğumuzu ev kazalarından nasıl koruruz
Sebze ve meyve tüketen çocuklar daha zeki oluyor
Çocukların aşırı şeker tüketimine dikkat
Çocukların Saç Temizliği
Gelişim geriliği ve Tedavisi
Çocuklarda Gelişim Geriliği
Çocuğu stresten koruma yolları
Çocuklarda en fazla kreş enfeksiyonları görülüyor
Çocuklara diş hekimini sevdirmenin yolları
Kulak pamuğu işitme kaybına neden olabilir
Çocuklarda saç dökülmesine karşı özel formül
Hastalık sezonu başladı!
Çocukların korkuları yaşlarıyla birlikte artıyor
Süt dişlerinden sonra diş ipi kullanılmalı
130-160 puan aralığı, üstün zekayı gösteriyor
Belirtiler Size Yol Gösterecek